Milletvekili Tutdere, Bankacılık Kanununa İlişkin Teklif Üzerine Konuştu

CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere,
2020-02-23 23:30:21

 Milletvekili Tutdere, Bankacılık Kanununa ilişkin değişiklik içeren teklif üzerine CHP grubu adına konuştu.

Tutdere, yaptığı konuşmasında, iktidar sahipleri ve teklif sahiplerinin gözünden kaçan bir hususun olduğunu, özellikle iyi işleyen bir ekonomik sistem için iyi işleyen bir adalet sistemine ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

-"HİÇBİR MAKAM, HİÇBİR MERCİ MAHKEMELERE TALİMAT VEREMEZ."

Silivri Mahkemesi'nin, yıllardır adalet özlemi çeken gezi sanıkları hakkında beraat kararı verdiğini anımsatan Tutdere, "Bu beraat kararıyla Türkiye'de adalet özlemi çeken insanların umutları tekrar yeşerdi."dedi.

Ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın hemen, talimatla harekete geçtiğini ve bu sanıklardan biri hakkında yakalama kararı çıkararak alelacele sulh ceza mahkemesine sevk edip tutuklattığını vurgulayan Tutdere, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Akabinde ne oldu? Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) bu kararı veren mahkeme hakkında soruşturma başlattı. Anayasa'nın 138.maddesi açık, 'Hiçbir makam, hiçbir merci mahkemelere talimat veremez, genelge gönderemez.' diyor. Peki, ben buradan soruyorum; HSK, bu kararı veren mahkeme hakkında hangi gerekçeyle soruşturma başlatıyor? Siz, HSK olarak anayasanın bu hükmünü açıkça ihlal etmiyor musunuz? HSK'nın başkanı kim? adalet bakanı. Adalet bakanı, hükümetin bir üyesi. Nasıl oluyor bu iş? Bunu bütün dünyaya nasıl anlatacaksınız değerli arkadaşlar.?

-"SAVCILARIMIZ, YARGI TARİHİNE KARA LEKE OLARAK GEÇEN KARARLAR VERİYOR"

Siz, ekonomiyi kurtarmak adına ne kadar mükemmel yasa getirirseniz getirin, meclis gece yarılarına kadar ne kadar çalışırsa çalışsın. Ekonomiyi düzeltmek için meclis çalışıyor, ekonomiyi batırmak için hakimleriniz, savcılarınız maalesef ki yargı tarihine kara leke olarak geçen kararlar veriyorlar. Bir ülkede hukuk yoksa, bir ülkede yargı bağımsızlığı yoksa ekonomik krizi çözme şansınız yoktur. En mükemmel kanunu da getirseniz hiçbir sermaye, ülkenizde yatırım yapmaz, hiçbir sermaye buradaki piyasaya güvenmez."

-"HALKIMIZI RAHATLATACAK, EKONOMİK KRİZDEN KURTARACAK YASALARI GETİRİN"

Tutdere, bu milletin vekilleri olarak, bu meclisin üyeleri olarak, bu gerçeği görmek gerektiğinin altını çizerek, "Birbirimizi kandırmaya gerek yok, gece yarılarına kadar buralarda yasaları tartışmaya da gerek yok. Yasada var, yazılı, CMK'de var, yazılı ama bunlar uygulanmadıktan sonra, kanun çıkarmanın da bir anlamı yok.
Türkiye'nin her tarafından esnafımız, çiftçimiz, köylümüz, bütün halk kesimleri, yoksul insanlar ekonomik krizle boğuşuyor.

Sizler, varlık fonunun önündeki engelleri kaldırmak, onu desteklemek adına kanun getiriyorsunuz. Halk sizden ne bekliyor biliyor musunuz? esnaf, çiftçi, köylü, emekçi, dar gelirli bütün insanlar, sizlerden ekonomik krizden kurtulmak adına yasa yapmanızı bekliyor. Halkımızı rahatlatacak, ekonomik krizden kurtaracak yasaları getirin; bunları konuşalım. Türkiye'nin gerçekleri bunlar. Esnaf bağ-kur primini yatıramıyor; vatandaş elektrik faturasını, doğal gaz faturasını yatıramıyor, çocuklarına harçlık veremiyor. Bunlar Türkiye'nin bir numaralı gündem maddesi. Milletin vekilleri olarak hep beraber bu sorunlara çözüm bulalım."şeklinde ifade etti.

 

Kaynak : PHA
ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Okumak İsterseniz - Diğer GÜNCEL HaberlerKöşe Yazarları
 ‹ 
 › 

Arşiv Arama
- -
Anket
Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber
   
© Copyright 2015 Adıyaman İlk Haber. Tüm hakları saklıdır.

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber

Sitemiz Adıyaman Faal Gazetecileri Cemiyeti Üyesidir.

© 2015-2021 Profesyonel Tasarım PROTASARIM