www.adiyamanunalturizm.com.tr


DUÂ KULUN İLAHÎ RAHMETİ BULMA GAYRETİDİR


Bu makale 2020-10-11 18:08:24 eklenmiş.
Kazım Çetinkaya

        Dua ile insan olma erdemine lâyık olabilir insan. Varlığın gerçek mahiyetini idrak eden insandır dualı insan. O Mutlak Kudrete sığınma çıkar, şükür çıkar, dua çıkar, hoşnutluk arayışı çıkar, kalbî yöneliş çıkar o idrakin içinden.

        Kendi varlığı daha kâinattaki hiçbir varlığın varoluş sırlarını idrak edemeyen insandır duasız insan. Bigaenelik çıkar, şükürsüzlük çıkar, tatminsizlik çıkar, ilhad ve inkâr çıkar, ruhî gaflet çıkar, tuğyan çıkar bu idraksizliğin içinden.

       Yüce Yaratan’la ilginin kat’iyyen koparılmadığı hayattır dualı hayat. Onunla bağları koparmanın, insan için kesinlikle taşınamayacak ağır bir yük olduğunu bilerek O’na yönelişi terk etmeme hassasiyeti üzerine kurulan hayattır.

Kendisini yaratan, rızkını veren ve yaşatan Rabbi ile kanallarını devamlı açık bulundurma gayreti içindeki insandır dualı insan. Yüceliklere yönelik topyekün kanallarını kapatmış olan insandır duasız insan.

       Allah’ı anan diller, O’na açılan eller ve O’nunla yanan gönüller, insandaki günah ve kir yükünü yakar, duygularını ıslah eder. Zıdların bir arada bulunması mümkün değildir çünkü.

       Duayı emreden Allah’tır. Yoksa topraktan  var olmuş bir et yığınının O’na dua etmesi ne haddine? Nereden aklına gelsin böyle cesaret? Duâyı emreden Hakk’a sezâ olan, onu kabuldür. Lütuf ve ihsanlarda bulunmak Yüce Yaratıcıya aittir . İnsanın vasfı ise unutmak, yanılmak ve günaha düşmektir. İnsanın yalvarması, niyaz ve tazarruda bulunması bu yanılma ve unutmayı Hakk’ın bilgiye çevirmesi, öfkesini sabır ve hilme döndürmesidir. Ateş bile tatlı su olur O dilerse, su bile ateş kesilir O dilemezse. O’dur insana duâ isteği veren de, duâyı kabul edecek olan da. O halde O bizim irademizden önce duâ etmemizi murâd ediyorsa, kullara düşen O’nun ihsânı için duâdır.

       Kullar tarafından ilâhî rahmetin harekete geçirilme teşebbüsüdür duâ. Duâda aslolan ihlâs ve samimiyettir. Kırık bir gönülle, mahzun bir kalple Allah’ın lütuf ve ihsanına sığınmaktır duâ. Çünkü kırık gönüllerin yanındadır O’nun lütuf ve ihsanı, meded ve inayeti.

       Herkes duâ edebilir, duâ etmesini bilmek, etkili bir nefese sahip olmak için organları maddi ve manevi kirlerden temizlemek gerekir. İman bir teslimiyet işi, duâ o teslimiyetle yapılan ilticadır. Duâ, Rabbın katına samimiyetle sunulan bir istidâ arizası; yâni kabulü istenen dilekçedir. Müminin sığınağı, dertlilerin ilticâgâhıdır.

       Her şeyin bereketidir duâ. Hayat baştan sona duâ ile ibadete dönüşür. Bütün ibadetlerin özüdür duâ. Allah’a inanma  ve  O’nu imdada çağrıdır duâ. Kendi kendine yetmeyen kulun Yüce Yaratıcı karşısında aczini, tevazusunu ortaya koyması, önce gönlünü sonra da ellerini açarak ona halini arzetmesidir duâ.

       Allah’a ilticası nisbetindedir kulun değeri. “De ki: Eğer duânız olmasa Rabbim size ne diye değer versin ki?” (Furkan:77)  Duânın önemini Peygamber (s.a.s.v) de şöyle beyan buyuruyor: “Allah katında duadan daha değerli bir şey yoktur.” (Ahmed b. Hanbel, II, 362)

       Yaratılışın yegâne sebebi, varlığın hikmet ve gayesi duâdır. Mutlak olana karşı muhtaçlığın ikrarıdır duâ. İnanmaktır, güvenmektir, boyun eğmektir, teslim olmaktır duâ. İnsanoğlunun haddini ve yetersizliğini bilmesinin öteki adıdır duâ. Sevr dağının meşakkatli yamaçlarını aştıktan sonra bir mağaraya sığınan Allah Resulü, sadık dostunu şöyle teselli ediyordu: “Korkma Üçüncüsü Allah olan iki kişiye kim ne yapabilir.” Çünkü bütün güç ve imkânlarının tükenmiş olması karşısında duâ gibi en büyük imkânları kalmıştı. İnsanın çalışma ve gayreti kendisi için fiili duâ mesabesindedir.

       İnsanın bittiği ve tükendiği yerde bitmeyen ve tükenmeyene karşı gösterdiği edebin, acizliğin, fakirliğin ve tükenmişliğin itiraf ve göstergesidir duâ. Nebiler Nebisinin diliyle duâ mümininin emniyetli kalesi ve en güçlü silahıdır. İnsanı dinç tutar, dirayetli  kılar, metanetli hale getirir duâ. İnsana özgüven verir, Allah’tan başkasının önünde boyun eğdirmez, asalet ve şahsiyet kazandırır.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

Arşiv Arama
- -
Anket
Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber
   
© Copyright 2015 Adıyaman İlk Haber. Tüm hakları saklıdır.

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber

Sitemiz Adıyaman Faal Gazetecileri Cemiyeti Üyesidir.

© 2015-2020 Profesyonel Tasarım PROTASARIM