Ha birde yeter artık denenmişi denemeyin


Bu makale 2021-03-08 13:59:53 eklenmiş.
HAKAN DİKMEN

Malumunuz İktidar partisi Tüm il ve ilçe başkanlığı seçimine gidecek.

Yapılacak seçim de ilimizin bir nevi yönetim kadrosunu belirlenecek. Bu seçimlerde oy kullanma ve delege avlama oranlarının özellikle yüksek olması bekleniyor. Ancak, seçim öncesi herkesin, memleket menfaatinden önce kendi menfaatini düşünmesi kimden ne kaparım beklentisi dikkat çekiyor. Bu nedenle, delegelerin önüne getirecekleri aday kadroları seçim sonuçları açısından her zamankinden daha belirleyici bir unsur olacak. Delegeye güven (maddiyat) verecek kadroları seçmek önemli avantaj sağlayacaklar.

Gerek parti yönetimlerinin aday belirleme süreçlerinde, gerekse oy verecek şahısların oy verme sürecinde dikkat etmesi gereken önemli bir unsur var: Kendimize en yakın hissettiklerimizi değil, işi en iyi yapabilecek deneyim ve yetkinliklere sahip olanları tercih etmek.

Çünkü bizim toplumumuz da seçimler ve atamalar genellikle “en iyileri” seçme mantığı ile değil, “bizden biri” mantığı ile yapılıyor. Yönetim pozisyonlarına gelenler de o topluma en iyi şekilde hizmet etmekle değil, yalnızca kendilerine, efradına ve onların çevrelerine hizmet etmekle uğraşacaklardır. Böyle bir toplumda her seviyedeki yöneticiler, ellerindeki toplumsal imkânları toplumun genel çıkarları doğrultusunda kullanmak yerine, kendilerini bir üst düzeydeki pozisyona taşıyacaklarına inandıkları kişilerin çıkarları doğrultusunda kullanmaya çalışırlar. Kısacası, rüşvet toplumun dokusuna işler.

Bunun sonucu ise başarısızlık ve toplumsal güvenin yitirilmesidir. Şeffaflığın ve güvenin esas olmadığı toplumlarda ise “bizden biri olmak”, en önemli seçim kriteri olmaya devam eder. Bu kısır döngü, aynı zamanda insanların işlerini daha iyi yapabilmek için kendilerini geliştirmek yerine, kendilerine dünyalık edinmeye yol açar ve toplumsal gelişmeyi de engeller.

Doğru kadroları ve liderleri seçebilmek için öncelikle arzu edilen hedefin gerçekleştirilmesi için gerekli yetkinlikleri iyi tespit etmek gereklidir. Örneğin, şu anda zafer kazanmış edasıyla ortaklık ta boy gösteren kahramanların karşısında rakip olsa idi aynı eda ile gezebilecek kudrete sahip olacaklar mıydı? Duraklama aşamasındaki bir parti için farklı özelliklere sahip liderlere ihtiyaç vardır. En azından mevcuttakilerden hiçbir olmayacak. Dolayısıyla,  sadece “en iyiyi seçmek değil, aynı zamanda gerçekleştirilecek iş için “en iyi” seçimi yapmaktır.

 İnsanların “en iyinin seçiminde çoğu kez yanıldıklarını gösteriyor. Seçimlerde liderlik için gerekli özellikler yerine farklı özelliklere ağırlık verildiğini gösteriyor.

Örneğin, insanlar topluluk önünde iyi konuşma yapabilme, devlet dairelerinde boy gösterme, takım elbise giyme, sakal bırakma, ihale koşturma yeteneğini gereğinden fazla önemsiyorlar. Hâlbuki liderlik için toplum önünde iyi konuşma yeteneği kadar önemli bir başka konu da teke tek kalındığında vicdan muhasebesi yapabilmesi, önce kendini dürüst olduğuna menfaat gözetmediğine, makamdan gelen güç ile kimseyi sindirme, tehdit yoluna gitmediğini, ihale kollamadığına kendisini ikna etmesi lazım. Bu yetenekler toplum önünde konuşma kadar kolay izlenemediğinden gereği kadar önemsenmiyor.

İnsanların, liderlik ile belirgin bir ilişkisi olmayan yalancılık ve riyakârlık, sahtekârlık gibi özelliklere de önem verdikleri gözleniyor!

Uyumlu bir takım oyuncusu olmaya da gereğinden fazla önem veriliyor. Hâlbuki birçok kez uyumluyu seçmek, esen rüzgârlarla fikir değiştiren veya uyum için çevresine güçsüz kişileri toplayan kişilerin liderlik konumuna gelmesini sağlıyor!

Yapılacak seçiminde özellikle dikkat edilmesi gereken konular, önce Memleketin menfaati, dürüstlük, doğruluk, liyakat.

Bu özellikleri test etmek için lider adaylarının geçmişini sadece başarılarıyla ve başarısızlıklarıyla değil, aynı zamanda davranış biçimleri açısından da irdelemek gerekir. Adayların dürüstlük açısından değerlendirilmesinde, bilgiyi yanıltıcı şekilde kullanıp kullanmadığına, gerektiğinde birlikte çalıştıklarının tanınmasına fırsat verip vermediğine, aldıkları ihalelere ve banka hesaplarına bakmak faydalı olur.

Adayın iletişim ve ikna kabiliyeti için daha önce beraber çalıştığı kişilerin saygısını ve güvenini kazanıp kazanmadığına bakmak gereklidir. Halkın sesine kulak verilmelidir. Lider adayının çevresindeki gelişmeleri, Memlekete ne getiri sağlayacakları ya da şu ana kadar Memleketimiz ’den çok kendilerine ne getiri sağladılar. Kimleri nasıl koltuk sahibi yaptılar.

 Bizden farklı olanların getirebileceği zenginlikleri kavrayabildiğimizde ve seçimlerimizde yetkinliği temel aldığımızda, toplumsal başarı için önemli bir adım atmış olacağız.

Bu nedenle gerek lider, gerekse yönetim kadrolarının seçiminde kriterimiz “bizden biri” olma veya “hoş ve cazip” görünme değil, “misyonu ve stratejik hedefleri en iyi şekilde gerçekleştirecek kişi” olmalı. Ha birde yeter artık denenmişi denemeyin.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

Arşiv Arama
- -
Anket
Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber
   
© Copyright 2015 Adıyaman İlk Haber. Tüm hakları saklıdır.

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber

Sitemiz Adıyaman Faal Gazetecileri Cemiyeti Üyesidir.

© 2015-2021 Profesyonel Tasarım PROTASARIM