www.adiyamanunalturizm.com.tr


OKUMAYI YAVAŞ OKUDUĞUMUZ İÇİN SEVMİYORUZ, ÖYLEYSE…


Bu makale 2020-09-16 21:09:26 eklenmiş.
Doğanay Osman Ulusoy

 Evvelki yazımda Türk milleti olarak okumayı sevmediğimizi anlatmış ve bunun sebebi olarak ‘yavaş okuma alışkanlığına sahip olmamızı’ göstermiştim.

Hızlı okurken daha iyi anlayacağımızı ve bu uygulamanın bir teknik olarak “Anlayarak Hızlı Okuma Teknikleri” (HOT) olarak geliştirildiğini, Türkiye’ye de 1980’lerde Reha Oğuz Türkkan tarafından getirildiğini söylemiştim. Türkiye’de de Reha Oğuz’dan sonra birçok kişinin bu teknikleri geliştirerek uyguladığını, bende dâhil çok başarılı sonuçlar alındığını bildirmiştim.

Geçen yazımda da HOT’nin 2. Dünya Harbinden sonra geliştirildiğini ve nasıl ortaya çıktığını, başarı seviyesinin çok yüksek olduğunu anlatmıştım. Benimde verdiğim eğitimlerde 2-3 hatta 7-8 kata kadar hızını artıran öğrencilerim olmuştu. Bu arada anlama oranı da korunuyor hatta artıyor. Peki biz okuma hızımızı artırmak için neler yapmalıyız?

Her şeyden evvel hızlı okuyabileceğimize ve hızlı okursak daha iyi anlayabileceğimize inanmalı ve okuma hızımızı belirledikten sonra kendimize bir “hedef okuma hızı” seçmeliyiz. HOT denenmiş ve başarılmış bir uygulamadır. Hızlı okuyan ve daha iyi anlayan birçok kişi var. Ancak aldığımız eğitim sebebi ile yavaş okuma alışkanlığı edinmişiz. Aldığımız eğitim neticesinde yavaş okursak daha iyi anlayacağımıza inandırılmışız. Hâlbuki hızlı okursak daha iyi anlarız. Bunu kendi kendimize sürekli telkin ederek, bu konudaki inancımızı artırabiliriz. Evvelki yazılarımda yazdığım gibi hızlı okuma güdüsü hepimizin içinde vardır. O zaman bu yavaş okuma alışkanlığını bir an evvel içimizden atıp hızlı okuma alışkanlığını kazanmalıyız. Bu yönde düzenli ve sistemli çalışmalar yapmamız lazımdır. 

Çalışmaya başlamadan evvel ise basit kelimeler içeren daha evvel okumadığımız bir romanı alıp, saat tutarak 5 dk. okumalıyız. 5 dk. neticesinde kaç kelime okuduğumuzu ölçebiliriz. 5 dk. bitince bir sayfadaki kelime sayısını okuduğumuz sayfa sayısı ile çarparak yaklaşık okuduğumuz kelime sayısını bulabiliriz. Böylece rahatlıkla dk.’da ortalama kaç kelime okuduğumuzu hesaplayabiliriz. Neticede elde ettiğimiz okuma hızımıza göre bir “hedef okuma hızı” belirlemeliyiz. Mesela dk.’da 150 kelime (kl.) okumuşsak, hedef olarak dk.’da 300 veya 400 da/kl. okumayı hedef seçmeliyiz.

İkinci yapmamız lazım olan şey ise okuma esnasında okuduğumuz şeye çabuk odaklanmamızı sağlamaktır. Okurken sadece okuduğumuz şeyi düşünmeliyiz. Fransız eski başbakanlarından Climencau’ya başarısının sırrı sorulduğunda “Saçlarımı tararken sadece saçlarımı düşünürüm” demiştir. Evvela okuyacağımız yazı ile ilgili başlığı, yazının yazılma amacını, çok kısa özetini gözden geçirmeliyiz. Bunu yapmak dikkatimizi konu üzerinde daha çabuk yoğunlaştırabilmemize sebep olacaktır ki, buda yazıyı daha kolay anlamamızı ve zevk alarak okumamızı sağlayacaktır.

Odaklanma hızımızı artırmak için 5 cm. yarıçaplı bir daire çizip içini kurşun kalemle koyu bir şekilde doldurabiliriz. Evin görülebilir bir yerine koyup, her gün sabah, akşam birkaç kez buna 3 dk. dikkatle bakalım. Bu bizim odaklanmamızı kolaylaştıracaktır.

 Genellikle biz gözlerimizi satırlar üzerinde kaydırarak okuduğumuzu zannederiz. Ancak aslında insanlar okurken zannedildiği gibi gözlerini düz bir şekilde kaydırmazlar. Aslında okumak, gözlerin kelimeler üzerinde bir odaklanma ve sonraki kelimeye sıçrama hareketinden ibarettir. Her odaklanmada göz kasları kasılır, sonra gevşer ve sonraki kelimeye sıçrar. Göz kaslarının her odaklanması ve gevşemesi, göz kasları için bir eylem, bir yorgunluk olur.

Yapmamız lazım olan üçüncü şey, gözlerimiz satırlar üzerinde soldan sağa hızla kaydırmalı satırı bitirir bitirmez hemen bir alt satıra geçmeli göz kaslarımızı daha güçlü olması için çalıştırmalıyız..

Şunu unutmayalım ki, kaslarımız ne kadar gelişmiş ise organımız o kadar hızlı, çevik ve güçlü olur. Gözlerimiz de hareket ederken göz kaslarından faydalanmaktadır. Bu kaslar geçmişte çok kullanılmamış, dayanıksız, güçsüz ise hızlı olamayacak, çabuk yorulacaktır. Eğer ritimli çalışmaya alışmış ise yine hızlı çalışacaklardır. Aynı kol kaslarımız gibi… Geçmişte sürekli halter kaldıran, şinaps çeken, çeşitli alıştırmalar yapan, çok çalışmaya alışmış kol kasları güçlü olur, yükleri kolay kaldırırlar, az yorulurlar. Az çalışan yük kaldırmaya alışık olmayan kaslar ise çabuk yorulurlar. O zaman göz kaslarımızı çok ama ritimli çalıştırmalıyız. Nitekim çok okuyan kişilerin hem daha hızlı okuyabildiklerini hem de daha az yorulduklarını görürüz. Çünkü sürekli okumaktan artık göz kasları güçlenmiş, daha çevik hareket etmeye alışmıştır. Böylece göz kaslarımızı güçlenecek, daha hızlı hareket etmeye alışacaktır.

 Sonraki yazımda okuma hızımızı artırmak için görme alanımızı nasıl geliştirmeli, hayatımızda hızlı okuma alışkanlığımızdan nasıl faydalanmalıyız ve gözlerimizi nasıl daha verimli kullanabileceğimizi anlatacağım inşallah!

 

Doğanay Osman Ulusoy 

osmandoganay52.16@gmail.com 

 

                                                                                          

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

Arşiv Arama
- -
Anket
Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber
   
© Copyright 2015 Adıyaman İlk Haber. Tüm hakları saklıdır.

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber

Sitemiz Adıyaman Faal Gazetecileri Cemiyeti Üyesidir.

© 2015-2020 Profesyonel Tasarım PROTASARIM