www.adiyamanunalturizm.com.tr


SUÇLULUK DUYGUSU


Bu makale 2020-09-08 21:46:38 eklenmiş.
Şirvan Yücel

Bu çok önemli Konuyu Dünya Değişim Akademisi'ndeki Değişim Uzmanlarına sorduk.

Suçluluk duygusu yüzünden zevkler zehre dönüşebilir. Bu duygu yüzünden kişi kendisinin bazı deneyimleri yaşamaya hakkı olmadığını düşünebilir. Neticede insan bilerek veya bilmeyerek kendisini bir şeylerden yoksun bırakabilir ve hayatını sıkıcı hâle getirebilir.

Suçluluk duygusu kişinin öz güvenini çökerterek diğerlerinin daha iyi olduğunu düşünmeye ve bireyi başkalarından geriye kalanlarla yetinmeye mahküm edebilir. Aslında kişi öz güven eksikliği yüzünden özverili davranır oysaki özverili değildir.

Neticede kişi başkalarının ona haksızlık yaptığını düşünmeye başlar ve acı çeker. Şayet insan çocukluklukta kısıtlanmış, kendisini ifade edememiş ve ailede kendini fazlalık gibi hissetmişse suçluluk duygusu yaşayacaktır.

Eğer bir insan kendisi için bir şey yapmaya kalkışınca suçluluk hissediyorsa bu, suçluluk duygusunun kişi üzerinde şiddetli etkilerinin oluştuğunun göstergesidir. Aslında kişinin bilinçaltında kendini cezalandırma isteği vardır.

O yüzden birey kendine iyilik yapmak için harekete geçtiğinde suçluluk hisseder çünkü bilinçaltındaki kendini cezalandırma isteği suçluluk dugusunu bir fren gibi kullanır. Zira kişi bilinçaltını kendisini cezalandırmaya koşullandırmıştır.

Peki, neden bir insan suçluluk hisseder? Koşullanmalar yüzünden. Ta çocukluktan beri kullanılan ödül /ceza sistemi yüzünden , çocuk cezalandırılınca suçlu hisseder ve sonuç olarak çocuğun psikolojik yapısında suçluluk kompleksi oluşur.

 

Şirvan Yücel

sirvanyucel@hotmail.com

 

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

Arşiv Arama
- -
Anket
Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber
   
© Copyright 2015 Adıyaman İlk Haber. Tüm hakları saklıdır.

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber

Sitemiz Adıyaman Faal Gazetecileri Cemiyeti Üyesidir.

© 2015-2020 Profesyonel Tasarım PROTASARIM