DOLAR 32,1577 -0.25%
EURO 35,0362 0.03%
ALTIN 2.415,53-0,10
BITCOIN 2199874-1,16%
Adıyaman
°

03:21

İMSAK Vakti

Adıyaman ‘Tıbbi atık sterilizasyon’ tesisine kavuşuyor

Adıyaman Belediyeler Birliği tarafından, şehrin en önemli ihtiyaçları arasında başı çeken ‘Tıbbi atık sterilizasyon’ projesi için ilk adım atıldı.

ABONE OL
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Her geçen gün büyüyen ve gelişen Adıyaman’ın ihtiyaçlarını gidermek için çalışmalarını sürdüren Adıyaman Belediyeler Birliği, sağlık hizmetlerinin üretimi sonucu oluşan tıbbi atıkları bertaraf edilmesi için Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi’nin ihalesini gerçekleştirdi.

Daha önce tıbbi atıkları çevre illerde uygun şekilde bertaraf edilmesini sağladıkları kaydeden Adıyaman Belediye Başkanı Dr. Süleyman Kılınç, “Adıyaman Belediyeler Birliği olarak çevreye duyarlılık ilkeleri arasında yer alan yaşanabilir bir dünya, gelecek nesillerin güvenle yaşayabileceği bir yaşam oluşturabilmek için hizmet ve faaliyetlerimizi görev ve sorumluluk çerçevesinde halkımızı yaşanabilir ve gelecek nesillerin güvenle yaşayabileceği bir yaşam alanı oluşturabilmek, çevre ve yaşam değerlerine saygınlığı farkındalığıyla, atık çöp miktarını azaltmaya yönelik, üretim aşamasında ortaya çıkan tüm atıkları çevreye kazandırıp ve ürün israfını önleyip, sürdürülebilir bir geri dönüşümün önemine odaklı, çevre koruma politikalarını desteklemekteyiz. İlimiz genelindeki sağlık hizmetlerinin karşılanması sonucu oluşan tıbbi atıkların, diğer atıklardan ayrı toplanıp ve uygun şekilde bertaraf işlemi yaklaşık 12 yıldır çevre illerde bulunan Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesislerine nakledilmek suretiyle bertaraf işlemi gerçekleştirilmektedir” dedi.

“Kentimize hayırlı olsun”

Başkan Kılınç, konuşmasının devamında ise, “Sağlık alanındaki önemli ilerlemeler, nüfus ve sağlık tesislerinin sayısı ile büyüklüğünün artması, bakım hizmet kalitesinin yükselmesi, tek kullanımlık tıbbi ürünlerin çoğalması, tıbbi atık üretim oranlarında bir artışa neden olmuştur. Sağlık çalışanları, hastalar ve halkın sağlığının korunması açısından tıbbi atıklar, atık döngüsü içinde üretildikleri andan son uzaklaştırma aşamasına kadar doğa ve çevremizin korunması, sürdürülebilirlik ilkesi çerçevesinde çevre duyarlılığı konusunda hassasiyetle sürecin sistemli bir yaklaşımla yönetmek üzere Adıyaman Belediyeler Birliği Başkanlığı olarak, birliğimize tahsisli ilimiz merkez Kayaönü mevkiinde bulunan arazinin 3 bin metrekarelik alan üzerine Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi kurularak toplama ve işletme işi 24 Haziran 2021 yapılan ihale sonrasında İN-TE İnş. Tes. Taah. San. Tic. A.Ş. uhdesinde kalmıştır. Sterilizasyon Tesisi’nin yapım ve işletim ihalesi, kurum öz kaynakları kullanılmadan, gelir getirici ihale modeli ile gerçekleştirildi. İhale şartnamesi hükümleri gereği, yaklaşık bir yıl içerisinde tamamlanıp halkımızın hizmetine kazandırılacaktır. Bu Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi kurulumunun gerçekleşmesine müteakip tıbbi atıkların, halk sağlığına ve çevreye zarar vermeyecek şekilde lisanslı araçlarla toplama, taşıma sistemi oluşturularak Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisinde sterilizasyon işlemine tabi tutularak akabinde mevzuata uygun bir şekilde bertarafı gerçekleştirilecektir. İlimize hayırlı olsun” ifadelerine yer verdi.

 

Kaynak : PHA


Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r-tüm-haberler-bilesen
300x250r-tüm-haberler-bilesen-2

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.