www.adiyamanunalturizm.com.tr


20 Kasım Çocuk Hakları Günü

Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği Adıyaman Şubesi, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla basın açıklaması yaptı.
2019-11-21 17:03:54

Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği Başkanı İbrahim Halil Aydın, açıklamasında, Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda 20 Kasım 1989'da oy birliği ile kabul edildiği gün, tüm dünya çocukları için "Çocuk Hakları Günü" olarak kutlandığını kaydetti.

Aydın, çocuk haklarına dair sözleşmenin temel ilkeleri, ayrım gözetmeme, yaşama, katılım, gelişme, korunma ve çocuğun yüksek yararına olduğunu belirterek,şöyle devam etti:

"Sözleşme her konuda çocuğun yüksek yararını öngörür. Bu Sözleşme, çocukların haklarının gözetilmesinde asgari standardı tespit eder, çocuğun öncelikle aile içinde ve aile çevresinde bakılıp korunmasını öngörür. Çocuğun kendisi ile ilgili kararlarda görüş bildirmesi ve bu görüşün dikkate alınmasını hükmeder.İlgili mevzuatlarda; daha erken yaşta ergin olsa dahi 18 yaşından küçük olan kişi çocuk olarak kabul edilmektedir.

Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’ni imzalayan bütün ülkeler için çocuk hakları açısından atılacak her adımın çocuğun yüksek yararını ilkesini gözeterek atılması temel ilke olmalıdır."

-"ÇOCUKLAR GELECEĞİMİZ DEĞİL, BU GÜNDÜR"

Sosyal hizmet mesleğinin, birincil uygulama alanlarından birisi ise çocuk refahı alanı olduğuna değinen Aydın, "Çocuk refahı alanına yönelik hizmetlerin geliştirilmesi, çocukların ruh ve beden sağlıklarının korunması ve istismar edilmelerine yönelik tüm tedbirlerin alınması çalışmalarını sosyal hizmet mesleğinin  etik ilke ve değerleri çerçevesinde  multi disipliner bir ekip anlayışı ile yerine getiren çocuk dostu  bir meslek grubu  olarak;  çocukların haklarına erişimi ve haklarının korunması mücadelesinde  yanlarında   olduğumuzu bildirmek isteriz.

Özellikle bu mücadele;  çocuklarımızın yaşam haklarının korunması için gereklidir. Bugün Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi hükümlerinin uygulanmasında bir çok ülkede sorunlar yaşanmaktadır. Ülkemizde de çocuk ihmali ve istismarına yönelik sorunlar gündemdeki yerini korumaktadır. Sözleşmenin temel hareket noktası; Çocukları etkileyebilecek yönde verilen her karar ya da yapılan her işlem her zaman için onların üstün yararına öncelik tanımalıdır."şeklinde ifade etti.

Günümüzde çocuk istatistiklerine bakıldığında, 2018 TÜİK verilerine göre; toplam evliliklerde ki, çocuk evliliklerinin oranının yüzde 4 olduğunu ifade eden Aydın, şöyle devam etti:

İşgücüne katılım oranı; erkek çocuklarında, yüzde 35.7, kız çocuklarında, yüzde 10.2'dir.Genç bağımlılık oranı; yüzde 34.5 dir.  Bebek ölüm hızı ise 2018 yılında binde 9.3 dür. Suriyeli çocuk sayısı 1.719.533 dür. (Mülteciler Derneği 2019 verileri) Ne yazık ki, istatistiklere göre çocuk hakları ile ilgili yapılan tüm çalışmalar, Çocuk Hakları ihlallerinin önüne geçememiştir. Sadece Ülkemizde değil Taraf Devletler de dahil, dünyanın bir çok yerinde halen çocuk hakları ihlal edilmeye devam edilmektedir.

Çocuk hak ve ihlallerinden sorumlu tüm yetkili kurumlara ve tüm siyasi erklere, sorumluluk ve yükümlülüklerini hatırlatarak, mesleki rol ve sorumluluk gereği;  dünyada ve ülkemizde çocukların uğradığı, fiziksel, cinsel, sınıfsal ve psikolojik her türlü istismarın takipçisi ve ayrıca sorunların çözümünde çocuk haklarının korunması için mücadele etmeyi onur sayan sosyal hizmet mesleğinin uygulayıcıları olarak; çocuklarımızın iyilik halini güçlendirmek için; eğitimden, sağlığa, sosyal hizmetlerden, adalet sistemine kadar,  bütüncül hak temelli bir yaklaşımla, koruyucu, önleyici ve rehabilite edici destek ile ayrımcılığın yaşanmayacağı ve çocuğun yüksek yararının gözetileceği; mutlu ve umut dolu bir dünya kurmaya davet ediyorum."

Kaynak : PHA
ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Okumak İsterseniz - Diğer GÜNCEL HaberlerKöşe Yazarları
 ‹ 
 › 

Arşiv Arama
- -
Anket
Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber
   
© Copyright 2015 Adıyaman İlk Haber. Tüm hakları saklıdır.

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber

Sitemiz Adıyaman Faal Gazetecileri Cemiyeti Üyesidir.

© 2015-2020 Profesyonel Tasarım PROTASARIM