www.adiyamanunalturizm.com.tr


ANLAYARAK HIZLI OKUMA TEKNİKLERİ NASIL GELİŞTİ?


Bu makale 2020-08-30 21:19:59 eklenmiş.
Doğanay Osman Ulusoy

Evvelki yazımda Türk milleti olarak okumayı sevmediğimizi anlatmış ve bunun sebebi olarak ‘yavaş okuma alışkanlığına sahip olmamızı’ göstermiştim.

       Hızlı okurken daha iyi anlayacağımızı ve bu uygulamanın bir teknik olarak “Anlayarak Hızlı Okuma Teknikleri” (HOT) olarak geliştirildiğini, Türkiye’ye de 1980’lerde Reha Oğuz Türkkan tarafından getirildiğini söylemiştim. Türkiye’de de Reha Oğuz’dan sonra birçok kişinin bu teknikleri geliştirerek uyguladığını, bende dâhil çok başarılı sonuçlar alındığını bildirmiştim. 

       Başarı seviyesi çok yüksek oluyor, 2-3 hatta 7-8 kata kadar hızını artıran öğrencilerim oldu. Bu arada anlama oranı da korunuyor hatta artıyor. Peki HOT nasıl ortaya çıktı ve nasıl gelişti?

 HOT, ilk defa, 2. Dünya Savaşı sonrası ortaya çıkmış olan bir okuma tekniğidir. Bu teknik, insanların görmeleri ile alakalı bazı araştırmalar sonucu ortaya çıkmış bilgilerden faydalanarak geliştirilmiştir.

İkinci Dünya Savaşı sırasında, Alman uçakları Londra semalarında aniden görülüyor ve bu ani baskınlarla şehri yerle bir ediyorlardı. İngilizler ise bu ani saldılar karşısında gözcü kuleleri dikerek saldırılar sırasında yaklaşan uçağın dost mu, düşman mı olduğunu anlamaya çalışıyorlardı. Ancak gözcüler, çok hızlı hareket eden uçakların dost mu düşman mı olduğunu anlamakta güçlük çekiyorlardı. Aynı senelerde Amerika’da Dr. Ranshaw “Takistoskop” isimli bir araç geliştirmişti. Bu araç, merceğini saniyenin 1/100’ü gibi bir zaman dilimi içinde açıp kapatabiliyordu. Takistoskop ile yapılan denemelerde gözcüler üzerinde başarılı sonuçlar elde edildi. Bu araçla eğitilen gözcüler havada hızla hareket eden uçakların üzerindeki işaretleri önceden fark ederek gereken işareti verebiliyorlardı. Bunun üzerine ABD, deniz ve hava kuvvetlerindeki bütün subaylarına bu araçla eğitim vermeye başladı.[1]

Savaş bittikten sonra bir kısım ABD’li eğitimci bu araç üzerinde bazı araştırmalar yaptılar. Yapılan araştırmalarda gözün zannedildiğinden çok daha çevik olduğu ortaya çıktı. Yine bu araştırmalar sonucunda ortaya çıkan başka bir sonuçta gözün saniyenin 1/100’ü kadar süre içinde beliren objeleri görüp, beyine aktarabildiği ve beyinin bu objeleri rahatlıkla kavrayabildiğiydi. Keşfedilen bir üçüncü özellikte, gözün bir odaklanmada, 3 veya 4 objeyi birden görebilmesiydi. Keşfedilen bir diğer bir özellik ise gözün görme alanının zannedilenden çok daha geniş olduğuydu. Bu son keşiften sonra Hollywood sahnelerini genişletmiş, çok sayıda izleyici alabilen devasa sinemalar inşaa etmiştir. Araştırmalar sonucunda elde edilen bu bilgilerden faydalanan eğitimciler “Hızlı Okuma Teknikleri”ni geliştirmişlerdir.[2]

 Gözün bir diğer özelliği de diğer uzuvlara göre çok çabuk bulunduğu ortama uyması, aynı şekilde kısa süre içinde alışkanlık kazanabilmesidir. Bu sebeple HOT eğitimi çok uzun süreler içinde değil, günlük olarak 10-15 dk. gibi kısa süreli zaman dilimi içinde, 21 gün süreyle alınan eğitimlerden ibaret olmaktadır. Ancak bu alışkanlık tam oturmadan eğitime ara verilirse talebenin tüm kazandıkları da kaybolmaktadır.

Bu gün “Hızlı Okuma Teknikleri” Amerika ve Avrupa ülkelerinde orta ve yüksek eğitimde ders olarak programlarda yer almaktadır. Hızlı Okuma Teknikleri Türkiye’ye ilk defa “Reha Oğuz Türkkan” tarafından 1980’li senelerde getirilmiştir. Bundan sonra bu teknik Türkiye’de de “bende dâhil”, çeşitli kişilerce geliştirilmiştir. Bende ilk defa 2004 senesinde animasyonlu ortamda 21 günlük Anlayarak Hızlı Okuma Tekniklerine yönelik bir eğitim verdim. HOT, 2010’lu yıllarda Türkiye’de de MEB müfredatına da girmiştir. Bazı özel okullarda ve MEB’na bağlı kurslarda, bazı proje okullarında HOT eğitimi verilmektedir.

 Aslında hızlı okuma güdüsü hepimizin içinde vardır. Ancak almış olduğumuz eğitimlerde, hepimizde daha dikkatli okuyarak, daha iyi anlayabilmemiz için bu güdü bastırılmış, yavaş okuma alışkanlığı tezahür etmiştir. Anlayarak HOT’lerinin temeli de buna dayanır.

Ben de verdiğim eğitimlerde 21 gün süreyle bazı okuma teknikleri hakkında bilgi verdim ve hazırlamış olduğum animasyonları kullanarak, bilgisayarlı ortamda göz jimnastiği yaparak talebelerin göz kaslarını geliştirmeye çalıştım. Neticede göz kaslarını daha hızlı kullanabilen, daha hızlı okuyabilen talebelerin bir süre sonra okuma alışkanlıkları da değişti ve okuma hızlarında %300-%400 ve hatta daha yüksek artışlar oldu.

HOT’lerinin tek kazanımları hızlı okumak değildir.. Bu eğitimlere katılarak gözlerini verimli kullanan kişi, (mesela araba kullanırken) bir noktaya çok çabuk odaklanabilecek, bir bakışta daha geniş bir alanı görebilecek, nesneleri çabuk kavrayabilecektir.

 Bir dahaki yazımda okuma hızımızı artırmak için neler yapmamız gerektiğini anlatmaya çalışacağım inşallah!

 

Doğan Osman Ulusoy

 

 

                                            

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

Arşiv Arama
- -
Anket
Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber
   
© Copyright 2015 Adıyaman İlk Haber. Tüm hakları saklıdır.

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber

Sitemiz Adıyaman Faal Gazetecileri Cemiyeti Üyesidir.

© 2015-2020 Profesyonel Tasarım PROTASARIM