Ne Çabuk Unuttuk!


Bu makale 2021-06-17 15:12:03 eklenmiş.
MUSTAFA ENES BİLGİÇ

Dünya üzerinde var olmuş ve var olan tüm devletlerin en temel yapı taşlarından birisi kültürdür. Kültürü oluşturan insanın kendisidir. Bu yüzden kültür insan tarafından üretilen ve gelecek kuşaklara aktarılan değerlerdir. Gelenek-görenek, dil, din, edebiyat gibi manevi değerlerin yanında, maddi değerleri, unsurları da barındıran kültür korunamadığı ve değer verilmediği zaman yozlaşmakta, hatta yok olmaktadır.

Kültür sürecini gözlemlediğimizde, özellikle son yıllarda bizim kültürümüz de hızlı bir yozlaşma sürecine girmiştir. Yok olma seviyesine kadar giden kültürümüz, yıllarca topladığı değerleri, hızlıca kaybetmeye başlamıştır. Hepimizin sorumlu olduğu bu durum için, kendimize “NEDEN?’’ sorusunu sormamız gerekmektedir. “Neden unuttuk, neden sahip çıkmadık/çıkamadık?” sorularıyla yüzleşmek zorundayız.

Yunus Emre’nin hoşgörüsünü, Mevlana’nın merhametini, Fuzuli’nin aşkını, Karacaoğlan’ın sevdasını, Köroğlu’nun isyanını, Âşık Veysel’in sazını, Mahsuni Şerif’in sözünü, Neşet Ertaş’ın saygısını, Sezai Karakoç’un “Ey sevgili, uzatma dünya sürgünümü benim!’’ mısrasını, Abdürrahim Karakoç’un “Lambada titreyen alev’’ ini ne çabuk unuttuk? Yaşantımızı, zihniyetimizi, ahlak anlayışımızı ve en önemlisi bize bizi anlatan bu değerli sanatçılarımızı neden böyle sahipsiz bıraktık? Bu durum böyle devam ederse, gelecek nesil hiçbir zaman kültürümüzü ve kültürümüzün oluşturduğu değerleri öğrenmeden yaşayacak ve o zaman da kendi benliğimizi tamamen kaybetmiş olacağız.

Şimdi, kültürümüzün yok olduğu, değerlerimizin sayılmadığı bir yaşam düşünün. Gelecek kuşaklara karşı kültürümüzü başarılı bir şekilde aktarmak zorundayız. Bu senin-benim değil, hepimizin üzerine düşen bir sorumluluktur.

Bu kadar değerli kültürümüzü yok edemeyiz. Daha önce, toplumun eğitim, sağlık, adalet ve kültür gibi dört temel unsura dayandığını belirtmiştim. Eğitim geliştirir, sağlık iyileştirir, adalet korur, kültür ise yaşatır. Kültürümüzü yaşatıp yaşayabilmek ümidiyle…

 

Mustafa Enes BİLGİÇ

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

Arşiv Arama
- -
Anket
Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber
   
© Copyright 2015 Adıyaman İlk Haber. Tüm hakları saklıdır.

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber

Sitemiz Adıyaman Faal Gazetecileri Cemiyeti Üyesidir.

© 2015-2021 Profesyonel Tasarım PROTASARIM