23’NCÜ BESNİ EĞİTİM BAYRAMI COŞKUSU


Bu makale 2021-10-01 12:42:22 eklenmiş.
Şaban Çağıran

İstanbul’dan 1210, Ankara’dan 782 km uzaklıkta, Güneydoğu Anadolu bölgesinin Adıyaman İlinin Besni ilçesinde 23 yıldan bu yana, dünyada eşi ve benzeri olmayan, ayrıcalıklı bir bayram yapılmaktadır. Adı; Besni Eğitim Bayramı.

Besni; yaklaşık 5000 yıllık tarihine ek olarak, doğal güzellikleri, tarihi yerleri ve harmonize nüfus yapısıyla diğer yerleşim bölgelerine göre önemli farklılıkları bağrında taşıyan önemli bir ilçe. Esnaflık, zanaatkârlık, dışa dönüklük Besni insanının hamurunda var. Bu nedenle hem ticari hayat hem de eğitim-öğrenim hayatında da çok başarılılar. Besni, ticarette de eğitimde de sadece ulusal değil, uluslararası başarıyı yakalamış pek çok temsilciye sahip.

Besni Eğitim Bayramı yılda bir kez, eğitim öğretim yılının başlamasını takiben, genellikle Eylül ayının sonunda düzenlenmektedir. Bayramı Besni Eğitim Vakfı’nın organizasyonu ile Besni Kaymakamlığı ve Besni Belediyesi ortaklaşa olarak düzenlemektedir. Ek olarak, bayrama Valilik, Rektörlük, Milli Eğitim Müdürlüğü, Öğrenciler, Öğretmenler, Milletvekilleri, Atatürkçü Düşünce Derneği, Esnaf ve Sanatkârlar Odası, Ziraat Odası, Şoförler Derneği, Muhtarlar, siyasi parti temsilcileri, Besni Lisesi mezunları ve eğitim gönüllüsü vatandaşlar katılmaktadır.

Eğitim Bayramı, geçtiğimiz hafta 24-26 Eylül tarihleri arasında yapıldı. Son yılların en coşkulu bayramlarından biri yaşandı. Bunun ana nedenleri arasında, Besni Belediyesi ve Besni Kaymakamlığının önemli katkı sağlaması, Valilik ve Rektörlük Makamının katılımı, İlçe Milli Eğitim Müdürü ile öğrenci-öğretmenlerin yoğun çabaları, sivil toplum kuruluşlarının aktif katılımı, siyasi parti temsilcilerinin üst düzeyde temsil edilmesi, Erdemoğlu ailesinin açılışını yaptığı Ali Erdemoğlu Fen Lisesi açılışı ve toplam 10 adet diğer toplu açılış ve temel atma törenlerinin büyük payı oldu.

Besni, bağrında yetiştirdiği Erdemoğlu ailesi ve başarılı iş insanları, bürokratları ve vatandaşları ile ne kadar övünse azdır. Zira Besni’nin toprağında yetişen bu kişiler Besni’den kopmuyorlar. Vefa borcu olarak, maddi manevi Besni’ye daima destek oluyorlar. Okul yaptırıyorlar, yurt yaptırıyorlar, burs veriyorlar, okullara destek oluyorlar. Emekli maaşından tasarruf ederek, yoksul ama başarılı öğrencilere burs veren kişiler olduğunu bilmek gurur verici gerçekten.

Besni’deki okul sayısı çevre il ve ilçelere göre oldukça fazla. Bunların büyük çoğunluğu, Besni Eğitim Vakfının yaptırmış ilkokul ve yaratmış olduğu farkındalık sayesinde hayırsever iş insanlarımızın bağışladığı çok sayıda okuldan oluşmaktadır. Erdemoğlu ailesinin yaptığı üniversite ise hayalin gerçekleşmesidir.

Eğitim, hayatın her alanına ilişkin bir kavram. Yani her yer okul, herkes öğretmen ve herkes öğrenci. Bu anlamda, sadece okullarla sınırlı değildir. Bu nedenle, eğitime katkı sadece okul yaptırmakla değil, üreticileri bilinçlendirmek, veli ve öğrencileri alanında uzman kişilerle buluşturmak, bir kişiye bir harf öğretmek dahil, kişinin her hangi bir davranışına olumlu şekil verecek küçücük bir adım da eğitimdir. Bu düşünce çerçevesinde, Besni Eğitim Vakfı ve paydaşları olan Belediye ve Kaymakamlık ile sivil toplum örgütleri büyük destek vermektedirler.

Bu yıl yapılan eğitim bayramı genel anlamda oldukça başarılı geçti. Başarıya Giden Yolda Esnaflık Kültürü konulu İbrahim Erdemoğlu paneli, Öğrenmek-Öğretmek/Gelişmek-Geliştirmek konulu Prof. Dr. Üstün Dökmen paneli, Öğretmen Okulları Çalıştay sunumunu içeren Alman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil Akkanat ve Prof. Dr. Murat Aydın paneli, Besni’de Fıstık Üretimin Geleceği konulu Prof. Dr. Bekir Erol Ak paneli, Besni Lisesi Pilav günü etkinliği, AFYOL ve BEFSAD ile Ebru Eren Kaleağası Fotoğraf-Resim Sergileri ile Aşık Fani Kitapları imza günü, aktivitelerin hepsi çok başarılı geçti. Besni’nin keşfedilmeye yeni başlanmış cennet köşesi Kızılin köyünde, Tarihi Kızılin Köprüsü ziyareti ile Fırat Turu da eğitim gönüllülerine bayramın başka bir armağanı oldu.

Tüm bu çalışmalara liderlik eden Besni Eğitim Vakfı Başkanı Andan Özbay Sabak, Besni Belediye Başkanı E. Mehmet Emre ve Besni Kaymakamı Nazlı Demir ve ekipleri ile sivil toplum kuruluşları özveriyle çok çalıştılar. Erdemoğlu ailesi bayramın ve Besni halkının vazgeçilmezi olarak inanılmaz ilgi gördüler. Hepsini kutluyorum.

Bu ayrıcalıklı bayram fikrini ortaya atan Besni Eğitim vakfı kurucuları ile kurucu başkan Avukat Şükrü Kaleağası ile bayramın Belediye Meclis kararına bağlanarak tescillenmesini sağlayan dönemin Belediye Başkanı ve Vakıf Mütevellisi Nuri Tuğsuz’u da unutmamak, onları da minnetle anmak gerekir.

Diğer yandan, çok kalabalık ve yoğun geçen bu bayramda da bir kısım eksiklikler-aksaklıklar da yaşandı. İş yapılan yerde kusur-hata daima olur. Anlayışla karşılanmalı. Eleştiriler bayramı organize edenler için daima yol gösterici olacaktır, olmalıdır. Ama bayramın bütününe değil, ayrıntılara takılarak, çalışmalara en ufak bir katkı sağlamaksızın acımasızca eleştirilerde bulunmak da açıkçası yapılan etkinliklere zarar vermekten başka bir işe yaramamaktadır.

Sonuç olarak, 23’ncü Eğitim Bayramı Besni’ye yakışır bir şekilde geçti. Dileğimiz önümüzdeki yıllarda daha coşkulu bayramlar yapmak. Katkısı olan herkesi kutluyorum.

Şaban Çağıran

Bankacı 

sabancagiran@gmail.com

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

Arşiv Arama
- -
Anket
Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber
   
© Copyright 2015 Adıyaman İlk Haber. Tüm hakları saklıdır.

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber

Sitemiz Adıyaman Faal Gazetecileri Cemiyeti Üyesidir.

© 2015-2021 Profesyonel Tasarım PROTASARIM