PEYGAMBERİ ANLAMAK İÇİN BUYRUN SİYER OKUMAYA...


Bu makale 2021-08-19 23:03:41 eklenmiş.
Tahirhan Uysal

Hamd âlemlerin Rabbi olan Allah'a, salât ve selâm âlemlere rahmet olarak gönderilene, onun ehline, ashabına, sünnetini yol edinenlere, onun rehberliğinde yol alanlara, izinden gidenlere ve onun yöntemi üzere kıyamete kadar  yürüyenlere olsun.

Kuşkusuz ki Resûlullah (s.a.v.) bu dinin pratikte uygulanan bir boyutudur. Peygamberi tanımadan, onun  rehberliğinin, amelinin, emrinin ve yasağının nasıl olduğunu bilmeden ne doğru dürüst bir  Müslüman olabilir,  ne de dini öğrenebilirsin.

Şüphesiz Hz. Peygamber savaş yaptığı gibi barış da yaptı, bir yerde ikamet ettiği gibi yolculuk da yaptı, alış verişte de bulundu. Hem aldı hem verdi de, hiçbir zaman yalnız yaşamadı. O sürekli insanlarla iç içeydi. Tek başına yolculuğa da çıkmadı.

Birçok eziyetle karşılaştı, zulümlerin en şiddetlisine maruz kaldı. Sonuç ve zafer ise onun oldu.

Peygamberlerin olmadığı bir zamanda, sapıtmış ve fıtratları bozulmuş insanlara gönderildi. Sapık, bozuk, Allah'tan uzak ve putperestliğe batmış korkunç bir yığınla karşı karşıya kaldı. Sonuçta  Allah'ın yardımıyla onları karanlıklardan nura, sapıklıktan hidayete, mutsuzluktan  saadete çıkardı. Neticede onlar Peygamber'i sevdiler, uğrunda mallarını ve canlarını feda ettiler. Büyük küçük her şeyde ona uydular, onu nuruyla aydınlandıkları, rehberliğinde yürüdükleri bir kandil edindiler. Böylece hidayet önderleri ve insanlığın liderleri oldular.

Müslümanların başına gelen musibet, ancak ona uyma, onu rehber edinme ve sünnetine tabi olmada ki  kusurlarından dolayıdır. Allah Teâlâ: "And olsun ki, sizin için Resûlullah'ta çok güzel bir örnek vardır."   buyurur. Birtakım Müslümanlar siyeri sadece salonlarda, merasimlerde okumakla yetinir olmuş, örnek almaya ve uygulamaya bir türlü geçirememişlerdir. Bir kısmı ise teberrük için okuyor veya onun yaşadığı gelen olay ve hadiseleri öğrenmek yahut savaşlarını, seriyyelerini, peygamber olarak gönderilişini ve yaşadığı olayları ezberlemek için okuyor.

Bu durum, ya tâbi olma, örnek alma ve uyma ilkesinin bilinmemesi ve bunların onu sevmenin gereklerinden olduğunun anlaşılmamasından yahut Peygamber'in siyerinden uyulacak noktaların anlaşılmamasından ileri gelmektedir. Bu da hüküm çıkarma melekesinde ki zayıflık veya ilmin ve ilim ehlinin kitaplarını okumanın azlığından kaynaklanıyor.

İşte bu noktada Resûl'ün hayatından dersler ve öğütler çıkarmanın ve bunları seçmenin önemi ortaya çıkıyor. Siyer hakkındaki eserlerin çoğu genellikle özet olarak ve ayrıntılarıyla birlikte  uzun, kısa, nazım veya nesir rivayetlerden meydana gelir.  
SİYER: Peygamber'in değerli hayatını öğrenmek isteyen, siyerin manasını, özellik ve üstünlüklerini anlamak, Hz. Peygamber'den önce insanlığın ne derece sapık ve bozuk olduğunu görmek ve Allah'ın kendilerine rahmet olarak gönderip karanlıklardan aydınlığa çıkardığı peygamberi olmaksızın kendi faydalarını anlamaktan bile ne kadar aciz olduklarını öğrenmek isteyen herkese gereklidir. İnsanlığın ne derece bozuk olduğunun anlaşılmasıyla Resûl'ün, uzun asırlar boyunca horlanıp hakarete uğramaktan zevk alır hale gelen ve fıtratlarını yok eden, kalplerini örten bu tortulardan kurtulmayı bile düşünemedikleri bu şaşkınlıktan çıkarmak için harcadığı çaba da kavranmış olur.
selam ve dua ile 
HAYDİ PEYGAMBERİMİZ(S.A.V.)İ ANLAYIP TAKİP ETMEK İÇİN SİYER OKUMAYA.......
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

Arşiv Arama
- -
Anket
Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber
   
© Copyright 2015 Adıyaman İlk Haber. Tüm hakları saklıdır.

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber

Sitemiz Adıyaman Faal Gazetecileri Cemiyeti Üyesidir.

© 2015-2021 Profesyonel Tasarım PROTASARIM