www.adiyamanunalturizm.com.tr


Tuzak Oyunlar


Bu makale 2020-10-23 17:52:06 eklenmiş.
Mahmut Öteleş

Günümüzde çoğu aileler, çocuklarının  internet üzerinden eriştikleri oyun ve oyuncak bağımlısı olmaktan muzdarip durumda.  Uzmanlar, uzun süre bilgisayar başında oturmanın sadece fizyolojik değil, psikolojik etkilerin de olduğunu söylemektedir. 
Küresel sermaye sahipleri şimdi de özellikle az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin gençlerini kendilerine bağımlı hale getirmek için bu sefer özellikle internet üzerinden oyun ve oyuncaklar pazarlayarak vurmaktadır.   
Bu şirketler, özellikle şuur altına saldırı ve insanları yönetme merkezlerinin projesi olan, reklamlar, çizgi filmler, oyuncaklar, internet oyunları, sosyal medya yayınları, tişörtler gibi alanlarda çocuklara pazarlanan sözde oyuncak Barbie bebek, kız çocuklarını esir almaya devam ediyor. Vebadan daha hızlı yayılan bu virüs, hem Türkiye'yi hem de dünyayı tehdit ediyor. Çocuk sağlığı, dinî ve ahlakî değerler ile nesil emniyetini tehdit eden bu rezalete ailelerin yanı sıra, dinî mekanizmalar ile medya, bürokrasi, siyaset kurumları ise sesiz kalmayı sürdürüyor. Aile, Eğitim, Kültür, Gümrük ve Ticaret, Sağlık Bakanlıkları ile Diyanet, RTÜK, Reklam Kurulu gibi kurumların bu husustaki vurdumduymazlığı da dikkatlerden kaçmıyor.
Bu konuyla ilgili uluslararası Siber Güvenlik Başkanı M. Taha Gergerlioğlu: "Dijital operasyonlarla, İslam dünyasındaki gençlerimizi 50-100 yılda bitirmek istiyorlar" diye açıklamada bulundu. Ahlaki yozlaşmaları ve oyunlardaki İslam düşmanlığını bu pencereden değerlendiren açıklaması oyun şirketinin ‘siyasi’ kazanımları ile ilgilidir. Dinler ve aynı kökten ancak farklı renk ve isimlerdeki ideolojilerle tabiri caizse yoldan çıkaramadıkları gençlerimizi oyunlarla düşünmeyen, üretmeyen, durgun ve hedefleri olmayan karamsar bir hale getirmeye çalışıyorlar.
“Bu günlerde hızla yayılmaya başlayan PUPG oyunu şu an dünyada tam 400 milyon insan tarafından oynanmakta. Bu oyunu oynayanlar hem oyun içinde hem de zihin dünyalarında bir ölüm kalım mücadelesi veriyorlar. Bu rakam hiç de azımsanmayacak kadar çoktur. Türkiye'de günlük aktif oyuncu sayısının %40 artması ve oyuncuların gün geçtikçe oyuna daha fazla zaman harcayıp zihinlerini yormaları bu oyunun kazanılmasını daha da zor hale getiriyor.”
Bu oyunu yapan Çin menşeli Tencent Holdings şirketi halkını bu tehlikeden nasıl koruduğunu biliyor musunuz? Çok basit bir yöntemle... bu oyunu ülkelerinde yasaklamışlar. Sadece Çin mi? hayır birçok ülke bu oyunun farkında olup ülkelerinde bu oyunun oynanmasını yasaklamışlar. Bu ve benzeri tuzak oyunların özellikle çocuklar üzerinde olumsuz etkileri olmaktadır. Tehlikelerinden dolayı kendilerinin dahi oynamadığı bu "tuzak oyununu" biz neden oynayalım. Ahlaki yozlaşmaya neden olan bu tür oyunları çocuklarımızın oynamasına  biz neden izin verelim?
İrademizin, düşüncelerimizin ve zihin dünyamızın bir oyun tarafından ipotek altına alınmasına, bastırılmasına ve örselenmesine izin vermemeliyiz. 
Geçmişinde hiçbir iş ve eylemde bulunmayan kendisiyle övünülecek yararlı eseri olmayan, sadece geçmişin ve başkalarının başarılarıyla, icatlarıyla övünmek acziyetin dışa vurumudur. Hiçbir şey yapmadan başaklarıyla ve başkalarının geçmişiyle, eserleriyle övünmek insana  bir yarar sağlamaz.
İnsanı zararlı alışkanlıklara bağımlı hale getiren ve köleleştiren bu tür tuzak oyunlardan kendimizi ve çocuklarımızı korumalıyız. Bu nedenle sorumluluk sahibi kim varsa , çocuklarımızı, incitmeden, örselemeden zararlı alışkanlıklardan korumak için onlara, zihnen ve bedenen geliştirecek  daha eğlenceli ve faydalı olabilecek, alternatif oyunlar ve etkinlikler sunmalıdır. 
Çocukluk ve Gençlik döneminde doğru değerler oluşturabilmek için, doğru örneklere, yönlendirmelere ve desteğe ihtiyaç vardır. Zorlamak, suçlamak yerine onların bu süreci yara almadan bitirmesi için izlemek, anlamak gerekir. Her nesil kendi temel değerleri üzerine inşa edilen bir eğitimle ancak gelişir. Değişen dünya ile birlikte elbette yeni değerler oluşacaktır. Ancak bu değişim ve gelişim olumlu yönden olmalı; özünü kaybeden, asimile olmuş, edilgen bir değişim olmamalıdır. 
Çocuklarımızın sağlıklı yetişmesini ve gelişmesini istiyorsak onları, sermaye çarkının dişleri olan zararlı oyun ve oyuncaklardan uzak tutmalıyız, fırsatçıların   tuzağına düşmesine izin vermemeliyiz.
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

Arşiv Arama
- -
Anket
Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber
   
© Copyright 2015 Adıyaman İlk Haber. Tüm hakları saklıdır.

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber

Sitemiz Adıyaman Faal Gazetecileri Cemiyeti Üyesidir.

© 2015-2020 Profesyonel Tasarım PROTASARIM