DOLAR 27,4737 0.31%
EURO 29,0848 0.11%
ALTIN 1.630,290,17
BITCOIN 7657433,46%
Adıyaman
23°

HAFİF YAĞMUR

04:55

İMSAK Vakti

OKULLAR AÇILIYOR

OKULLAR AÇILIYOR

Yeni eğitim ve öğretim yılı bugün başladı. Tüm öğretmen, öğrenci ve milletimize hayırlı, uğurlu olsun.

ABONE OL
11 Eylül 2023 18:04
OKULLAR AÇILIYOR
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Klişe bir söz var:” İyi başlamak yarı yarıya bitirmek demektir” biz de iyi başlarsak inşallah iyi bir sonuç elde ederiz. Ama maalesef iyi başladığımız bir işi iyi bir şekilde bitiremiyoruz, ama mutlaka bu handikabı aşmamız gerekir. Bir yazıda okumuştum: Türkiye’de okuma alışkanlığının iyi gelişmediğini yazıyordu. AB ülkelerinde %21 olan kitap okuma oranı, Türkiye’de sadece %0.01… Türk halkı günde 6 saat televizyon izliyor, 3 saat internete giriyor, fakat kitap okumaya ancak yılda 6 saat vakit ayırıyor. Kitap okuma alışkanlığının “ihtiyaç listesi” sıralamasında 235. sırada yer aldığı düşünüldüğünde bu konuda tedbir almanın ne kadar elzem olduğu görülüyor.

Türkiye’de 1.257 tane olan halk kütüphanesine çoğunlukla ders çalışmaya giden öğrenciler olmak üzere yılda yaklaşık 20 milyon kişi giriş yaparken, 16 bin kütüphanesi bulunan ABD’de kütüphanelere yılda 1 milyar 400 milyon giriş yapılıyor. Bir yılda, ders kitapları hariç Amerika’da 72 bin, Almanya’da 65 bin, Brezilya’da 13 bin, Türkiye’de ise sadece 6.031 kitap yayımlanıyor. Okuma alışkanlığını mutlaka geliştirmemiz gerekir, bu konuda bütün çabalar desteklenmelidir.

Bu yıl öğrencilerin okul içinde ve sınıflarda derslerini aksatacak şekilde cep telefonu kullanmaları ve bu türden cihazlarla sınıflara girilmemesi konusunda önlemler alınacağının açıklanması bu yönden önemli bir adım. Ancak okula telefonla gelen çocuklar için telefonlarını bırakacakları güvenli bir yer ayarlanması gerekir. Okulları çocukların severek gideceği bir yaşam merkezi haline getirilmelidir.

Dikkat edilmesi gereken başka bir sorun ise uyuşturucu konusudur.

İlkokul çağına inen uyuşturucu, sigara ve alkol kullanımı konusu ülkenin büyük bir sorun teşkil etmektedir.

Birleşmiş Milletler ’in verilerine göre son on yılda uyuşturucu kullanımı %23 artmıştır.

Eğitim ve öğretimin başladığı bu günlerde, uyuşturucuyla mücadelede başta aileler, okul idareci ve öğretmenlerden ilgili bakanlıklara kadar toplumun bütün kesimlerinin ortaklaşa kararlı bir mücadele göstermelidir. Uyuşturucu kullanımı sigara ile başlar. Her sigara içen günün sonunda uyuşturucu kullanmaya namzet hale gelir.

Okulların açılmasıyla birlikte çocuklarımızı başta sigara ve uyuşturucu olmak üzere bütün kötü alışkanlıklardan uzak tutmak için gerekli önlemle alınmalı. Bu konuda yetkililerin daha hassas davranmasını bekliyoruz.

En iyi yatırım insana yapılan yatırımdır. Geleceğe güvenle bakmasını istiyorsak çocuklarımızın eğitim ve öğretimine gereken özeni göstermeli ve bu konuda hiçbir fedakârlıktan kaçınılmamalıdır.

Bu vesileyle yeni eğitim ve öğretim yılının başta çocuklarımıza, öğretmenlerimize ve tüm milletimize hayırlı uğurlu ve başarılı geçmesini diliyorum.

Mahmut ÖTELEŞ

 

 

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r-tüm-haberler-bilesen
300x250r-tüm-haberler-bilesen-2

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.