BESNİLİ VEKİL


Bu makale 2021-01-03 16:11:43 eklenmiş.
Asım Öcal

Yıllardır yazı yazarım. Ankara ve yerel siyaset üzerine düşüncelerimi, eleştirilerimi ve önerilerimi çekinmeden ifade ederim. Geçmişte en çok tartıştığım ve fikir alışverişinde bulunduğum siyasetçi AKP milletvekili Sayın Mahmut Göksu idi. Mahmut bey yazdığım yazıları dikkatle takip eder, yazıda bahsettiğim konu hakkında fikirlerini benimle paylaşır, kimi zaman bir saati aşkın telefon görüşmelerimiz olurdu.

Biz kendisini Besnili kabul etme sekte Besni ile ilgili konuları yakından takip eder, fikir alır, çözüm üretmeye çalışırdı.

Sofraz yolu üzerindeki elekli çayır köprüsü bu konulardan biridir. Buradaki köprü birçok maddi ve ölümlü kazaya sebebiyet vermişti. Burası ile ilgili onlarca yazı yazdım. En son yapılan kazada 3 kişinin ölümü üzerine çok sert ifadelerle yazdığım yazı sonrası milletvekili Sayın Mahmut Göksu beni arayarak ‘ bu konudan senin yazıların neticesinde haberdar oldum ve gereğini yapacağım’ demişti. Yazıdaki sert ifadelere alınganlık göstermemiş, küsmemiş, kızmamış büyük bir olgunlukla gereğini yapacağını söylemişti.

Nitekim bir hafta sonra tekrar beni arayarak Malatya’dan karayolları bölge müdürünün geleceğini benim de orada olmamı rica etti. Belirlenen gün il dışında olduğum için o dönem yazı yazdığım gazetenin temsilcisi heyete refakat etti.

Sonuçta o yol düzeltildi ve o günden beri o bölgede kaza olmuyor. Ben de oradan her geçişte bu anımı anımsıyor ve bir işin yapılmasına vesile olduğumdan dolayı mutlu oluyorum. Aradan yıllar geçmesine rağmen Mahmut beyle ne zaman karşılaşsak, ya da ben olmasam bile ortak tanıdıklarla karşılaşsa bu konuyu açar ve sorundan benim yazılarım neticesinde haberdar olduğunu söyleyerek selam yollar.

Sonraki dönemlerde Mahmutbey vekillikten ayrıldı ve anası babası Besnili vekile kavuştuk. Bu süreçte ise yanlış tarım politikaları sebebiyle pamuk fiyatları yerlerde sürünüyor, çiftçi üretimden hızla kaçıyor idi. Bu konuda da defalarca yazılar yazdım. Bu politikaların yanlış olduğunu böyle giderse pamuk üretiminin çok düşeceğini ve sonuçta ülkenin zarar edeceğini belittim. Dönemin vekili  beni ne zaman görse ‘asım ağabey ne olacak bu pamuğun hali’ diyerek geçiştirdi. üstelik vekilimiz o zaman tarım komisyonu başkan vekili idi.

Bugün yine Besnili vekil yokluğundan yakınıyoruz. Buna hakkımız yok. Bugüne Besnili siyasetçilerimiz ve Besni halkının çözüm üretememe sinden dolayı geldik. Besnili siyasetçiler birbirlerini yerken, Besni halkı da gelen ağam, giden paşam diyerek alkış tutunca ortaya bu sonuç çıktı. Önceleri Adıyaman siyasetine yön veren bir Besni varken şimdi Ahmet Aydın’ın oyuncağı olmuş bir Besni var. Gerçi koca Adıyaman Ahmet Aydın’a oyuncak olmuş o da başka mesele.

Gün bu gün önümüze bakalım. Besnili vekil olmayabilir. Bizler siyasetçilere yalakalık yerine, günlük çıkar ve menfaatlerimiz yerine ilçe sorunlarımızı iletirsek, çözüm önerilerimizi sunarsak ve zorlarsak sonuç alabiliriz diye düşünüyorum.

Edilgen, zavallı bir Besni yerine etken bir Besni için hep beraber mücadele


ASIM ÖCAL

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

Arşiv Arama
- -
Anket
Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber
   
© Copyright 2015 Adıyaman İlk Haber. Tüm hakları saklıdır.

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber

Sitemiz Adıyaman Faal Gazetecileri Cemiyeti Üyesidir.

© 2015-2021 Profesyonel Tasarım PROTASARIM