HELAL LOKMA KAZANMA DİSİPLİNİ


Bu makale 2021-02-16 14:10:04 eklenmiş.
Kazım Çetinkaya

 

Mahlukatın en şereflisi olarak dünyaya gönderilen insan, pek çok ihtiyacın sahibidir. Çünkü; çocukluktan itibaren yer, içer ve büyür bitkiler gibi. Görür, işitir, hareket eder hayvanlar gibi. Ama bitki ve hayvanlardan farklı olarak düşünür, inanır ve dua eder.

Bazı disiplinlere uymak zorundadır, tüm bu özelliklerine uygun yaşamak isteyen insan. İnsanın kendi iç ahengi için önemlidir bu değerler. Yaşamı ciddiye alarak, maddi ve manevi yükümlülükler yüklenebilmesi için gereklidir. İnsanlığın maddi ve manevi ortak değerlerine uyum ve saygı için lüzumludur.

Elbette bir kural ve disiplin ile karşılanmalıdır ihtiyaçlar. Hangi nevi olursa olsun.  İnsanların disiplini kimine göre, beş duyunun idaresi sonunda elde edilebilir. Kimine göre bazı kurallar, hem örf hem de çağa uygun hayat türü ve moda gibi dinamikler ile belirlenir. Bazılarına göre ise kural ve disiplin, bütün manevi duygu ve düşüncelerin eğitilmesi, terbiye edilmesi neticesinde elde edilebilir.

Esasen, maddi ve manevi sebep sonuç ilişkisi içinde bir bütündür insanın ihtiyaçları ile ilgili disiplin. Disiplinden amaç; hem maddi hem de manevi yönden tekâmül etmektir neticede. Başıboşluğa, gayesiz yaşamaya, sorumsuzluğa meydan vermemektir yani.

Daha geniş anlamda ise, yaşamı düzene koyma sistemidir. Nizam, düzen, hiyerarşi ve kaidelere uymadır. Fakat aşırı kuralcılığa kurban edilmemelidir ideal disiplin. Baskı ve otorite anlamını yüklemek yanlıştır hiyerarşi ile ilgili disipline.  Aslında bir kültür ve kurallar sistemidir disiplin için vazedilen hiyerarşi. En uygun kuralları tesisi etmektir maksat. Yoksa, tek taraflı karar vermeyi besleyen; zorlama, baskı ve şiddet kaynağı olmamalıdır disiplin. Yapılmaması gerekenlerden ziyade, motivasyon ve coşku aşılayarak gönüllü olarak, yapılması gerekli davranışlara vurgu yapılmasıdır.

Bilinçli yaşam anlayışı ile başlar disiplin. Ezbere değil de ancak bilerek yaşamak, disiplinli olmanın ilk adımıdır. Bir başka ifade ile yaptığının farkındadır disiplinli insan. Her zaman hazırdır yaptığı, yapmadığı veya yapamadıklarının hesabını vermeye.

Her bir değeri, layık olduğu şekilde, yerli yerince ve yeterince takdir etmektir disiplin. Yaşamın en ince detaylarını atlamamaktır. Tüm işlerin, bir düzen ve estetik dahilinde yapılmasına hassasiyet göstermektir.

Düşünerek, kurallara uygun ve mantıklı davranma alışkanlığı kazandırmaktır disiplin. Duygusal bağları yönetebilmek veya kontrol edebilmektir. Faturası ağırdır disiplinsiz düşüncelerin. Kontrolsüz ve yönü belirsiz rüzgar gibi esen, kural altına alınmamış duyguların verdiği ve vereceği zarar da çok büyüktür.

Bir iç muhasebedir disiplin. Empati yapma becerisi kazanma, yani otokontroldür. Vicdan kontrolünden geçirmektir hissiyatları. Sorumluluk alma ve her alanda sınırları belirleme konusundaki hassasiyetleri tespit etmek demektir disiplin. Her alanda disiplin farklıdır elbette. Mesela, eğitim alanında öğrenme tarzını öğrenmek, bu konudaki disiplindir. Yeme içme konusunda disiplin; mesela israf etmemek dahil bazı ölçülerdir. İnanmış bir insanın bu konudaki disiplini; iktisat, kanaat ve şükürdür.

Bütün alanlarda gereklidir kural ve disiplin.  Kural ve disipline dair, pratik yaşamda pek çok örnek verilebilir. Anayasa başta olmak üzere bütün yasalar, son tahlilde adalet sisteminin bir kural ve disiplini değil midir? Sonuç itibariyle bir disiplin aracı değil midir, Trafik ışık ve işaretleri?

Bir kural ve disiplindir temiz yiyecek ve içecekleri tüketmek. Ancak kimine göre, temizlik ve dürüstlük ölçüsü; kendine ve diğer insanlara saygı demektir. Bazılarına göre, temizlikten kasıt; helal ve haram ölçüsüdür.

Yüce Yaratan’a inanmak ve yaşamını Onun emir ve tavsiyelerine göre tanzim etmektir. Haram olarak sayılan yiyecek ve içeceklerin, insan organizması için zararlı olduğuna inanan, haram gıdaların, kişinin maddesini etkilemekle sınırlı kalmayıp, psikolojisini de bozduğuna inanan, bu nedenle; çalıntılı, yetim malı, faizli, rüşvetli, gasplı kazançlardan elde edilecek yiyecek ve içeceklerden kaçınan, en kıymetli helal lokmanın “takva” olduğuna inanarak, manaya intikal şansı yakalayan, böylece Kâinat Kitabını okuyup, Kâinatın Efendisi(s.a.s)’i anlamaya vesile olacak, ilim ve bilimin peşinde koşan insanlar kurallara uyan disiplinli insanlardır.

“Helalinden kazanmak Müslümanın üzerine farzdır” buyuruyor Resûl-i Ekrem Efendimiz(s.a.s) İbadetten lezzet almaz, hayırlı bir amele muvaffak olmaz haram lokmayla beslenen vücut. Ateş parçasından başka bir şey değildir haram lokmayla bedende meydana gelen et parçası.

İslam tarihi, Hz. Ebubekir’in yediği lokmayı, kölesinin falcılık yoluyla kazandığını öğrenince, şüpheli bir lokma oluşuna rağmen parmağını ağzına verip kustuğuna şahittir.


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

Arşiv Arama
- -
Anket
Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber
   
© Copyright 2015 Adıyaman İlk Haber. Tüm hakları saklıdır.

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber

Sitemiz Adıyaman Faal Gazetecileri Cemiyeti Üyesidir.

© 2015-2021 Profesyonel Tasarım PROTASARIM