Her Şeyi Öğrendik De...


Bu makale 2020-05-05 10:42:37 eklenmiş.
Mustafa Enes BİLGİÇ

Her canlı doğar, büyür ve ölür. Canlılar yaşamı boyunca bedensel ve zihinsel olarak sürekli gelişme gösterir. Bu gelişmesine yaşadığı çevrenin de etkisi büyük olur. İnsan, duygusu, düşüncesi, vicdanı ve inancı ile diğer canlılardan ayrılır.
İnsanlık tarihinin başlangıcından bu yana, bizler kendimiz için ev yapmayı, bina yapmayı, araba yapmayı, yollar ve köprüler yapmayı, büyük fabrikalar yapmayı öğrendik. Yıllar sürecek savaşlar yapmayı, savaşta kullanılacak silahlar ve füzeler yapmayı, doğanın kimyasını bozacak her türlü olumsuz durumu öğrendik; ama tek bir şeyi öğrenemedik. İnsanca yaşamayı asırlar boyunca ne öğrendik, ne de öğretebildik. Sadece yemek, içmek ve nefes almaktan ibaret saydığımız yaşamayı kendimize yaşam zannettik. Göz gezdirdiğimizde, içimizde nefes aldığı halde yaşamayan binlerce, hatta milyonlarca insan görürüz.
İnsanoğlu içinde ki hırsı, kini, kötü gururu ve kıskançlığı, vurdumduymazlığı, aç gözlülüğü, dini ve ırkçı aşırılıkları gibi kötü alışkanlıkları sayesinde hayatı yaşanmaz hale getirmektedir. Dünya üzerinde ki kan, gözyaşı ve çekilen acılar, insanların ve ülkelerin aç gözlülüğü, sömürgeciliği ve sürekli kazanma hırsından kaynaklanmaktadır. Mesela Hz. Âdem’in çocukları olan Kabil’in kardeşi Habil’i öldürmesi kıskançlığı yüzündedir.
İnsanoğlu için hava, su ve yemek ne kadar önemliyse;  içinde bulunduğumuz gezegen için de yaşamayı öğrenmemiz o kadar önemlidir. İnsanlar iyi bir eğitimle birlikte, gerçek inancı ve kültürel yaşamları sayesinde hayatı yaşanabilir yapabilirler. İçimizde kin ve nefret yerine, sevgiyi, saygıyı, hoşgörüyü, yardımlaşmayı büyütmeliyiz. Çünkü her geçen gün insanoğlunun birliğe, beraberliğe, yardımlaşmaya, sevgi ve saygıya ihtiyacı artmaktadır. Her insan kendinden başlayarak hal ve hareketlerini düzeltmeye çalışırsa, bir suya atılan taşın oluşturduğu daireler misali büyüyerek bütün dünyayı kapsayacaktır.
Kendimiz kadar başkalarının da hak ve hukukunu korumayı kendimize şiar edinmeliyiz. Hayatı sevmeliyiz. Hayatta mutlu olmaya çalışmalıyız. Bu mutluluğun çevremizdeki insanlarla yapılabileceğini bilmeliyiz. Başkalarının acısına ve sevincine ortak olmalıyız. Dünyanın herhangi bir yerinde gözyaşı ve acı varsa, aç insan varsa, bizim de insan olarak bundan etkilenip mutlu olamayacağımızı bilmeliyiz. İnsanları, hayvanları ve doğayı sevip korumalıyız. Ramazan ayının geldiği bu günlerde, kendimizi düzeltmenin iyi bir fırsat olduğunu unutmayalım! Dünyada her şeyi öğrensek bile, özellikle insanca yaşamayı kendimize düstur edinmeliyiz.
 
Mustafa Enes BİLGİÇ
menes387@hotmail.com
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

Arşiv Arama
- -
Anket
Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber
   
© Copyright 2015 Adıyaman İlk Haber. Tüm hakları saklıdır.

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber

Sitemiz Adıyaman Faal Gazetecileri Cemiyeti Üyesidir.

© 2015-2021 Profesyonel Tasarım PROTASARIM