Milletvekili Tutdere'den Pamuk Ödemesinde Yapılan Kesintiye Tepki

Cumhuriyet Halk Partisi, Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, TBMM Genel Kurulunda, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye çiftçiye sözü verilen pamuk ödemelerinin neden yüzde 30 kesintiyle yapıldığını sordu.
2019-07-17 15:23:29

Cumhuriyet Halk Partisi, Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, TBMM Genel Kurulunda, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye çiftçiye sözü verilen pamuk ödemelerinin neden yüzde 30 kesintiyle yapıldığını sordu.

-"ÇİFTÇİNİN TARIMSAL DESTEK PRİMLERİ NEDEN ÖDENMEDİ?"

Milletvekili Tutdere, şöyle devam etti:

"Ekonomik krizle boğuşan çiftçilerin bu haklı alacaklarını şu anda neden ödemiyorsunuz? Eğer para varsa ödeyiniz, para yoksa bunu çiftçiye neden açıklamıyorsunuz? Çiftçilerimiz yaşanan belirsizliğin giderilmesini bekliyor. 2018 tarımsal primleri 2019 Mayıs ayında yapılıyor. Ödenen pamuk priminin yüzde 30’u kesiliyor ama konu ile ilgili olarak resmi ağızlardan açıklama yapılmıyor."

Tutdere, konu ile ilgili olarak aynı zamanda bir soru önergesi de verdi. 

-"ÇİFTÇİ BELİRSİZLİĞİN GİDERİLMESİNİ BEKLİYOR"

Milletvekili Av. Tutdere, konu hakkında yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 14 Mayıs tarihinde çiftçilerle yaptığı buluşmada tarım desteği (prim) için 2.4 milyar lira kütlü pamuk primi, 662 milyon lira yağlık ayçiçeği primi  ve 365 milyon lira çiğ süt primi ödeneceğini açıkladı.

Sertifikalı tohum, buğday ve arpa için her yıl düzenli bir şekilde ödenen fark bedellerinin ödenmediğini belirten Tutdere, "Pamuk desteklerinden sadece yüzde 70'ine karşılık gelen kısım ödendi, yüzde 30'una karşılık gelen ödenmedi, kesinti yapıldı. Çiftçilerimiz yaşanan bu belirsizliğin giderilmesini bekliyor. Ben buradan Tarım Bakanlığına seslenmek istiyorum: Ekonomik krizle boğuşan çiftçilerin bu haklı alacaklarını şu anda neden ödemiyorsunuz? Eğer para varsa ödeyiniz, para yoksa bunu çiftçiye neden açıklamıyorsunuz? 2018 tarımsal ödemeleri 2019 Mayıs ayında yapılıyor. Ödenen pamuk primi yüzde 30 eksik ödeniyor ve konu ile ilgili olarak resmi ağızlardan herhangi bir açıklama yapılmıyor. Öte yandan 2019 yılında yılı içinde hangi tarımsal ürünlere destek verileceği dahi açıklanmıyor." ifadelerini kullandı. 

-"2019 PRİMİ NE ZAMAN ÖDENECEK?"

Tutdere, meclise verdiği soru önergesinde ise, Tarım ve Orman Bakanı’nın yanıtlaması istemiyle, şunları sordu; "2018 yılı tarımsal ödemelerinin (prim) 2019 Mayıs ayında yapılmasının sebepleri nelerdir?,  Pamuk priminin yüzde 30 eksik oranında eksik ödenmesinin gerekçeleri nelerdir?, Pamuk priminin eksik kalan yüzde 30’luk kısmının çiftçiye ödeneceği tarih nedir?, Çiftçilere 2019 yılı içinde hangi tarımsal ürünler için destek verilecektir?, 2019 yılının desteklerinin ödenmeye başlanacağı tarih nedir?, 2019 yılının “Destekleme Kararnamesinin” yayınlanacağı tarih nedir?" 

 

Kaynak : PHA
ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Okumak İsterseniz - Diğer GÜNCEL HaberlerKöşe Yazarları
 ‹ 
 › 

Arşiv Arama
- -
Anket
Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber
   
© Copyright 2015 Adıyaman İlk Haber. Tüm hakları saklıdır.

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber

Sitemiz Adıyaman Faal Gazetecileri Cemiyeti Üyesidir.

© 2015-2020 Profesyonel Tasarım PROTASARIM