DOLAR 28,9208 0.08%
EURO 31,4850 -0.1%
ALTIN 1.924,021,84
BITCOIN 11400901,72%
Adıyaman
11°

AÇIK

12:21

ÖĞLE Vakti

Adıyaman’da ‘Çocuk Hakları Günü’ kutlaması – Videolu Haber

20 Kasım

ABONE OL
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dernek binasında açıklama yapan Sosyal Hizmet Uzmanlar Derneği Adıyaman Şubesi Başkanı İbrahim Halil Aydın,” Çocuk hakları, kanunen veya ahlaki olarak dünya üzerindeki tüm çocukların doğuştan sahip olduğu; Eğitim, sağlık, yaşama, barınma; fiziksel, psikolojik veya cinsel sömürüye karşı korunma gibi haklarının hepsini birden tanımlamakta kullanılan evrensel bir kavramdır.”dedi.

Çocukların erişkinlerden farklı fiziksel, fizyolojik, davranış ve psikolojik özellikleri olduğu, sürekli büyüme ve gelişme gösterdiği, çocukların bakımının bir toplum sorunu olduğu ve bilimsel yaklaşımlarla herkesin bu sorumluluğu yüklenmesi gerektiği düşüncesi ile bugünün Çocuk Hakları Günü olarak kabul edildiğini ifade eden Aydın, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Çocuk; bir toplumun geleceğidir. Bedenen, ruhen ve sosyal yönden iyi yetiştirilmiş çocuklar sayesinde refah düzeyi yüksek bir toplum haline gelinebilinir. Geleceğimiz olan çocukların iyi yetiştirilmesi sadece ailenin sorumluluğunda olmayıp aynı zamanda devletinde sorumluluğundadır. Bu nedenle kanunen çocuk olarak kabul edilen insanların hakları yetişkinlerin haklarından farklı olarak güvence altına alınmıştır.

Çocuk haklarına dair sözleşme’de düzenlenen haklar yetişkinlerin haklarına çok benzese de, söz konusu sözleşme yetişkinlerin ve hükümetlerin çocukların tüm haklarına erişimlerini sağlamak konusunda ek sorumlulukları olduğunu belirtmektedir. Çünkü çocuklar büyüyor, öğreniyor ve bazen de yaşları nedeniyle daha fazla korunmaya ihtiyaç duyuyorlar.Bugün sözleşmenin imzalanmasının üzerinden 31 yıl geçmiş. Aradan geçen bunca zamana rağmen çocuklara yönelik hak mağduriyetleri dünyanın birçok yerinde artarak devam etmektedir. Çalıştırılan, sokakta yaşayan, dilendirilen, fiziksel-duygusal şiddete maruz kalan, savaş ve çatışma bölgelerinde yaşayan, tecavüz, tacize maruz kalan, fuhuşa zorlanan, ayrımcılığa maruz kalan, mülteci durumunda olan, yoksulluk, açlık, eğitimsizlik, sağlıksız çevrelerde yaşamak zorunda bırakılan vb hak ihlallerine maruz kalan çocuklar tüm dünyada varlığını sürdürmektedir. Ülkemizde de çocuk istismar ve ihmalleri noktasında yapılan tüm yasal düzenlemelere rağmen etkin sonuçlara ulaşılamamaktadır. Çocuk İşçiliği, çocuğa yönelik işlenen suçlar ( ihmal ve istismar, şiddet vb.) , eğitimine devam edememe, erken yaşta evlilik, yoksulluktan kaynaklı yaşanan sorunlar ( mevsimlik tarım işçiliği, yetersiz beslenme, sağlıksız barınma koşulları vb) sorunlar, çocuk hakları konusunda daha iyi politikalar geliştirmemiz gerektiğini bizlere göstermektedir.”

Her dönemde çocuklara yönelik taciz ve tecavüzlerin gerçekleştiği ancak bu dönemde taciz ve tecavüzlerin her geçen gün artış gösterdiğini aktaran Aydın, “Çocuklara yönelik taciz ve tecavüzü gerçekleştiren kişilere kişiye özgü cezaların uygulanması çocuklara yönelik taciz ve tecavüzü sistemli bir şekilde arttırmaktadır.”dedi.

“Her kriz döneminde en çok mağdur olan çocuklardır”diyen Aydın, açıklamasını şöyle tamamladı:

“İçinde bulunduğumuz Pandemi krizinde de gene en çok mağdur olan çocuklar olmuştur. Özellikle de eğitimlerinden uzaklaşmak zorunda kalan çocuklar. Tüm dünya Pandemi döneminde en son vazgeçtiği yada vazgeçemediği eğitimken maalesef ülkemizde ilk vazgeçilen alan eğitim olmuştur. Okulları en geç açan ülke olduk ve ilk kapatanlardan da olduk. Pandemi sürecinde ekonomik durumu yüksek olan ailelerin çocukları özel okul, özel hocalar ile İnternet ve bilgisayarlarla eğitimlerinden bir akşama yaşamadan devam ederken ekonomik durumu düşük olan ailelerin çocukları eğitimlerinden geride kalmaktadır. Oysa anayasanın 42.maddesinde fırsat eşitliği belirtilmektedir. Özellikle kırsal kesimde, sosyo-ekonomik durumu düşük mahallelerde yaşayan çocukların canlı derslere ulaşabilme oranıyüzde 30’lardadır.Hükümetler ve yetişkinler, çocukların bu engellerin üstesinden gelmek için birlikte çalışmaları gerekiyor. Böylelikle çocuklar, haklarını yaşayabilecekler ve potansiyellerini en iyi şekilde gerçekleştirebilme imkânı bulabileceklerdir.

Çocuklarla çalışan ve çocuk haklarını savunan bir meslek grubu olarak; Çocuk refahı alanına yönelik hizmetlerin geliştirilmesinde, çocukların ruh ve beden sağlıklarının korunmasında ve çocukların istismar edilmemelerine yönelik tüm tedbirlerin alınmasında, çocukların haklarına erişimi ve haklarının korunmasında, çocukların yanlarında olduğumuzu bildirmek isteriz. Çocukların, çocukluk dönemlerini çocuk haklarına uygun bir şekilde yaşayabilecekleri, adil, eşit, demokratik, özgürlükçü ve hak temelli bir geleceğin oluşturulması umuduyla tüm çocukların Çocuk Hakları Gününü kutluyoruz.”

Kaynak : PHA
Haberin Videosu :Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r-tüm-haberler-bilesen
300x250r-tüm-haberler-bilesen-2

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.