İNSANLIĞIN YOL HARİTASI


Bu makale 2020-11-30 11:30:16 eklenmiş.
Kazım Çetinkaya

        Çağımıza baktığımızda, dünyamızın küçük canavarlar ve büyük canavarlar tarafından açık veya örtülü bir savaş alanına  çevrildiğini görüyoruz. 
       Şu gerçeği bugün daha net bir şekilde görüyoruz ki; güç büyüdükçe, onu dizginleme gereği de o nisbette artmaktadır. Zira kontrolsüz güç pozitif bir güç olmaktan uzaklaşıp, her an “bir yokedici” haline dönüşmeye hazırdır. Ve yaşadığımız bu çağda, bilimsel-teknolojik gelişmelerle, gerçekten olağanüstü güçlere ulaşmıştır insan.
       Halen insanın dem ve damarlarında dolaşmaya devam ediyor “insan insanın kurdudur” ilkesi, hemcinsinin ve evrenin varlığını yok etmek için olağanüstü güçlerle donanmış bulunuyor insan.
       Ülkeleri ve insan topluluklarını yeryüzünden silebilirsiniz bir kitle imha silahı ile. İnsan geni ile oynayıp, farklı farklı, bambaşka varlıklar türetebilirsiniz. Bebeklerin canına okuyabilirsiniz ana rahminde. Atış talimi yapabilirsiniz bebeklerin üzerinde.
       İnsafsızca ve merhametsizce ölüm tarlaları, Gülaüflar, Guantanamolar, ebu Gureybler, Filistinler, Bosnalar, Çeçenistan’lar, Azerbaycan’lar, Yemen’ler, Ruandalar oluşturabilirsiniz. 
       İnsan yola, birbirinin kurdu olarak çıkıyor diyor Thomas Hobbes. İlke, birbirini yeme ilkesi. Çatışma, vuruşma, yok etme…
       İnsanlığa karşı kin ve nefretle dolu güçlerini kullandıkları zaman  Amerika’yı, Çin’i, Rusya’yı, İsrail’i kim ya da kimler nasıl durduracak? 
       Kimilerine göre, deniyor ki, “İyi ki dehşet dengesi var, o sayede, kitle yoketme silahları kullanılamıyor, çünkü biri kullandığında bütün dünyanın ateşe atılmasını göze alması lazım.”  Yani, ölümüne güç sahibi olmak gerekiyor ki, insanlığın hayatı devam etsin!  Görüyor musunuz şu dünyanın içinden çıkamayacaği ikilemi!...
       Aslında, kendi elini tutacak değerler aramıyor değil insanoğlu. Kimi “Evrensel sözleşmeler”, evrensel planda bir “Üstün değer arayışı”nın yansıması olarak görülebilir insan haklarına veya evrenin düzenine ilişkin. Her ne varsa!
       Tamamen bir üstün, bağlayıcı değer zaruretini ifade  etmektedir, son zamanlarda sık sık gündeme gelen “etik değer” ihtiyacı… Ama, insanın her şeyi kendine yontan izafiyet eğilimi karşısında anlamsız kalabilir etik değer duyarlılığı bile.
       Mesela insan klonlamak… Şu anda bu işi “Etik değer” açısından doğru bulmuyor bilim camiası. Ama, diğer cenahta birileri, kendi etik değerlerini harekete geçirerek, insanlığın kaderi ile oynamayı meşrulaştırabiliyor.
       Tüm insanlığa bir üstün değer getiriyor din… Değerlerin belirleyicisinin “Yaratıcı” olduğunu bildiriyor . Bu değerlerin bütün güç sahiplerini bağladığı kuralından yola çıkıyor . Yani mutlak kudret sahibi O.
       Hiç kimsenin veya hiçbir gücün O’nun kudreti yanında güç sahibi olması söz konusu değil. O, yeryüzünde fesat çıkarılmasını istememektedir. İnsanların haddi aşmasını istememektedir.  “İlahî sınırlar” içinde kalmak durumundadır herkes ve her güç. Karşısında Kudret-i İlahiye’yi bulur haddi aşan her güç.
       İlahî sınırların hiç gözetilmediği durumlar ise, tamamen kontrolsüz bir güç alanı oluşturmaktadır ki bunun adı “zulüm”dür. Bütün zamanlarda gerçek zulüm ortamları olmuştur İlâhî murakabenin azaldığı ortamlar… 
       İnsanoğlunun kafasının alabildiğine karışık olduğu bir çağa gelip dayandık. “Nasıl durulacak insanoğlunun zihnî karmaşaları?” sorusunun tek cevabı var. Yaratan’ın, islam ve insanoğlu için çizdiği yol haritasına tutunarak…
        İnsanlar, “İlâhî sınırlar”ı kullanarak da canavarlaşabiliyorlar. Ama bu canavarlaşmayla mücadele de, yine İlâhî sınırları hatırlatarak yapılabilir. “Allah zulmü ve zalimi sevmiyor.”  

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

Arşiv Arama
- -
Anket
Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber
   
© Copyright 2015 Adıyaman İlk Haber. Tüm hakları saklıdır.

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber

Sitemiz Adıyaman Faal Gazetecileri Cemiyeti Üyesidir.

© 2015-2021 Profesyonel Tasarım PROTASARIM