İnsan Doğa İlişkisinin Tarihselliği ve Geleceği


Bu makale 2021-09-12 21:25:21 eklenmiş.
MURAT EKİNCİ

İnsanın doğa karşısındaki konumu diğer türlerden farklıdır. İnsan doğa kanunlarına bağlıdır. Ancak diğer canlılar gibi pasif bir bağımlılık ilişkisi değil; kendini doğanın sınırlayıcı etkisinden kurtarmış aktif bir gelişme çizgisi üzerindedir.  Ancak bu durum zamanla doğayla olan bağa zarar verme ve ona yabancılaşma aşamasına gelmiştir.

İnsanın doğayla olan ilişkisi farklı tarihsel süreçlerden günümüze kadar farklı nitelikte bir seyir almıştır. Avcı-toplayıcı toplumlardan tarımcı toplumlara kadar insan çoğunlukla doğayla uyumlu ve barışçıl bir ilişki tarzı geliştirmiştir. Ancak 17. yüzyıldan itibaren hümanist akımın insanı merkeze alan düşünüş biçimi ve kaba pozitivist anlayışın doğayı laboratuvar ortamı olarak görmesi doğaya karşı olan ilk yabancılaşmasıydı.18. yüzyıl sanayi kapitalizmiyle birlikte insan doğa ilişkisinin uyumu büyük bir kırılma yaşamış ve doğaya olan yabancılaşma iyice gün yüzüne çıkmıştır. Yeni toplumsal sistemin ekonomik çıkarları doğaya zarar verme pahasına sağlanmıştır ve bu anlayış bir dizi ekolojik problemi günümüze kadar getirmiştir. Fosil yakıtların yol açtığı hava kirliliği, ozon tabakasının incelmesi, buzulların erimesi, küresel ısınma, ormanların tahrip edilmesi, küresel orman yangınları, akarsu ve denizlerin kirlenmesi, canlı türlerinde azalma, sel ve su taşkınları gibi afetler bu problemlerden başlıcalarıdır.                                     

İnsanın doğaya yıkıcı dürtülerle yaklaşımı artık doğayı, insanı ve diğer canlıların yaşamını tehdit eder bir duruma getirmiştir. Bu durum sürdürülebilir olmayıp doğayla daha dengeli ve uyumlu bir ilişki geliştirmemiz gerektiğini ortaya koymaktadır.                                                               

Çevresel ve ekolojik felaketler dünya ülkelerinin artık doğaya saygılı, akılcı politikaların uygulanmasını zorunlu kılmaktadır. Bu anlamda fosil yakıtlar yerine yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılması, ağaç ve yeşil alanların arttırılması büyük bir önem arz eden başlıca tedbirlerdir evet, tek bir doğru seçeneğimiz var o da doğayla uyumlu ve dengeli yaşamak. Aksini düşünmek ise yaşamı tehdit eden ve onu yok oluşa sürükleyen bir tercihtir. Doğanın ve insanlığın geleceği de seçeceğimiz bu tercihlerden birine göre şekillenecektir.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

Arşiv Arama
- -
Anket
Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber
   
© Copyright 2015 Adıyaman İlk Haber. Tüm hakları saklıdır.

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber

Sitemiz Adıyaman Faal Gazetecileri Cemiyeti Üyesidir.

© 2015-2021 Profesyonel Tasarım PROTASARIM