www.adiyamanunalturizm.com.tr


MUHAMMED MUSTAFA RAHMET VE ADALET PEYGAMBERİ


Bu makale 2020-10-26 16:22:39 eklenmiş.
Kazım Çetinkaya

       Sırtlanları geçmişti beşer yırtıcılıkta / Dişsiz mi bir insan onu kardeşleri yerdi.

       Peygamber-i âl-i Şan geldi, insanı insan yaptı. Rahmet olan Kur’an ile beraber ,rahmet dini olan islam’ın tebliğcisi Muhammed Mustafa aleme rahmet olarak gönderildi.

       Diri diri toprağa gömülen kız çocuklarıyla beraber, onları gömen babaların, avucundan uçup giden kız çocuklarına yanan annelerin yüreğini kurtardı.

       Bir vahşet ortamından rahmet insanı çıkardı islam. Bir canavarlaşmış toplumdan  asırlar boyu örnek alınacak rahmet toplumu, saadet toplumu çıkardı islam.

       Allah’ın kulu elçisi, bütün zamanların annesi gibi, babası gibi, öğretmeni gibi emek verdi insanların yüreğine Kutlu Peygamber… Rahmet, merhamet, adalet, hak, hukuk, vicdan ve insanlık taşıdı yeryüzünde taşlaşmış bütün yüreklere…

       Rahman ve Rahimin adını koymayı öğretti her işin başına. Zulmü söktü aldı yüreklerden, “zulmü ve zalimi sevmez Allah” dedi Peygamber(s.a.s). Gökten yere rahmet sağdı, yürekleri ipeğe dönüştürdü, “yerdekine merhamet etmeyene Gökteki merhamet etmez” dedi rahmet Peygamberi:

       Aç bırakma kediyi, vurma, sövme hayvana, yakma karıncaları dedi Peygamber. Dağları, taşları, ovaları, obaları, nehirleri çağlayanları, geceyi gündüzü sevdi. Okşadı çocukların başını, özel şefkat gösterdi öksüzlere, yetimlere. Aç yatan komşudan komşuyu sorumlu tuttu kutlu peygamber.

       Vahşete izin vermedi savaşta bile. Dokunulmazdı kadınlara, çocuklara, din adamlarına. Ağaçlar yakılmazdı Onun savaş hukukunda.

       Rahmet taşımak için gelmişti bütün çağlara ve bütün çağların bütün insanlarına. Bütün zamanların rahmet mesajı ve evrensel bir mesajıydı islam. İnsanın yüreğine islamın rahmet mesajı akmalıydı insan varoldukça. İslamın rahmet mesajıyla yoğrulmalıydı insanın yüreği bütün çağlarda.

       Şiddet kol geziyorsa hala…Üstelik çok daha vahşi boyutlarda… Binlerce, yüzbinlerce, milyonlarca insan can veriyorsa savaşlarda… Savaşların kurbanı haline geliyorsa kadınlar, çocuklar, yaşlılar… Yeryüzü coğrafyasında savaşlar, çok daha acımasızca kitle imha silahlarının kullanımına sahne oluyorsa…

       Gençlerin, hatta çocukların yüreğine uyuşturucu çörekleniyorsa…Büyük cinayetler çıkıyorsa, küçücük kıvılcımlardan… Anneleri, çocukları boğuyorsa aile içi şiddet…Çöp konteynırlarında bulunuyorsa yeni doğan bebekler…Dehşet verici bir değer aşınmasına maruz kalmışsa babalık, annelik, evlatlık…

       Merhametsizlik insanı devreden çıkarmış, neredeyse yeniden insan insanın kurdu haline gelmişse ilkel dönemlerde olduğu gibi. Rahman’a bağlılık yeniden yoğurmalı yüreklerimizi. Yeniden tutmalı elimizden rahmet peygamberi. Yeniden tutmalı Rahmet Peygamberinin elinden bütün insanlık. Teslim etmeli O’nun merhamet terbiyesine yeniden yüreğini. Yeniden arındırılmalı insanın yüreği İslam’ın rahmet potasında.

     İnsanlık yeniden okumalı Rahmet Peygamberinin tebliğ ettiği İlahî mesajı. Rahmet taşımalı yeniden evrene. Buna kendi kişiliğinden başlamalı Müslüman. Bir rahmet insanı ete kemiğe bürünmeli her Müslümanda. “Memlekette üşüyenler varsa sen de üşü” diye sesleniyor Hz. Mevlâna.

     Evrensel bir empati çağrısıdır bu. Yıkmalı başkasının acısı bizim de yüreğimizi. Rahmet toplumları olmalı islam toplumları. Başlamalı bir rahmet seferberliğine. Rahmet olmalı evlerimizde. Rahmet duygusuyla atmalı babaların yüreği. Karınlarında bebelerini rahmetle beslemeli anneler. Bebekler doğduklarında rahmet sütü ile emzirmeliler onları. Rahmetle yoğrulmalı çocukların yürekleri. Ve yaşlı anne-babalarına rahmet kanatlarını germeli çocuklar.

       Rahmet insanı olmalı muallimler, rahmetle donatmalı öğrencilerin yüreğini. Rahmeti kuşanmalı yönetenler, yönetilenler rahmeti çağlayanlara dönüştürmeli. Rahmeti ve merhameti çoğaltmak için yapılmalı siyaset. Rahmeti solumalıyız köy köy, kasaba kasaba, ülke ülke .

       İçimizde sönmeye yüz tutmuş insanlık kandilini yeniden yakmalı merhamet. Bir çocuğun başını okşayarak, dertli birinin ellerini tutarak, göz yaşlarına ortak olarak ağlayan birinin, bir yoksulla paylaşarak ekmeğini, susuz kalmış inleyen bir köpeğe su vererek, ayağı yaralanmış bir kediyi tedavi ederek, acısını paylaşarak kara kışta üşüyen bir serçenin, üşüyen ellerini ısıtarak sokakta mendil satan bir çocuğun, günümüzde yaşanan insanî acılar karşısında gözlerimizi yummayarak, kulaklarımızı tıkamayarak, kalbimizi perdelemeyerek vs. vs. Kendini bin şekilde göstermeli merhamet, insanda.

       Çok acı çekti insan  bizim coğrafyamızda ve bütün coğrafyalarda. İslamın rahmetiyle donanan yeni bir çağ başlamalı. Rahmeten lil aleminnin gönül iklimiyle buluşan yeni bir çağ başlamalı. Saadet asrından güzellikler taşıyan yeni bir çağ başlamalı. Rahman ve Rahim olanın adıyla.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

Arşiv Arama
- -
Anket
Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber
   
© Copyright 2015 Adıyaman İlk Haber. Tüm hakları saklıdır.

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber

Sitemiz Adıyaman Faal Gazetecileri Cemiyeti Üyesidir.

© 2015-2020 Profesyonel Tasarım PROTASARIM