SİYASI HAYAT


Bu makale 2019-11-09 18:01:37 eklenmiş.
Neval Kütük

Siyâset , idare etmek, önlem almak , yönlendirmek ve organize etmek demektir. Politika ise oyunlar, yalanlar, dolanlar vb  işlerle ilgilidir.

Günümüzde siyasetin adı kötüye çıkmıştır çünkü dürüst olmayan siyasetçiler de vardır. Fakat hiç bir ülke siyaset ve siyasetçi olmadan organize olamaz. Insanlar siyasetten ne kadar hoşlanmasalar da ülkenin işlerini idare etmek için siyasete ihtiyaç var. Yani siyaset toplum yaşamında zorunludur. 

Siyasetçilerin izledikleri yola politika denir. Idare etme olayının öteki adı siyasettir. Seçim, muhtarlıklar, belediyeler, valilikler,meclis  gibi öğeler siyasetin unsurlarıdır .

Siyasetçi devlet araçlarını sürekli kullanarak halkın çıkarlarını ve ihtiyaçlarını karşılamak zorundadır. Eğer siyasetçi halkın ihtiyaçlarını göz ardı ederse huzursuzluklar ortaya çıkar. 

Halk, seçim ve oy çokluğu aracılığıyla bir siyasetçiye kendi üzerinde iktidar kurma hakkı verir. Politika yıllardır var olan bir olgudur. Hatta iki insan bir araya geldiği anda politika başlamıştır. Iki insanın olduğu yerde politika da vardır. 

Insanlar günlük yaşantılarında eşlerine dostlarına istediklerini yaptırmak için politika uygularlar. Anne baba çocukların, çocuklar ise ebeveynlerin zaaflarından yararlanarak istedikleri şeyi elde etmek ister. Uzlaşma politikası sayesinde amaçlarına ulaşırlar. 

Çoğu insan günlük yaşamda politika yapar ve politik oyunlar sergiler.  Böylece amacına ulaşır. Işte o yüzden denilebilir ki, politika bir insanın amacına ulaşmak için kullandığı yol ve yöntemdir. 

Neval KÜTÜK 
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...



Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

Arşiv Arama
- -
Anket
Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber
   
© Copyright 2015 Adıyaman İlk Haber. Tüm hakları saklıdır.

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber

Sitemiz Adıyaman Faal Gazetecileri Cemiyeti Üyesidir.

© 2015-2021 Profesyonel Tasarım PROTASARIM