DOLAR 19,1876 0.07%
EURO 20,9343 -0.09%
ALTIN 1.209,38-0,31
BITCOIN 539045-1,84%
Adıyaman

PARÇALI BULUTLU

12:37

ÖĞLE Vakti

AHLAKÎ KURAKLIK

AHLAKÎ KURAKLIK

“Ey Müslüman! İslam’ı öyle diri yaşa ki, seni öldürmeye gelen sende dirilsin…” diyor şair-i şehir Sezai Karakoç.

ABONE OL
16 Mart 2023 22:37
AHLAKÎ KURAKLIK
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Biz ise yalnızca münafıkların sayısını arttırdık kalplerini değiştiremediğimiz insanların bedenleri üzerinde kurduğumuz güç ve iktidar ile. Beğenmediğimiz düşmanlarımıza bile taş çıkarttık onların yaptıkları yanlışları yaparak. Sanki hayattan ve insanlardan intikam alırcasına!

Başkalarının şeref ve haysiyetini kendi haysiyetimiz kadar düşünmedik. Yalan ve iftira çemberinde boğulup debelenirken, yalan ve iftiranın bumerang gibi bir gün bizi de vuracağını muhakeme edemedik. Başkalarına göre kendimizi konumlandırdık. İnsanlar için güvenilir liman olmaktan çıkacağımızın muhasebesini yapmadan, düşmanlarımızın beğenmediğimiz yöntemleriyle onları alt etmeyi düşündüğümüz günden beri kaybettik.

Bizim hoşumuza giden, menfaatlerimizi okşayan, duymak istediklerimizi söyleyenleri makbul görüp baş tacı yaptık, bizi uyaranları ve eleştirenleri zararlı gördük yolda bıraktık. Baş tacı yaptıklarımız dost olmayınca, zararlı gördüğümüz dostlar da bizden uzaklaşınca kör oldu gözlerimiz, sağır oldu kulaklarımız, katılaştı kalplerimiz, lâl oldu dillerimiz.

Yanlış yapabileceğimize, yanılmış olabileceğimize ihtimal vermedik asla. Hepimiz kendi mutlak doğrularımızın olduğu inancıyla bir ömür kendimizi ve insanlığı inkâr ettik. Hep en doğruların temsilcileri olarak kendimizi gördük, ötekilerine ise ya acıdık ya da dillerimizin en keskin ucuyla onları hep doğradık. Yanlışta olan hep başkaları! Hiç birimiz kendi mahallemizdeki bu mutlak doğrucu fanatizme yüzleşme yürek ve cesaretini göstermedik.

Birazcık kendi kampımızdakileri eleştirenlere anında ihanetçi yaftası yapıştırdık. Kutuplaştırmayı çatışmaya dönüştürenler nedense hep kamplaşmaktan en çok şikâyet edenler oluyor. Eksik ve kusur aramakta asla sınır tanımıyoruz birbirimizi vurmak için pusuya yatmış avcılar misali.

Bize her türlü yanlışı yaptırabiliyorsa karşımızdakini düşman gören zihniyet, Müslümanlıktan da insanlıktan da dem vurmaya yoktur hakkımız. Artık dinlemek ve hatta görmek bile istemiyoruz hiçbirimiz karşı kampta gördüğümüz birini. Karşı kamptakileri bırakınız, kendi mahallemizde bizden farklı düşünenleri bile anında yaftalıyoruz hatta tekfir derecesinde aşağılıyor ve dışlıyoruz. Bizi bir araya getirip barıştıracak, sulh ve selameti sağlayacak kimseler bırakmadık. Kavganın tarafı haline dönüştürdük her kesi, yazık ettik kendimize ve bütün insanlığa.

Kazım Çetinkaya

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r-tüm-haberler-bilesen
300x250r-tüm-haberler-bilesen-2

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.