Türk Konseyi ve Türkiye ile İlişkileri


Bu makale 2021-10-18 20:25:56 eklenmiş.
DİYAEDDİN ULUCAN

Türk Konseyi, 1992 ve 2010 yılları arasında gerçekleştirilen Türk Dili Konuşan Ülkeler Zirvesi'nin ardından Türk dilini konuşan ülkeler arasındaki ekonomik, sosyal, siyasal ve kültürel alanda işbirliğini ve birlikteliği sağlamak amacıyla 3 Ekim 2009 yılında Azerbaycan'da imzalanan Nahcivan Antlaşması sonucunda Kazakistan, Türkiye, Kırgızistan ve Azerbaycan arasında oluşturulmuş uluslararası bir kuruluştur. Ardından 30 Nisan 2018 yılında Özbekistan’ın da Türk Konseyi'ne üye olma talebi üzerine 14 Eylül 2019 yılında yani Türk Konseyi'nin 7.Zirve Toplantısı'nda Özbekistan, Türk Konseyi'ne tam üye olarak kabul edildi ve Türk Konseyi'ne üye ülke sayısı Özbekistan'la birlikte 5'e yükselmiş oldu.

Yine 2019 yılında Macaristan da Türk Konseyi'ne gözlemci üye olarak kabul edildi.24 Mayıs 2019 yılında ise Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın önerisi ve Türk Konseyi'ne üye ülkelerin oybirliğiyle Nursultan Nazarbayev, Türk Konseyi'nin ömür boyu onursal başkanı olarak seçildi.2020 yılında ise Ukrayna, dışişleri bakan yardımcısının talebiyle Türk Konseyi'ne gözlemci üye olma isteğini sundu. Afganistan da 3 Mayıs 2021 yılında Türk Konseyi'ne resmi olarak gözlemci üye olma başvurusunda bulunmuştur. Türk Konseyi’nin; Genel Sekreterliği İstanbul'da yer alır, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı Ankara'da yer alır, Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenterler Asamblesi Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de yer alır,Türk Akademisi Kazakistan'da yer alan Nur-Sultan'da yer alır, Avrupa Ofisi Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de yer alır ve Bölgesel Diaspora Merkezi ise Ukrayna'nın başkenti Kiev'de yer alır.

Türk Konseyi'nin resmi dilleri Azerbaycan’ca, Türkçe, Özbekçe, Kırgızca, Kazakça ve İngilizcedir. Türk Konseyi'nin 2018 yılındaki tahmini nüfusu 144 milyon 74 bin 862 kişidir. Türk Konsey'inin GSYH’si toplamda 1 milyon 48 bin 994 milyar dolardır. Konsey’in kişi başına düşen GSYH’si ise 6900 dolardır. Türk Konseyi'nin bayrağı ise resmi olarak 22 Ağustos 2012 yılında Bişkek'te toplanan 2.Türk Konseyi Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda kabul edildi. Buna göre Türk Konseyi'nin bayrağı; rengini Kazakistan bayrağından, hilali Türk bayrağından, ortadaki güneşi Kırgızistan bayrağından ve 8 köşeli yıldızı ise Azerbaycan bayrağından almaktadır. Türkiye’nin Türk Konseyi ile ilişkileri hakkında konuşacak olursak;1991 yılında bir forum olarak ortaya çıkan Türk Konseyi'nde, ülkemizin girişimleriyle 1992 yılında başlatılan süreç kapsamında on tane 'Türk Dili Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları Zirvesi' gerçekleştirilmiştir. Ayrıca Türk Konseyi'nin Genel Sekreterliği de İstanbul'da yer almaktadır.

Bu da oluyor ki Türk Konseyi'ndeki tüm yönlendirmeler İstanbul'dan sağlanmaktadır. Türk Konseyi'nin ilk Genel Sekreterliği'ni 2014 yılına kadar Emekli Büyükelçi Halil Akıncı yapmıştır.2014-2018 yılları arasında ise Genel Sekreterlik görevini Azerbaycanlı Ramil Hasan sürdürmüştür. Türk Konseyi'nin mevcut Genel Sekreterliği'ni de Kazakistanlı Büyükelçi Baghdad Amreyev sürdürmektedir. İstanbul'daki kuruluş toplantısından sonra Türk Konseyi kapsamında gerçekleştirilen zirve toplantıları kapsamında; 4.Zirve toplantısı, 4-5 Haziran 2014 yılında 'Turizm' temasıyla ülkemizin ev sahipliğinde Bodrum'da gerçekleştirilmiştir. Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbangulu Berdimuhamedov’un da katıldığı 4.Zirvenin Bildirisi'nde "Turizm Ortak İşbirliği Protokolü" oluşturulmuştur. Bu protokolle birlikte İpek Yolu'ndaki Türk Devletleri'nin oluşturduğu turizm düzenlerinden meydana gelen "Türk Konseyi - Modern İpek Yolu" paketinin oluşturulmasına ve "Bölgesel Diaspora Merkezlerinin" kurulmasına karar verilmiştir. Ayrıca 2020 yılından sonra gerçekleştirilecek 8.Türk Konseyi Zirve Toplantısı'nın da ülkemiz ev sahipliğinde düzenlenmesi öngörülmektedir ve bu zirve toplantısında Türk Konseyi dönem başkanlığı da ülkemiz tarafından devralınacaktır. Bu vesileyle ülkemizin gerek Türk Konseyi gerekse diğer uluslararası kuruluşlarda etkinliğinin artarak devam etmesini ve ekonomik, ticari, siyasi, finansal, kültürel vb. alanlarda nice başarılar elde etmesini temenni ederim.

Diyaeddin ULUCAN

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

Arşiv Arama
- -
Anket
Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber
   
© Copyright 2015 Adıyaman İlk Haber. Tüm hakları saklıdır.

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber

Sitemiz Adıyaman Faal Gazetecileri Cemiyeti Üyesidir.

© 2015-2021 Profesyonel Tasarım PROTASARIM