DOLAR 32,7919 0.06%
EURO 35,1334 -0.02%
ALTIN 2.450,14-0,30
BITCOIN 21747420,40%
Adıyaman
31°

AÇIK

12:32

ÖĞLE Vakti

ADYÜ, antikor seviyesini ölçen test kiti geliştirdi

Adıyaman Üniversitesi ve İnönü Üniversitesi tarafından.....

ABONE OL
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Adıyaman Üniversitesi ve İnönü Üniversitesi tarafından korona virüs ve aşılama sonrası vücuttaki antikor seviyesini kısa sürede ve yüzde 95’lik güvenilirlikle ölçebilen '“Quanticor” adlı test kiti geliştirdi.

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sedat Yıldız’ın öncülüğünde gerçekleştirilen çalışmalarda, Adıyaman Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Cihat Uçar ve İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Ana Bilim Dalı Araştırma Görevlisi Faruk Dişli’de yer aldı.

“Yüzde 95’in üzerinde güvenirlik”

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay tarafından “Bilimsel Araştırma Projesi” desteği alan ekip, kısa süre içerisinde daha önce de çeşitli hastalıklarda kullanılan ELISA tabanlı antikor test kiti geliştirdi.

Çalışmaları tamamlanan ve “Quanticor” adı verilen test kiti, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünden yüzde 95’in üzerinde güvenirlik ve doğruluk onayı aldı.

Kitin seri üretime geçebilmesi için İnönü Üniversitesi Malatya Teknopark'ta şirket kuran bilim insanları, tamamen yerli olan “Quanticor”un yabancı menşeli kitlerin yerini almasını hedefliyor.

“16 ayda tamamlandı”

Prof. Dr. Sedat Yıldız, test kiti hakkında yaptığı açıklamada, dünyayla birlikte Türkiye'yi de etkileyen Covid-19'un tedavi ve teşhis sürecine katkı sağlayabilmek için 16 ay önce çalışmalara başladıklarını söyledi.

Çalışmalarının sonuçlandığını ve üzerinde çalıştıkları kitin üretim aşamasına geldiğini ifade eden Yıldız, “Kit, DSÖ ve ABD'nin uyguladığı kriterlere uygun. Biz bu testi ABD'ye de sunsak onlardan da onay alırız. Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, geçerliliği ve doğruluğu çok yüksek olan şeylere onay veriyor. Çalışmamız, bu bağlamda da ülkemizde ELISA testi olarak geçerlilik ve güvenlik çalışması bakımından onay alan ilk yerli test kitidir." diye konuştu.

"Vücuttaki antikor seviyesini düzey olarak söyleyebiliyor”

Yıldız, geliştirdikleri test kitinin aşılama döneminde ciddi katkılar sunabileceğini dile getirerek, şunları söyledi: “Test kiti, hem hastalıktan sonra oluşan antikorları hem de aşıdan sonra oluşan antikorları verebilmektedir. Sadece var ya da yok şeklinde değil, düzey olarak da veriyor. 'Bir kişi aşılandıktan sonra antikor seviyesi ne kadar koruyor, ne zamana kadar koruyor, belli bir aşamada düşüyor mu, yeniden aşılama gerekir mi' gibi konularda fikir veriyor. Antikor ölçümü pratikte kullanılabilecek tek yöntemdir. Eğer bu konularda antikor testi kullanılacaksa bizim de antikor testimiz var.”

Piyasada şu anda iki çeşit test kitinin bulunduğuna dikkati çeken Yıldız, “Bizim geliştirdiğimiz test kitinin şöyle bir özelliği var: Bizim testimiz 75 dakikada bitiyor. Orta çaplı bir şehrin tüm antikor testini bir iki haftada yapabiliriz. Bu test kitinin piyasaya sunulabilmesi için şirketleşmek gerekiyor. Biz de Teknopark’ta şirket kurduk. Bu şirket vasıtasıyla bunun satışa sunulabilmesi için çalışıyoruz.” dedi.

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay ise ülkede Covid-19 vakalarının görülmesinin ardından Üniversite olarak hemen çalışmalara başladıklarını ifade etti.

Üretilen test kiti için seri üretime geçilmesi konusunda çalışma yürüttüklerini anlatan Kızılay, “Üniversitemizden böyle bir kitin çıkması çok büyük önem taşıyor. Ülkemizdeki tek ELISA antikor kiti olmasının da çok büyük önemi olduğunu söyleyebilirim. Bu kit şu anda Sağlık Bakanlığının Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü laboratuvarlarında testten geçirildi. Resmi olarak onay belgesini aldı” diye konuştu.

Rektör Turgut: “Yerli ve milli olması önemli”

Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Turgut da yerli ve milli bir test kiti üretmek için uzun süredir çalıştıklarını belirtti.

Test kitinin başarıyla üretilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Turgut, “Adıyaman Üniversitesi ve İnönü Üniversitesinin bu iş birliği, yerli ve milli bir kit üretme adımıdır. Deneyde kullanılan virüs de yerli ve millidir. Çok hızlı ve üst düzeyde akademisyen desteğine ihtiyaç olmadan teknikerler ve teknisyenlerin yapabileceği bir testtir. Ucuz ve hızlı bir testtir” dedi.

Haber Merkezi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r-tüm-haberler-bilesen
300x250r-tüm-haberler-bilesen-2

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.