GÖRGÜ KURALLARINI BİLİYOR MUYUZ?


Bu makale 2021-03-30 20:55:36 eklenmiş.
Süleyman Bademoğlu

DÜNYANIN neresinde de olursanız olun görgü kuralları her zaman geçerlidir.

Amerika ya da gitseniz afrikanin balta girmemiş ormanlarına da varsanız insan olarak görgü kuralları vardır. Yani insanın var olduğu tüm coğrafya da görgü kuralları karşınıza çıkar.

Ancak ve de maalesef 21' nci yüzyıl dünyasında hala görgü kurallarından haberleri olmayan ya da olduğu halde uygulamak istemeyenlerin varlığı sizi rahatsız eder. Ama hiç kimse bu konuda kendilerine düşeni yapmak istemez.

Mesela şöyle basit bir örnek vereyim  Yolda giderken varsayalım bir bayana dikkatlice baktınız hemen size söylenecek söz hazırdır.  "Yaşından başından utanmıyor musun! ?"  Ama aynı kişi toplu taşıma araçlarında yaşlı olmaz ve gencecik bayanlar yer vermez.  O zaman insan sormak istemez mi yaşlı insan yolda yaşlı oluyorda otobüste genç mi görünüyor?  Niye görgü kurallarına uyup yer vermiyorsunuz?

Ya da saçı biraz ağarmış baya hacı amca, bayana da hacı teyze demek saygısızlığıni göstermek sadece bize mahsus olsa gerek.

Neden insanlara "beyefendi"  ya da " hanımefendi " demek bizim kültürümüzde olmaz. uzun şekilde kibar konuşursak dilimizi eşek arısı mı sokar?

Bu konuda nereye gitseniz bu abuk subuk durumla karşılaşırsınız. Bazı resmi kurumlarda bile bu görgü kuralından habersiz insanları üzülerek görürsünüz. Bunun en çirkin örneklerinin görüldüğü yerlerden biri de toplu taşıma araçlarıdir.  Şoförlerin gözünde orta yaşlı insanlar  dayidir  hacı amcadir. Bayanlarda bu görgüsüzlukren nasibini alırlar.

Tanıdığım bir çok insan bu üzücü ve kalp kırıcı ortamlarla karsilasmamak için saçlarını üzülerek boyatiyorlar.

Elbette insanların her yaşın olgunluğunu yaşar. Ama kırılarak yaşamayı kim ister? Bazı insanlar vardır yaşı genç ama genetik olarak saçları erken beyazlar. Şimdi siz bunlara amca/teyze diye hitap ederseniz kalbini mi kirarsınız yoksa saygı mı duyduğunuzu ifade edersiniz. Bu çağda bu zihniyeti yikmamiz lazım. Modanın çılgınlığına ya da başka gereksiz KONUMLARA kafa yoracağimiza asıl böyle önemli mevzulara kafamızı yoralim.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

Arşiv Arama
- -
Anket
Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber
   
© Copyright 2015 Adıyaman İlk Haber. Tüm hakları saklıdır.

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber

Sitemiz Adıyaman Faal Gazetecileri Cemiyeti Üyesidir.

© 2015-2021 Profesyonel Tasarım PROTASARIM