DOLAR 16,1164 1.07%
EURO 17,2657 1.28%
ALTIN 961,951,40
BITCOIN 471520-2,18%
Adıyaman
23°

PARÇALI AZ BULUTLU

16:20

İKİNDİ Vakti

CHP’li Tutdere: Kura Aşamalarının Şeffaf Bir Şekilde Kamuoyuyla Paylaşılması Gerekiyor

CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere,

ABONE OL
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Öne Çıkan Görsel Altı Reklam
Satır Solu Reklam Alanı (300x250)

CHP Adıyaman Milletvekili Av. Tutdere, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi yöneltti.

Tutdere, soru önergesinde, “14 bin kişinin istihdam edileceği Sağlık Bakanlığı sürekli işçi alımı için gerçekleştirilen kuraya ilişkin bilgilerin şeffaf bir biçimde kamuoyuyla paylaşılması gerekir. Ancak bu şekilde istihdam edilmeyi bekleyen on binlerce vatandaşımızın kafalarında oluşan soru işaretleri bir nebze olsun giderilebilecektir.”dedi.

 -“İSTİHDAM EDİLMEYİ BEKLEYEN VATANDAŞLAR MAĞDUR”

Yazılı soru önergesinde, Sağlık Bakanlığı bünyesinde istihdam edilecek 14 bin sürekli işçi alımı için gerçekleştirilen kuranın şeffaflığının tartışmaya açık olduğunu belirten Tutdere, şunları dile getirdi:

3. Paragraf Sonrası Reklam

“Sağlık Bakanlığı, İşkur ve Türkiye Noterler Birliği temsilcilerinin katılımlarıyla gerçekleştirilen kura işlemi 8-9 Nisan tarihlerinde tamamlanmıştır. Toplam 14 bin kişinin istihdam edileceği Sağlık Bakanlığı sürekli işçi alımı için gerçekleştirilen kura sonrası vatandaşların kafasında bir takım soru işaretleri yer edinmiş, kura sürecinin şeffaflığı tartışma konusu olmuştur.”

Tutdere, geçmiş alımlarda canlı yayınlanan kuralar olduğunu anımsatarak, “Ancak 14 bin işçi kadrosunda istihdam edilecek personellerin belirlenmesine ilişkin 8-9 Nisan tarihlerinde yapılan kuraların canlı yayınlanmamış olması ve kuraya ilişkin uygulamaların kamuoyu tarafından tam olarak bilinmemesi istihdam edilmek gayesiyle temizlik personeli, güvenlik görevlisi, klinik destek personeli ve aşçı kadrolarına başvuru yapan on binlerce vatandaşımızın mağduriyetine neden olmaktadır. Kura aşamalarının, kuraya ilişkin iş ve işlemlerle konuya ilişkin diğer bilgilerin şeffaf bir biçimde kamuoyuyla paylaşılması zaruriyet arz etmektedir. Ancak bu şekilde istihdam edilmeyi bekleyen on binlerce vatandaşımızın kafalarında oluşan soru işaretleri bir nebze olsun giderilebilecektir.”ifadelerini kullandı. 

-“KURA SÜRECİNE İLİŞKİN BİLGİ VE BELGELER KAMU OYUYLA PAYLAŞILACAK MI?”

Kamuoyunun cevabını aradığı birçok soruyu Sağlık Bakanına ileten Tutdere, canlı yayınlanmayan ve kamuoyunca şeffaflığı tartışılan kura işlemlerine herhangi bir dış müdahalenin söz konusu olup olmadığını, kura işlemlerinde hazır bulunan noter tutanaklarına mevzuata aykırı bir durumun yansıyıp yansımadığını ve kura sürecine ilişkin bilgi ve belgelerin kamuoyuyla paylaşılıp paylaşılmayacağını da sordu.

Tutdere, “İşsizliğin üst seviyede olduğu böyle zorlu bir dönemde umarız bu alımlar vicdana ve hukuka uygun bir şekilde gerçekleştirilmiştir.”dedi.

Kaynak : PHA

Haber Sonu Reklam

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r-tüm-haberler-bilesen
300x250r-tüm-haberler-bilesen-2

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.