ETKİLİ DİNLEME


Bu makale 2021-02-19 13:38:57 eklenmiş.
Neval Kütük

Dinleme eylemi iletişimde çok önemlidir çünkü etkili bir şekilde dinlemeyen etkili bir şekilde konuşamaz.

Dinlemek, bir olgunluk belirtisidir. Etkili dinleyen kişi, karşısındakine teslim olur. Konuşmak ise egoyu besler, konuşan kişi dikkati üzerine çeker ve ilgi bekler. Bu da bencilliği tetikler.

Ben merkeziyetçilik arttıkça kişi karşısındakini dinlemek yerine hep kendi anlatmak ister. O zaman iletişim etkili olmaz. Anlayış ve uyum sağlanmaz.

Dünya Değişim Akademi’sinde bilimsel tekniklerle uygulanan “Dinleme Sanatı Değişim Programı” sayesinde etkili dinlemeye kavuşacak ve gereksiz konuşmalardan, ifadelerden kaçınacaksınız. Doğru zamanda, doğru yerde, doğru şekilde konuştuğunuzda içsel ve dışsal uyum artacak.

İletişimin sırrı, karşınızdakini dinlemekten geçer. Değişim Sanatı sayesinde, Değişim Teknikleri ile karşınızdaki insanı dinlemenin bir alçakgönüllülük  olduğunu anlayacaksınız.

“Dinleme Sanatı Değişim Programı”nın  işleyişinden biraz bahsedelim. Bu program 8 çalışmadan oluşuyor. Her çalışma kırkbeş dakika  sürüyor.  Her çalışmada teorik bilgilendirmeler ve pratik uygulamalar yapılıyor. Her çalışmada “etkili dinleme” ile ilgili aydınlatıcı bilgilere yer veriliyor. Pratik uygulamalar ise nefes, vücut çalıştırma teknikleri ve gevşeme tekniklerini kapsıyor. Her çalışmanın uygulanışı dinamik olup, teknikler ardı sıra gelen duruşlardan oluşuyor.  

Değişim Teknikleri Değişim Uzmanları rehberliğinde bilimsel, sistematik ve yöntemli şekilde  uygulanıyor. Beden hareketleri nefeslerle birlikte dinamik uygulandığında duygu ve  düşünceler yatışıyor. Geçmiş ve gelecekle ilgilenmiyorsunuz. Bu da anda ve şimdi kalmayı kolaylaştırıyor. Bedendeki uyuşukluk gidiyor. Böylece canlanıyorsunuz ve enerjiniz yükseliyor.

Karşınızdaki kişi, size ne söylemeye çalışıyor? İşte bu, çok önemlidir. Böylece onu daha rahat anlayacaksınız. Çatışmalar da ortadan kalkacak. Sorunlar kolaylıkla çözülecek.

Kendi gerçeğinizi, yaşamın gerçeğini keşfedin. Dinlemek, karşınızdaki kişiyi tanımak için en iyi yoldur. Dinlerken eleştirisiz ve yargısız olunca kalbiniz de o kişiye açılacak.

Dinleyerek hem kendinize hem de karşınızdakine saygı göstermiş olursunuz. “Dinleme Sanatı Değişim Programı” ile olgunlaşarak iletişimdeki inceliklere sahip olun.

 

Neval Kütük

nevalkutuk77@gmail.com

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

Arşiv Arama
- -
Anket
Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber
   
© Copyright 2015 Adıyaman İlk Haber. Tüm hakları saklıdır.

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber

Sitemiz Adıyaman Faal Gazetecileri Cemiyeti Üyesidir.

© 2015-2021 Profesyonel Tasarım PROTASARIM