Müslümanlar Kardeştir; Birlik ve Beraberlikten Ayrılmamalı


Bu makale 2020-02-15 19:22:20 eklenmiş.
Sevgi Zenginol

Yazıma Kur’an-ı kerimin şu ayetiyle başlamak istiyorum Âl-li İmran süresi 103. Ayeti kerimede Rabbimiz bize şöyle buyuruyor ! Hepiniz toptan Allah’ın ipine (Kur’an’a) sımsıkı sarılın, (onu hayatı hâkim kılın, ihtilaf ve tefrikaya düşüp fert  fert  grup grup) parçalanıp ayrılmayın.

Allah’ın üzerinizdeki (İslam) nimetini hatırlayın: Hani siz birbirinize düşman (kabileler) idiniz de ( Allah) kalplerinizi (İslam’da) birleştirdi. İşte onun (İslam dini) nimetiyle (hepiniz) kardeş oldunuz.

Yine siz, bir ateş çukurunun tam kenarında iken oradan sizi (İslam ile) O kurtardı. İşte Allah, âyetlerini size böylece açıklıyor ki doğru yola eresiniz.

Ayeti kerimeden de anlaşılacağı üzere Rabbimiz bize her hangi bir ırk ayırt etmek  sizin Müslümanların kardeş olduğunu birbirine her konuda yardımcı olması gerektiğini ayrılırsak sonuçlarının hepimiz için üzücü olacağını bildiriyor. Allah'ın ipine yani Kur'an-a sımsıkı sarılıp birlik olursak her şeyin daha kolay ve üstesinden gelineceğini açıkça ifade ediyor,  toplumumuzda birlik ve beraberliğin bir çok örneğini görüyoruz deprem sel yangın gibi büyük afetlerde birlik ve beraberliğimizin en açık göstergesi maddi manevi herkes elinden ne geliyorsa yapmaya çalışıyor, basit bir örnek vermek gerekirse, Karda yolda bir aracın kaldığını görenler, çekici çağırmadan önce kendileri yardıma koşuyor  bu gördüğü olay karşısında köşesine çekilip bana ne hali varsa görsün diyemiyor çünkü hem vicdanı hem dini değerlerimiz böyle bir şeye müsaade etmez peygamber Efendimiz (s.a.v) Komşusu aç yatarken kendisi tok yatan bizden değildir, buyururken Müslümanların kardeş olduğunu her konuda birbirimize destek olmamız gerektiğini öğütlüyor. Bunların yanı sıra maalesef Müslümanlara yakışmayan bazı olaylarla da karşılaşabiliyoruz. Kendi çıkarları için dinimizi kullanıp yada Müslüman olup nefsine yenik düşen insanlarda var; bunları elbette ki dinimize Müslümanlığa  değil, insanın kendisine bağlamamız gerekiyor.  O tür kişilerin varlığından ötürü biz din kardeşlerimize sırtımızı dönmeyeceğiz bir musibetle karşılaşan din kardeşimize el betteki  ilk önce bizler yardımına koşacağız. Çok değerli bir hocamın sözleri aklıma geliyor yazımı onunla tamamlamak istiyorum bir tane ince ağaç dalını eline alsan onu kırarsın ama 10 tanesini bir arada kırmaya çalışsan kıramazsın bizlerde o ağaç dalı gibi tek olursak kırılır, biz Müslümanlar birlik ve beraberlik içinde olursak hem kendimiz hem din kardeşlerimiz ve toplumumuz huzur içinde oluruz, birlik ve beraberliğimizin daim olması dileğiyle sevgiyle kalın

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

Arşiv Arama
- -
Anket
Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber
   
© Copyright 2015 Adıyaman İlk Haber. Tüm hakları saklıdır.

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber

Sitemiz Adıyaman Faal Gazetecileri Cemiyeti Üyesidir.

© 2015-2021 Profesyonel Tasarım PROTASARIM