DOLAR 16,1119 1.13%
EURO 17,2820 1.39%
ALTIN 961,851,40
BITCOIN 472308-2,09%
Adıyaman
23°

PARÇALI AZ BULUTLU

16:20

İKİNDİ Vakti

Başkan Dağtekin, Tarım ve Orman Bakan Yardımcı Tunç İle Görüştü

AK Parti İl Başkanı Mehmet Dağtekin, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç ile video konferans sistemiyle bir toplantı yaparak Adıyaman’ın tarım, orman ve hayvancılık faaliyetleri ile ilgili genel bir değerlendirme yapıldı.

ABONE OL
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Öne Çıkan Görsel Altı Reklam
Satır Solu Reklam Alanı (300x250)
AK Parti Adıyaman İl Başkanı Mehmet Dağtekin, 22 il başkanının yanı sıra bölge ve il müdürlerinin de katıldığı yaklaşık 3 saat süren toplantda sulama projeleri başta olmak üzere, mevsimlik işçiler, sarmalık kıyılmış tütün, arazi toplulaştırma, 2B arazileri, madencilik ile ilgili birçok sorun ve talebi gündeme getirdi. 
 
Başkan Dağtekin, ilk olarak badem yetiştiriciliği ve sarmalık kıyılmış tütünle ile ilgili sorunları Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç’a aktardı.
 
-“15 YIL ÖDEMESİZ MEYVE FİDESİ TEŞVİKİNİN DEVAMINI İSTİYORUZ”
 
Dağtekin, toplantıda, Adıyaman’ın Abbasiler döneminden kalan Vadi-i Leman (Güzel Vadi) adıyla bilindiğini belirterek, şunları ifade etti:
 
“Adıyaman’ın tarımsal potansiyelini tam olarak ortaya çıkarma bakımından bu toplantı bizim için son derece önemli. Son dönemlerde badem yetiştiriciliğinde Adıyaman’ımız Türkiye’nin parlayan yıldızı oldu. Badem ve diğer bitkisel ürün yetiştiriciliğinde istikrarın sağlanması için 15 yıl ödemesiz meyve fidesi teşvikinin devamını istiyoruz. Yine Adıyaman ekonomisinin can damarı niteliğindeki sarmalık kıyılmış tütünle ilgili kooperatifçiliğin yeniden ele alınmasını istiyoruz. Özellikle tütün üretim ve pazarlama kooperatifinin en az 250 olan tütün üreticisi sayısının düşürülmesini, küçük gruplar halinde kurulmasının önünü açacak yasal düzenlemelerin yapılmasını istiyoruz. Yani 25-30’a düşürülecek şekilde kooperatiflerin kurulması üreticilerimizi rahatlatarak, bu şekilde kayıt altına alınmış olacaktır.”
 
Toplantının devamında mevsimlik işçilerle ilgili sorunlarına da değinen Dağtekin, “Baharın gelmesiyle birlikte mevsimlik işçilerin sezonunun da başlamış olduğunu belirterek, “Tarımsal üretimin aksatılmadan yürütülmesi ve gıda arz güvenliğinin sağlanmasında önemli bir görev üstlenen mevsimlik tarım işçilerimizin, koronavirüs  nedeniyle hijyen ve koruyucu malzemelere erişimi ayrıca genelde aynı aileden olan emekçilerimizin aynı araçla ulaşımı  ve barınma koşullarının iyileştirilmesine yönelik bir çalışmanın yapılmasını talep ediyoruz. Yine 2B arazileri ile ilgili 141 birimimizde çalışmalar henüz tamamlanmamış. Çalışmaların hızlandırılmasına yönelik taleplerimiz var sayın bakanım.”dedi.
 
-“ADIYAMANIMIZ MADENCİLİKTE YÜKSELEN İL KONUMUNDADIR”
 
Başkan Dağtekin, madencilerin yaşadığı sorunlara değinerek, şöyle devam etti:
 
“Adıyaman’ımız madencilikte yükselen il konumundadır. Bilhassa dünya mermer rezervinin yüzde 4’ü Adıyaman’dadır. Ancak bu orana rağmen ilimiz mermerden ekonomik anlamda tam olarak istifade edememektedir. Bunun başlıca nedenlerinde biri de mermer izin belgelerinden kaynaklı sorunlar. Mermer izin belgelerinin 1 aylık bir sürede bitmesi gerekirken bu süre zaman zaman uzuyor. Bu zaman kaybının giderilmesine yönelik bir çalışma olursa müteşebbislerimizin de önün açılacağını düşünüyoruz. Ayrıca son dönemlerde arıcılık faaliyetleri Adıyaman’ımızda oldukça yaygınlaştı. Başta Sincik, Çelikhan ve Gerger ilçelerimiz olmak üzere birçok bölgede Türkiye’nin en kaliteli balları üretilmekte. Arıcılıkla uğraşan üreticilerimizin yayla yollarının yapılmasına yönelik talepleri var.”
 
-“TARIMSAL SULAMADA ELEKTRİK ENERJİSİ KULLANAN ÇİFTÇİLER, DEVLET DESTEĞİNDEN MAHRUM KALDI”
 
Sulama projelerine de ayrı bir parantez açan Dağtekin, “Tarımsal sulamada elektrik enerjisi kullanan üreticilerimizin enerji maliyetlerini azaltılmasına yönelik bazı illerimize devletimizin desteği oldu. Ancak Adıyaman’ımız bu destekten mahrum kaldı. Adıyaman olarak bizlerde bu destekten istifade etmek istiyoruz sayın bakanım. Hiç şüphesiz Adıyaman’ın kalkınmasında sulama barajlarının önemi çok büyük. Hali hazırda projelendirilmiş Koçali, Çetintepe, Gömükan, Büyükçay baraj inşaat çalışmalarının hızlandırılması büyük bir önem arz etmekte. Bu projelerin hayata geçirilmesi ile  tüm ovaları, tarlaları  suyla buluşması halinde Adıyaman tarımı büyük değişim ve dönüşüm yaşayacaktır. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’la yaptığımız toplantıda da bu konuyla ilgili bir komisyon kurulduğunu ve takibe alacaklarını ifade etmişti. İnşallah en kısa sürede bu projelerin bitirilmesini ümit ediyoruz sayın bakanım.”sözlerine yer verdi.
 
Sözlerinin sonunda Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı kurumların bir kampüs şeklinde birleştirilmesine yönelik önerilerde bulunan Dağtekin, “Sayın bakanım tarım da hedefleri ve iddiası olan bir il konumundayız. Ancak bakanlığımıza bağlı kurumlarımızın şehrin dağınık bölgelerinde ya kiracı konumunda ya da yıkım kararı almış binalarda faaliyetlerini sürdürmekte. Altınşehir bölgesinde Devlet Su İşleri uhdesinde olan 77 bin 608 metrekare bir alanımız var. Bu alanda Tarım, orman, DSİ, meteoroloji müdürlüklerimizin yanı sıra kurulan enstitülerinde içinde olacağı bir kampüs yapılması önerisinde bulunuyoruz.” dedi.
 
Talep ve sıkıntıları tek tek not alan Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunçise , tarımsal üretimi ekonomik boyutunun ötesinde stratejik bir sektör olarak değerlendirdiklerinin altını çizerek bir tarım kenti olan Adıyaman’ın sorunlarını yetkili genel müdürlüklerimize ileterek  en kısa sürede çözeceklerini ve koronavirüs tedbirleri kapsamında aldıkları ölmelerle çiftçilerin, üreticilerin ve yatırımcıların mağdur edilemeyeceğini vurguladı.
 

Kaynak : PHAHaber Sonu Reklam

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r-tüm-haberler-bilesen
300x250r-tüm-haberler-bilesen-2

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.