JAPONYA’YI NASIL GEÇERİZ?


Bu makale 2021-03-25 19:16:34 eklenmiş.
PROF. DR. AYHAN ŞAMANDAR

20 yıl önce ülkemizde yüzyılın felaketi olan 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi ve arkasından 12 Kasım 1999 Düzce Depremini yaşadık. Deprem sonrası yardım için yurtiçinden ve yurtdışından birçok yardım kuruluşu Düzce’ye geldi. Yardım kuruluşlarından biri de Japonya Tokyo Üniversitesinden Düzce’ye yardıma gelen Prof. Dr. Shigeru KAKUMOTO, Prof. Dr. Koji YOSHIKAWA ve öğrencileriydi.  (Prof. Dr. Koji YOSHIKAWA şu anda Osaka Sangyo Üniversitesi’nin Rektörüdür). Japon Bilim İnsanlarıyla, Düzce Valisi, Düzce Belediye Başkanı ve Düzce’nin ileri gelenleri ile yapılan toplantıda, Japonya’nın ilerlemiş bir ülke olduğu, Türkiye’nin Japonya’dan geri kaldığı şeklinde konuşmalar olurken, Prof. Dr. Shigeru KAKUMOTO ayağa kalkarak “Siz kendinizi neden küçük görüyorsunuz? Japonya’ya göre çok avantajlı bir bölgedesiniz. Adeta Dünyanın merkezindesiniz. Japonya’nın iki katı kadar araziniz var. Sizin bir eksiğiniz var. Yaparsanız Japonya’yı geçesiniz” dedi. Herkes merak içerisinde kaldı. Bizim eksiğimiz nedir? Nasıl Japonya’yı geçeriz? Prof. Dr. Shigeru KAKUMOTO “SİZİN YÜKSEK HIZLI TRENLERİNİZ YOK, YAPARSANIZ JAPONYA’YI GEÇERSİNİZ” dedi.  O konuşma unutuldu gitti. Kimse Yüksek hızlı trenlerin önemini anlayamadı. KAKUMOTO Hoca bunları 2000 yılında söyledi. Yani 21 yıl önce.  

Japonya 1964 yılında yüksek hızlı trenleri yapmış. Japonya’nın 1964 yılında kişi başına düşen milli geliri 1000 $ iken bugün 40.250 $ ‘dır. Yüksek hızlı tren kısaca Kalkınma demektir.  

2010 yılında Türkiye’de Yüksek Hızlı Tren konuşulmaya başlandı. 2023 yılına ait YHT hatları planlaması yapıldı ve Yüksek Hızlı Tren Hatları yapılmaya başlandı.  

Ülkemizin kalkınması için Başkentimiz Ankara ile en büyük şehrimiz İstanbul’un Yüksek Hızlı Tren ile birbirine bağlanması gerekiyordu. Japon Hocalar 25 Milyon insanın yaşadığı İstanbul-Gebze-Kocaeli-Sakarya-Hendek-Düzce-Bolu-GeredeKızılcahamam-Ankara YHT hattının yapılmasını önerdiler. Düzce Üniversitesi’nde 3 farklı zamanda Hızlı Tren Çalıştay’ı yapıldı. Bu konu ile ilgili Japon Hocalarımızın da katıldığı Ulaştırma Bakanlığı, TCDD Genel Müdürlüğü ile 2015-2020 yılları arasında birçok görüşmeler oldu. Proje çok büyük ilgi gördü.    

Konu ilk olarak 20 yıldır Düzce’ye 80 defa gelmiş olan Japon Hocalar ve Düzce Üniversitesi tarafından kamuoyuna duyurulduğu için Düzce’liler Yüksek Hızlı Tren istiyor diye algılandı. Hâlbuki konu Ülkemizin Kalkınması ile alakalı çok önemli bir projedir. Deprem bekleyen ve nüfus olarak 127 Ülkeden büyük olan İstanbul’un, Nüfusu ve sanayisi Kocaeli-Sakarya-Hendek-Düzce-Bolu-Gerede’ye kadar yayılacaktır. İstanbul’da km2 ‘ de 3000 kişi yaşarken, Sakarya’da km2’ de 214 kişi, Hendek’te km2’ de 149 kişi, Düzce’de km2’ de 154 kişi, Bolu’da km2’ de 38 kişi,  Gerede’de km2’ de 27 kişi yaşamaktadır. Türkiye ortalaması km2’ de 108 kişidir. Tren Hattı 6 il 4 ilçeyi birbirine bağlayacaktır. Toplam 30 milyon nüfus faydalanacaktır. Projeden Batı ve Orta Karadeniz Bölgesindeki iller de faydalanacaktır. İstanbul’dan Ankara’ya Yüksek Hızlı Tren ile ulaşım transit olarak 90 dakika olacak ve çok ciddi bir zaman kazancı olacaktır. Atalarımızın dediği gibi vakit nakittir.  

Bu güzergâhta günde karşılıklı gerçekleştirilecek 64 sefer ile 125 bin yolcu, yılda 45 milyon yolcu taşınacaktır. Petrol ürünleri tüketiminde yılda 800 milyon $ tasarruf olacaktır. Trafik kazalarında azalma olacaktır. 5 milyar Dolara mal olacak olan bu proje, en fazla 20 yılda kendisini amorti edecektir.  Ülkemiz nüfusunun yüzde 40’ı,  Ülkemiz ekonomisinin yüzde 50’si, Ülkemiz ihracatının yüzde 60’ı bu güzergâh üzerindeki illerdedir. Güzergâh üzerinde 2 adet aktif karayolu olduğundan Yüksek Hızlı trenin yapım, bakım ve onarım maliyeti ekonomik olacaktır. Havaalanlarına ulaşım çok kolay olacaktır.  

Diğer bir Yüksek Hızlı Tren Projesi de İstanbul- Gebze (Osmangazi Köprüsü üzerinden) Yalova-Orhangazi-Gemlik-Bursa- Balıkesir-İzmir güzergâhıdır. Bu güzergâhta 26 milyon kişi yaşamaktadır. İstanbul’dan Bursa’ya ulaşım 50 dakika, İstanbul’dan İzmir’e ulaşım 120 dakika olacaktır.  

İstanbul-Gebze-Kocaeli-Sakarya-Hendek-Düzce-Bolu-Gerede-Kızılcahamam-Ankara ve İstanbul-Gebze (Osmangazi Köprüsü üzerinden) Yalova-Orhangazi-Gemlik-Bursa Balıkesir-İzmir Yüksek Hızlı Tren Projeleri yapıldığında, Türkiye, hedeflemiş olduğu ilk 10 büyük ekonomi olma yolunda önemli bir adım atmış olacaktır. Her iki proje de yap işlet devret yöntemine uygundur.   

YÜKSEK HIZLI TRENLER YAPILACAK, ÜLKEMİZ KALKINACAK, HAYATIMIZ DEĞİŞECEK. 

 

Prof. Dr. Ayhan ŞAMANDAR

Düzce Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Dekanı  

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

Arşiv Arama
- -
Anket
Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber
   
© Copyright 2015 Adıyaman İlk Haber. Tüm hakları saklıdır.

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber

Sitemiz Adıyaman Faal Gazetecileri Cemiyeti Üyesidir.

© 2015-2021 Profesyonel Tasarım PROTASARIM