İSLAM’IN EVRENSEL MİSYONUNUNDAN UZAKLAŞMAK


Bu makale 2021-01-15 18:19:42 eklenmiş.
Kazım Çetinkaya

        Müslümanlar olarak bilinçsizlik, ufuksuzluk ve yetersizlikle malul oluşumuzun yanı sıra ilahî hakikati bütün boyutlarıyla temsil yeteneğini kaybettiğimiz için hayatlarımızı pragmatik yorumlarla, tercihlerle, konumlarla sürdürüyoruz.

       Başarı ve performans histerisi ve putperestliği islamî kesimleri de içerisine alıp genişleyerek yayılıyor. Güncel emperyalizm, anlam ve ilke sistemlerine yabancılaşan bir dünyada, ideolojik yakınlıklara göre, çıkar yakınlıklarına göre pragmatik, politik ve ekonomik ilişkiler üretiyor.

       Emperyalist, politik, ekonomik, kültürel stratejilerin kurbanı haline getirilen Müslümanlar, ufuklarını kapatan belirsizliklerle ilgili olarak sadece “hamaset” temelinde cevaplar vermeye çalışıyorlar.

       Her dönemde olduğu gibi, içerisinde yaşadığımız dönemde de islam dünyası toplumları, romantik aldatmacalara maruz kalmaya devam ediyor. Hayatı maddi ilgilerle, çıkarcı hesap yaklaşımlarıyla, iktidar ve kâr etrafında şekillenen ilgilerle sınırlandırdığımızda ortak anlamlara ulaşmamız hiçbir şekilde mümkün olamaz. Ortak anlamlara ulaşabilmek için niteliklere hitap edebilen, nitelik inşa edebilen, nitelikleri titizlikle sahiplenebilen kültürel niteliklere sahip olmak gerekir.

       İslam’ın evrensel işlev ve misyonundan uzaklaştırılması sebebiyle islam toplumları akla hayale sığmayan korkunç şartlara mahkûm edilmiş bulunuyor. Bu ağır şartlar sebebiyle ortak bir tarih inşa etme imkânını şimdilik kaybetmiş bulunuyoruz.

     Çok yönlü bir akla, çok yönlü bir ufka sahip olmaları gerekirken, tek akla ve tek ufka kapatılan islam toplumları ve kültürleri, bu kapatılma sebebiyle bugün tarihle ancak duygusal bağlar kurabiliyor, kendi tarihini anlamlandırma kabiliyetine sahip kadrolar yetiştiremiyor.

       Hangi toplumda olursa olsun, fikirlerle ilgilenmeyen, düşüncelere değer vermeyen, saygı duymayan, niceliklerle bütünleşen hayatlar, kitleler hiçbir şekilde ve hiçbir zaman düşünce, kültür ve felsefî sermayeye ve etkiye sahip olamazlar.

       İslam dünyası toplumları günümüzde felç edici bencillikler, bağnazlıklar, karşıtlıklar, rekabetlerle bütünleştiği için adalet duygusunu, ahlakını ve bilincini maalesef kaybetmiştir.

       Günümüzde islam dünyası toplumları, karşı karşıya bulundukları büyük gerçekler, büyük sorunlar karşısında teslimiyetçi bir ruh haline tutunmaktan başka etkili hiçbir şey yapamıyor.

       Günümüzde Afganistan, Irak, Suriye, Libya gibi örneklerde de yaşandığı üzere  bütün bu ülkeler “demokrasi” adına çok büyük, benzersiz saldırılarla, yıkımlarla büyük bir enkaz yığınına dönüştürüldükleri halde “demokrasi” sözcüğü her nasılsa emperyal otoritesini, meşruiyetini koruyabiliyor, sürdürebiliyor. Bütün bunlar olup biterken, her geçen gün daha çok otorite ve meşruiyet kaybına uğruyor islamî temel kavramlar.

       Müslümanlar olarak söylediklerimizle inandıklarımız ve yaptıklarımız arasındaki mesafeler büyürken, islam’ın belirleyici bileşenleri, ilkeleri, değerleri etnokültürel bağlara, bağlılıklara feda edilirken, ikiyüzlülükler sıradanlaşır ve normalleşirken niteliksel bir değişimden söz edemeyiz.

       Hangi alana ilişkin olursa olsun, Batı’nın ideolojik ve ırkçı bağlamda dayattığı bütün şartlar, yapılar ve ilişkiler büyük ölçüde Müslümanlar olarak bizim yetersizliklerimiz, ufuksuzluklarımız ve bilinçsizliğimizle yakından ilgilidir.

       İkiyüzlü bir ahlak ve adalet anlayışı sıradanlaşırken, bunlar sorgulama konusu yapılamıyor. Gerçek dünya, gerçek hayat ile hamasetin dünyası arasında her geçen gün büyüyen uçurumu görmüyoruz. Konfor alanlarıyla, hamaset alanlarıyla büyülendiğimiz için bu alanlarda resmi doğrular doğrultusunda, resmi ve rahat hayatlar yaşadığımız için olması gerekenleri, mevcut olanın dışında yapılması gerekenleri hiç tartışmıyoruz. Alışılmış düzenin dışında bir başka ufka sahip olmayan toplumlar ve kültürler, insanlık bilincine ulaşamazlar.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

Arşiv Arama
- -
Anket
Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber
   
© Copyright 2015 Adıyaman İlk Haber. Tüm hakları saklıdır.

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber

Sitemiz Adıyaman Faal Gazetecileri Cemiyeti Üyesidir.

© 2015-2021 Profesyonel Tasarım PROTASARIM