Çıkış Yolu


Bu makale 2020-07-27 10:51:36 eklenmiş.
Mahmut Öteleş

Günümüz İslam dünyası çok sancılı bir dönemi yaşıyor. Bu döneme” şaşkınlık” dönemi diyebiliriz. 

Daha önce de müslümanlar, birçok felaketler, krizler, yaşadı. Kimi zaman topraklarını, kimi zaman egemenliklerini kimi zaman ise güvenliklerini kaybettiler; ancak hiçbir dönem günümüzdeki gibi bütün bunlarla beraber bir zihniyet dönüşümü yaşamadılar. Hiç bu kadar zillete düşmediler. Müslümanlar gerek kendi aralarında gerekse başkalarıyla yaptığı mücadelelerde hep İlayi kelimetüllah için mücadele etmişlerdi. İlayi kelimetüllah, Allahını yüceltme ve adaletini yeryüzüne yayma mücadelesidir. Müslümanlar böyle yüce bir gayeye hizmet ettikleri için Allah’ın yardımına müyesser olup,  her türlü badireyi atlatmayı başardılar. 

Günümüzde müslümanların karşı karşıya kaldığı krizler ve felaketler geçmiştekilerden çok daha farklı ve karmaşıktır. Bu  karmaşayı göremezsek, sorunu çözemeyiz. 
 
Müslümanlar neden bir türlü Batı karşısında mağlubiyetten kurtulamıyor, başarısız oluyor? Batı, 13 ve 14 y.yılda İslam bilimi ile tanışırken, onların zihniyetini almadı, sadece bilimini aldı, geliştirdi ve bugünkü seviyeye geldiler. Her alanda müslümanları geçmeye başladılar. 
 
Müslümanlar bu gerileme karşısında bir şaşkınlık hali yaşadı ve yaşamaya devam ediyor. Bu şaşkınlık halinde Batının bilim ve tekniğinden çok zihniyetini, yaşam tarzını benimseye başladı. İşte kırılma noktası burada başladı. Hiçbir toplum kendi iç dinamiklerini kullanmadan onları geliştirmeden çöküşten çıkışa geçemez. Her toplum kendi özündeki arzu ettiği hedefe doğru koşar. Dünyadaki bütün devrimlerin ve değişimlerin bunu görebiliriz. Müslümanlar da kendi makus talihini değiştirmek istiyorsa kendi özüne dönmek zorundadır. Müslümanlar kendi iç devrimini gerçekleştirmediği müddetçe, bir yüzyıl daha geçse de bu gerilikten ve bu taklitçilikten kurtulamaz. Bunun yolu ise müslümanlar önce bu şaşkınlık halinden kurtulmalıdır. Önce kendi inancını , tarihini kültürünü, medeniyetini doğru ve tarafsız okuyacak ve yaşayacak. Bu iş, en başta eğitimle olur. Eğitim düzelmeden asla bu işler düzelmez. Önce eğitimi inançla, irfanla, tarih, bilim ve medeniyetle buluşturmamız gerekir. Dışardan ısmarlama modellerle bu işler olmaz. Çünkü, eğrelti ata binen tez iner. 

Çöküşün de çıkışın da sebepleri bellidir. Hangisine sarılırsak bizi oraya götürür.
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

Arşiv Arama
- -
Anket
Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber
   
© Copyright 2015 Adıyaman İlk Haber. Tüm hakları saklıdır.

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber

Sitemiz Adıyaman Faal Gazetecileri Cemiyeti Üyesidir.

© 2015-2020 Profesyonel Tasarım PROTASARIM