DOLAR 33,1017 0.05%
EURO 36,0886 -0.24%
ALTIN 2.580,49-0,77
BITCOIN 2105516-1,71%
Adıyaman
36°

AÇIK

02:00

İMSAK Vakti

Adıyaman’da Cumhuriyetinin 98. kuruluş yıldönümü kutlandı

Türkiye Cumhuriyetinin 98. kuruluş yıldönümü, tüm yurtta olduğu gibi Adıyaman’da büyük bir coşkuyla kutlandı.

ABONE OL
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yurt genelinde kutlamalarına başlanan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, Adıyaman’da Vali Mahmut Çuhadar’ın makamında tebriklerin kabulü ile başladı. Tebriklerin ardından 29 Ekim kutlamaları, Hasan Taşar İmam Hatip Ortaokulu bahçesinde düzenlenen çeşitli etkinliklerle devam etti.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına, Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, Belediye Başkanı Süleyman Kılınç, Cumhuriyet Başsavcısı Bozan Çevik, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Turgut, Vali Yardımcıları, İl Jandarma Komutanı Albay Bilgihan Yeşilyurt, İl Emniyet Müdürü İbrahim Ergüder, Siyasi Parti Başkanları, kamu kurum ve kuruluşların amirleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, şehit aileleri, Kıbrıs Gazileri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende Vali Mahmut Çuhadar, protokol üyelerinin, vatandaşların ve öğrencilerin bayramını kutladı. Ardından törende Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhuriyetin 98. yıldönümü dolayısıyla yayınladığı mesajı okundu.

Daha sonra Vali Mahmut Çuhadar, günün anlam ve önemine binaen bir konuşma yaptı. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 98. yıldönümünü kutlayarak konuşmasına başlayan Vali Mahmut Çuhadar, “Bugün binlerce yıllık şanlı tarihimizin en kudretli günlerinden biridir. Bugün dirilişimizin sembolü Cumhuriyetimizin kuruluşunun 98. yıldönümünü hep birlikte büyük bir gururla ve coşkuyla kutluyoruz. Öncelikle bu önemli günde bir hilal uğruna toprağa düşen tüm aziz şehitlerimizi, şanlı ecdadımızı ve her bir karışı şehit kanlarıyla sulanan bu toprakların, aziz milletimizin ebedi yurdu olduğunun en güçlü delili olan Türkiye Cumhuriyeti’mizin kuruluşunda kan ve ter döken başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm kahramanlarımızı rahmet, minnet ve şükranla anarak sözlerime başlamak istiyorum” dedi.

“Unutulmamalıdır ki, Türk milleti tarihin hiçbir döneminde boyunduruk altında yaşamamıştır”

Tarih boyunca Türk milletinin hiçbir zaman boyunduruk altında yaşamadığını vurgulayan Vali Mahmut Çuhadar, “Hasta Adam ilan ettikleri Osmanlının mirasını talan için Anadolu’ya koşan emperyalistler, milletimizin cesareti, kararlılığı ve mücadelesi karşısında büyük bir hezimet yaşamışlardır. İstiklal Harbimizi zafere taşıyan, Cumhuriyetimize hayat veren ruh, tıpkı 98 yıl önce olduğu gibi bugün de dimdik ayaktadır. Malazgirt’ten başlayıp son bir asırdır Çanakkale’de, Kut’ül Amare’de, Dumlupınar’da, Kıbrıs’ta devam eden zaferlerimizden, Suriye’deki ve Libya’daki insani duruşumuza kadar her gelişme, milletimizin asil duruşunun sembolleridir. Unutulmamalıdır ki Türk milleti, tarihin hiçbir döneminde boyunduruk altında yaşamamıştır. Kendi milli güvenliği ve tarihi sorumluluğu söz konusu olduğunda hiç kimseye bakmadan ve hiç kimseden icazet almadan sadece kendi kararı ve imkânlarıyla istediğini yapabilecek güce de kudrete de sahiptir. Türkiye hedeflerine yaklaştıkça, ülkemize yönelik saldırıların ve cephelerin genişlediğini görüyoruz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da hainlerin üzerimizdeki planları bozulmaya mahkûmdur. Çünkü bu milletin yüreği, Akif’in “toplu vurdukça sineler, onu top sindiremez” dediği gibi, her daim birlik ve beraberlikten yana atmaktadır. Geçmişte küçük müdahalelerle istikamet belirledikleri Türkiye’nin kendi iradesiyle hareket etmesinden rahatsız olanların sözlerinin ve eylemlerinin bugün Türk milletinin nezdinde herhangi bir hükmü yoktur. Türkiye, sefirlerin parmak salladığı ve iki satır açıklamayla hizaya getirebileceklerini düşündükleri bir ülke hiç değildir” diye konuştu.

“Bugün haklı olarak büyük bir millet ve devlet olmanın haklı gururunu yaşıyoruz”

Vali Mahmut Çuhadar, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Yaşadığımız sıkıntılı günlerden sonra kanla, irfanla, tırnaklarımızla kazıyarak, ilmek ilmek işleyerek kurduğumuz cumhuriyet sayesindedir ki, bugün haklı olarak büyük bir millet ve devlet olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Aradan geçen 98. yılın sonunda Cumhuriyetimiz ulu bir çınar olma yolunda büyümesine, gelişmesine devam ediyor. Bugün Türkiye Cumhuriyeti bir yandan köklerine daha sıkı sarılan, diğer yandan semaya doğru daha fazla yükselen, kendi gövdesiyle birlikte geniş bir alanda güvenin, huzurun, umudun adı olan bir devlettir.  Tarihte eşine az rastlanır bir destanla kurulan Türkiye Cumhuriyeti, kurulduğu günden bu yana vizyonunu geliştirerek emin adımlarla geleceğe yürümekte ve muasır medeniyeti yakalamış modern ve büyük Türkiye ideali yolunda bu kutlu yürüyüşünü azim ve kararlılıkla sürdürmektedir. Ülkemiz ve aziz milletimiz; dün olduğu gibi bugün de dünyada adaletin ve merhametin sembolüdür. Bu bağlamda 2023, 2053 ve 2071 hedefleri bizim için çizilmiş ufuklardır. Bu hedeflere ulaşmak için bir an bile duraksamayacağız. Biliyoruz ki bu hedeflerin gerçekleşmesine sadece Ülkemizin değil, bizim için dua eden tüm mazlumların ihtiyacı var. Cumhuriyetimizin 100. yılına doğru bu büyük uyanış ikliminde gidiyoruz.”

“Vakit akıl ve gönül birliği vaktidir”

Türkiye Cumhuriyeti’nin 98 yıl önce büyük bir ruh ve büyük bir medeniyet anlayışıyla inşa edildiğini kaydeden Vali Çuhadar, “Cumhuriyetimiz, bu topraklar üzerinde nefes alıp veren her canlıyı kucaklayacak bir anlayışla teşekkül etmiştir. Bu nedenle bu bayram kimsenin değil, herkesin bayramıdır. Bu Cumhuriyet, çiftçinin olduğu kadar esnafın, şehirlinin olduğu kadar köylünün, zenginin olduğu kadar fakirin de cumhuriyetidir. Bizim, tasada ve kıvançta bir olmayı becerebilen bir halkımız vardır. Gücümüzün, potansiyelimizin, birliğimizin, beraberliğimizin değerini hiçbir zaman unutmayalım. Bu topraklara ve tarihimize duyduğumuz derin sevgi ve bağlılık, birlikte oluşturacağımız mutlu ve müreffeh geleceğe olan güvenimiz, bizi birbirimize daha çok kenetlemektedir. Onun İçin diyorum ki, Ay yıldızlı bayrağımızın altında vakit tek yürek, tek vücut ve tek millet olma vaktidir. Vakit akıl ve gönül birliği vaktidir” dedi. 

Konuşmasının sonunda gençlere seslenen Vali Çuhadar, “Sevgili Gençler; Türkiye Cumhuriyetini koruma, yaşatma ve yüceltme görevi milletimizin geleceği ve göz bebeğimiz olan siz gençlere verilmiştir. Tarihin akışını değiştirmiş şerefli bir milletin evlatları olarak bugün yapmanız gereken şehitlerimizin kanlarıyla ve canlarıyla vatan kıldıkları bu topraklarda ilelebet hür ve bağımsız yaşamamız için Milli Mücadele ruhuyla çalışmaya, ülkemizi hedeflerine taşıma azmini daima diri tutarak daha güçlü, daha müreffeh bir Türkiye için azim ve kararlılıkla yılmadan çalışmaktır. Biz, millet olarak size inanıyor ve güveniyoruz. Sizin de, milletimizin bu güvenini yaşamınız boyunca unutmayacağınıza içtenlikle inanıyoruz” şeklinde konuşarak, konuşmasını tamamladı.

Vali Mahmut Çuhadar’ın günün anlam ve önemini belirten konuşmasının ardından, Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlenen kompozisyon, şiir, resim ve sportif yarışmalarda dereceye giren öğrencilere Vali Mahmut Çuhadar ve protokol üyeleri tarafından çeşitli hediyeler verildi. 

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı programı, Halkoyunları Ekibinin gösterilerini sunmaları,  öğrencilerin şiir okuması ve resmi geçit töreni ile son buldu.

 

Kaynak: PHABu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r-tüm-haberler-bilesen
300x250r-tüm-haberler-bilesen-2

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.