HER ŞAHSA AİT HARD DİSK VAR


Bu makale 2021-01-11 14:57:09 eklenmiş.
Kazım Çetinkaya

Kalmak için değil gitmek için geldik bu dünyaya. Herkesin yazgısının olmazsa olmaz duraklarından birdir ölüm denen hadise. Kimse kalmayacak burada, Bey de gidecek, paşa da, sultan da gidecek köle de.

       Sebepsiz değil, boş değil, abes değil; bu dünyaya gelişin bir anlamı var. Yapıp ettiklerimizin güzelliği konusunda sınanmak için geldik bu dünyaya. Bizi bu dünyaya gönderen Kudret’le, ilişkimizin idraki var onun da en temelinde. .. Bu ilişkiye “Kulluk ilişkisi” adını koymuş O kudret. Tercih imkanı yok insana bu statüyü kabulden ve inkıyaddan başka.

       Bir son değil ölüm. Bir son olmamalı ölüm. Belki ebedi bir hayatın başlangıcıdır ölüm. Yeni bir hayatın kapısından içeri girmiş oluyor insan kabre konurken. Ebediyet  kapısı, kabir kapısı bir anlamda. İyi kavramak ve ona göre hazırlanmak gerekiyor eğer bu dünyadaki hayatın ebedi alem için bir anlamı varsa..

       Ölümü ve hayatı yaratan Kudret, “Herkes yarına ne gönderdiğine baksın” diyor. Neyi yaptığına, neyi yapmadığına, neyi nasıl yaptığına baksın. Çünkü herkesin önüne neyi yapıp neyi yapmadığı, neyi nasıl yaptığı konacak yarın. Ne yapıp yapmadığını görecek, bilecek herkes.

       Madem giderken, dünyalık olarak beraberimizde götüreceklerimiz sınırlı. Bir top kumaştan yapılmış beyaz bir giysiden başka bir şey olmayacak üzerimizde. Sade mi sade, dikişsiz, nakışsız bir giysi… Hepsi burada kalacak mal, mülk, evladü ıyal, rütbe, makam, şan, şeref… Sadece gidecek olan insanla beraber görünmez bir hayat defteri.

       Hani şu “Nasıl bilirsiniz?” sualine verilen cevapta “iyi biliriz” cümlesini doğrulayacak veya doğrulamayacak hayat defteri. Her insanın hayatında, davranışlarını bilinçli olarak seçtiği tarihten itibaren yazılıp durmakta olan hayat defteri. Hem Yaratanın gördüğü, hem yaratılanın yaptığını yazdığı hayat defteri.

       Karıncanın izini karanlıkta görendir O. Yazmakta olan biteni Onun görevlendirdiği “Yazıcılar”. Bir hard disk var her şahsa ait, Âlim ve Basir olan tarafından bilinenlerin, görülenlerin görüntü olarak kaydedildiği…

       Eğer “selim bir kalb”e tekabül ediyorsa ve onun hayat haline gelmiş izdüşümleri ise bu dünyadan giderken götürdüğümüz hayat defterinin içindekiler, ne mutlu…

       O hayat defterinin açılacağı bir gün gelecek. Kesin olarak bilmeliyiz ki o “Bir gün” gelecek. Sadece kendini aldatır şek ve şüphe duyan. Gelenlerin gidiyor olması, gidenlerin bir yerlere doğru gidiyor olması, gidilen yerde özel bir gün buluşulacağının da işareti değil midir?

       Bir gün gökleri dürecek, dağları savuracak, denizleri fışkırtacak ve “Kıyamet” denen o dehşet verici günün akabinde, toz olmuş kemiklerine yeniden et giydirilen, parmak uçlarına kadar yeniden diriltilen insanoğlunu huzurunda toplayacak kâinatı yaratan Yüce Yaratan:

       Karışmasın kimsenin kafası. Aldırmasın kimse “Bizler toz haline geldikten sonra mı diriltileceğiz?” gibi sorulara? “Yoktan” var eden her şeyi, bir kere “var edilmiş olan”ı yeniden yaratamaz mı? Yaratır, parmak uçlarına varıncaya kadar yaratır hem de.

       Yeniden yaratılacak insanoğlu ve bir “Allah’a kavuşma” anı olacak. Hüküm sadece ve sadece Allah’a ait olacak o gün. Açılacak o hayat defteri. Alacağız elimize. “Oku kitabını1” denecek. “Seyret filmini” denecek   

Kâzım ÇETİNKAYA

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

Arşiv Arama
- -
Anket
Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber
   
© Copyright 2015 Adıyaman İlk Haber. Tüm hakları saklıdır.

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber

Sitemiz Adıyaman Faal Gazetecileri Cemiyeti Üyesidir.

© 2015-2021 Profesyonel Tasarım PROTASARIM