Beraat Kandili İnsanlığın Beraat'ine Vesile Olsun

Çemberlitaş ve Civar Köyleri Kalkınma ve Dayanışma Derneği Başkanı Kazım Çetinkaya Beraat Kandili dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
2020-04-08 10:34:22

Çetinkaya mesajında şunları ifade etti ; Bu akşam Şaban ayının on beşinci günü mübarek Beraat Kandilidir.

İnancı ve o inancın derinliği ölçüsünde her mü’minin gaye-i hayali olması gereken cehennem azabından kurtulma, Allah’ın o engin rahmetine kavuşma,yani beraat senedini almada bu gece çok önemli bir fonksiyona sahiptir.

Yüce Allah, bazı yörelerimizde söylenen “Bahane Tanrısı” deyimini tahakkuk ettirmek için böyle fırsatları kullarının önüne koymuştur. Artık bundan sonra kul kendine düşeni yapmalıdır. Efendimiz (s.a.s)’in beyan buyurduğu gibi zaten her gün yaşadığı o hayat tarzını Beraat Kandili günü, gece ve gündüzüyle daha derinden yakalamalı,daha şuurluca yaşamalıdır ki Cenab-ı Hakk kulunu affetsin.

Mükâfatı  sadece Allah’tan beklenerek tutulan oruçlarla geçmiş günahların affedildiği bir Ramazan ayı, bin aydan daha hayırlı bir gece-Kadir gecesi-,duaların hiç geri çevrilmediği geceler ve Beraat gecesi gibi her türlü günahın-şirk ve düşmanca davrananlar hariç-mağfiret edildiği fırsatlar bizim önümüze konulmuş iken, bunları değerlendirmeme, neticede ah u vâh etmemize sebebiyet verecektir.

Ahirette keşke oruç tutsaydım,keşke namaz kılsaydım,keşke…keşke..keşkeler ile pişmanlığı ızhar etmenin hiç kimseye faydası olmayacaktır.Bu bağlamda Allah da adaletinin gereğini yapacak, celâlî ve cemâlî tecellileri ve onların mücessem şekilleri olan cennet ve cehennemle karşımıza çıkacaktır.

Evet, bütün bu fırsatlardan istifade bizim niyet ve amellerimizle doğru orantılıdır.Bizler hayatımızın her anına “kul oldum Allah’ım” dizesini yansıtabilirsek, amelimizle kendimizi Rabbimiz’e ispat edebilirsek, “insan için kendi çalışmasından başka bir şey yoktur.” Sırrınca salih amelimizle O’nun huzuruna çıkabilirsek,bu engin rahmetten neden istifade edenlerden olmayalım ki?

İnsan dünyaya bir defa gelir. “Gelen gider. Giden bir daha geriye gelmez. ”Ahireti kazanma imkân ve fırsatı insana bir defa verilmiştir.Bir daha verilmeyecektir.Öyleyse bu değerlendirilmelidir.Öldükten sonra çok geç olacağı kesindir.Ama yarın da çok geç olabilir. Zira ecelin ne zaman, nerede, nasıl insanı yakalayacağı belli değildir.Madem bütün bunlar doğrudur.O halde insan,sadece bu kutlu geceler ve gündüzlerde değil,bütün hayatını O’nun emir ve yasakları çizgisinde düzenlemelidir. Ahiret inancı varsa, düzenlemek zorundadır.

Bu düşüncelerle, mübarek Beraat gecenizi kutlar, alem-i İslam ve tüm insanlık adına hayırlara vesile olmasını Rabb-i Rahimim’den niyaz ederim.

 

Haber Merkezi

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Okumak İsterseniz - Diğer GÜNCEL HaberlerKöşe Yazarları
 ‹ 
 › 

Arşiv Arama
- -
Anket
Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber
   
© Copyright 2015 Adıyaman İlk Haber. Tüm hakları saklıdır.

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber

Sitemiz Adıyaman Faal Gazetecileri Cemiyeti Üyesidir.

© 2015-2021 Profesyonel Tasarım PROTASARIM