www.adiyamanunalturizm.com.tr


Korona Bitti Bitecek Derken!


Bu makale 2020-09-04 14:00:31 eklenmiş.
Mahmut Öteleş

Görünmez bir düşmanla karşı karşıyayız. 
Covid-19 diğer adıyla Koronavirüs gün geçtikçe  tehlike sinyalı vermeye devam ediyor. Bu menhus tehlike bütün dünyayının başına bir kabus gibi çökmüş durumda. Gerekli tedbirleri almayan ülkeler büyük sıkıntı yaşıyor. Millet koronanın bitmesini beklerken tam tersi artmaya başladı. Türkiye’de toplam hasta sayısı 300 bine dayandı. Her gün yaklaşık bin ile iki bin arası vakaya (bulguya) rastlanıyor. 
Günde 20-30 kişi bu hastalıktan hayatını kaybediyor. Toplam ölüm sayısı yaklaşık 7000’i bulmuş durumda. Eğer açıklanan rakamlar doğru ise, vatandaşın çoğu bu rakamların düşük gösterildiği kanaatindedir. Buna rağmen Ülkemiz için bu rakamlar bile yüksek rakamlardır. Entübe hasta sayısı  gün geçtikçe artıyor. Ölüm oranları  artmaya devam ediyor. Vatandaşın kurallara dikkat etmemesi vaka sayısının artmasına neden oluyor. Korunmak için maske, mesafe ve temizlik önemlidir ancak; bana göre bunlardan daha önemlisi kalabalıkların oluşmasına neden olan etkinliklerin yapılmasıdır. Özellikle toplu yapılan düğün, taziye, asker uğurlama, tatil ve eğlence gibi faaliyetleri virüsün bulaşmasına ve yayılmasına neden oluyor. Bu etkinlikler hepten kaldırılamıyorsa bile en aza indirilmesi gerekir. Devlet bu konuda hassasiyet göstermesi gerekir. Öyle anlaşılıyor ki bu hastalık en çok kalabalık yerleri seviyor. 

Sorumluluklarımızı yerine getirelim, tedbiri elden bırakmamalıyız. Bu virüs hatır gönül dinlemiyor. En küçül bir ihmali bile kabul etmiyor. İhmallık yüzünden hayatı insana zehir edebiliyor. Tedbire teşebbüs ve tevessül, takdire rıza ve tevekkül İslamın şiarındandır. Müslümanın varlık sebebi İslamın sesine kulak vermek değil midir?
 
Virüs ister yoldan çıkmış günümüz insanına Allah’ın bir uyarısı, ister laboratuarda üretilmiş biyolojik bir silah, ister dünyanın ekolojik dengesinin bozulmasıyla ortaya çıkmış olsun; virüse dair ne düşünürsek  düşünelim, gerçek olan, bu virüs hafife alınacak gibi değil, Biz müslümanlar olarak bu tehlikeye karşı  kendimizi korumazsak, gereken tedbiri almazsak  hem kendimize zarar vermiş oluruz hem de başkalarının gözünde değerimiz düşmüş olur. Hiç kimsenin böyle bir utancı müslümanlara yaşatmaya hakkı yok. Müslümanın en önemli özelliği sorumluluk sahibi olmasıdır. Müslüman bu bilinci kuşanmak zorundadır. Aksitakdirde bu sınav kendisine çok pahalıya mal olabilir. 

Bu salgına karşı hala önyargılı ve lâkayt davranan biri varsa lütfen kendine çekidüzen versin. Dünyaya diz çöktüren ve istila eden bu salgını hafife almak kelimenin en hafif ifadesiyle aymazlık olur. Hiç kimsenin bir başkasının hayatını tehlikeye  atmaya hakkı yoktur. Üzerimizdeki bu kara bulutların dağılması biraz da aydınlık zihinlerin işlemesiyle mümkün olacaktır. Herkes kendine düşeni yaparsa, kurallara uyup, sorumlu davranırsa, öyle inanıyorum ki en az hasarla ve en kısa zamanda bu görünmez düşmandan kurtuluruz. Aman dikkat!...
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

Arşiv Arama
- -
Anket
Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber
   
© Copyright 2015 Adıyaman İlk Haber. Tüm hakları saklıdır.

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber

Sitemiz Adıyaman Faal Gazetecileri Cemiyeti Üyesidir.

© 2015-2020 Profesyonel Tasarım PROTASARIM