Dr. Arpacı: Aşı ile ilgili güven problemi var

Adıyaman Besni Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Şüheda Arpacı, sağlık çalışanlarının aşılama çalışmalarının tamamlandığını ve risk grubundaki öncelikli kişilere aşı yapılmaya başlanacağını bildirdi.
2021-01-19 14:41:31

Dr. Arpacı ayrıca vatandaşlara aşı yaptırmaları konusunda tavsiyede bulunarak; "Yapılan aşı çalışmaları boyunca hiçbir yan etkiye rastlanmadı. Vatandaşlarımızı gönül rahatlığıyla aşı olmaya davet ediyorum." dedi.

Sağlık çalışanlarının aşılama çalışması tamamlandı

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgına karşı geliştirilen aşıların sağlık personelleri öncelikli olmak üzere yapılması devam ediyor. 14-18 Ocak tarihleri arasında Besni'deki bütün sağlık çalışanlarının aşılama çalışmasının yapıldığını söyleyen Besni Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Şüheda Arpacı bundan sonraki süreçte Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan öncelik sırasına göre aşılamaya devam edeceklerini ifade etti.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Dr. Arpacı, "Zaten prosedürler Sağlık Bakanlığı tarafından belirlendi. O prosedürler doğrultusunda hareket etmeye çalışıyoruz. Aşı öncelikle ile geldi oradan da ilçelere dağıtımı sağlandı. 14 Ocak itibariyle Sağlık personelleri öncelikli olmak üzere aşılama çalışmalarına başladık. 18 Ocak itibariyle de sağlık personellerinin tamamının aşılanması hedeflendi. Bundan sonra da bir sonraki öncelikli grup olacak şekilde aşılamaya başlanacak. Bunun dışında tıp fakültesi öğrencisi olan, eczacı dışında da sağlık personeli olan vatandaşlara da aşılama yapıldı."dedi.

Hiçbir yan etkiye rastlamadık

Sağlık personellerinin aşılanması sürecinde hiçbir yan etkiye rastlamadıklarını dile getiren Arpacı, şöyle devam etti:

"Yan etki veya beklenmedik bir durum konusunda da şunu rahatlıkla söyleyebilirim, bende ilk gün ilk aşı olanlardan birisiyim, herhangi bir beklenmedik durumla karşılaşmadık. Normalde de aşıların mide bulantısı, baş dönmesi, hafif ateş gibi benzer yan etkileri vardır ama ben kendi adıma onu dahi yaşamadım. Personellerimizde de böyle bir şeye rastlamadık. Ben kendim Kovid-19 geçirdim, antikorum pozitif olmasına rağmen yine de aşı yaptırdım. Sağlık bakanlığımızın tavsiye ettiği şey de bu. Kendi adıma aşı yaptırılmasını tavsiye ediyorum. Şuan için vatandaşların önceliği yok ama vakti gelecektir. Onlar içinde bu tavsiyeyi sunuyorum. Üzerimize düşen bir vebaldir diye görüyorum ben. Çünkü pandemi bir toplumsal olaydır. Yani biz aşı olarak sadece kendimizi korumuş olmuyoruz, kendimizde olan şeyi dışarıya bulaştırmamız söz konusu burada. Toplumsal bir problemin önüne geçebilmek için aşı olmak için hassasiyet göstermelerini istiyorum."

Aşı ile ilgili güven problemi var

Aşı ile ilgili bir çok spekülasyonun olduğunu buna bağlı olarak da güven problemi yaşandığını ifade eden Dr. Arpacı, "Bakanlık tarafından öncelik sıralaması yayımlandı, sağlık personellerinin aşılama çalışması sonlandıktan sonra bir sonraki aşamaya geçeceğiz. Riskli yaş grupları, yaşlı bakım evleri, huzur evleri ondan sonra jandarma, öğretmen, adliye yani toplumsal hizmet veren kurumlardaki personellerde aşılama çalışması yapılacak. Şahsi ön görüm bir aya kalmadan halkın aşılanmasına geçilir. Aşıyla ilgili çok fazla spekülasyon var, yani bu ne bir çip, ne de başka bir plan bu bir hastalıktı ama elimizdeki bütün imkanları sonuna kadar kullanmamız gerektiği kanaatindeyim. Bu ilaç olur, aşı olur karantina olur. Biz karantina sürecinin toplum olarak çok fazla hakkını veremedik bence ama en azından bu noktada bu imkanımız varken güvenmemiz gerektiğini düşünüyorum. Aşı ile ilgili güven problemi var ama bunu sağlık bakanımız bir sürü sağlık çalışanımız göz önünde yaptırdı. Bizde ilk gün örnek teşkil etmesi için özellikle yaptırdık."dedi.

 

Kaynak : PHA
ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Okumak İsterseniz - Diğer GÜNCEL HaberlerKöşe Yazarları
 ‹ 
 › 

Arşiv Arama
- -
Anket
Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber
   
© Copyright 2015 Adıyaman İlk Haber. Tüm hakları saklıdır.

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber

Sitemiz Adıyaman Faal Gazetecileri Cemiyeti Üyesidir.

© 2015-2021 Profesyonel Tasarım PROTASARIM