DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 22078684,27%
Adıyaman
35°

AÇIK

02:00

İMSAK Vakti

Akaryakıt alımında dijital dönüşüm başlıyor

Akaryakıt alımında dijital dönüşüm başlıyor

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ulusal Taşıt Tanıma Sistemi ile 8 milyon aracın 713 milyar liralık akaryakıt tüketiminin dijital ortamda izleneceğini açıkladı. Bakan Şimşek, bu adımın vergi kaybını önlemeye yönelik önemli bir tedbir olduğunu belirtti.

ABONE OL
7 Temmuz 2024 18:10
Akaryakıt alımında dijital dönüşüm başlıyor
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Akaryakıt sektöründe dijital takip
Yeni sistemle birlikte, Türkiye’deki 8 milyon ticari aracın akaryakıt tüketimi dijital olarak izlenecek. Şimşek, sistemin hayata geçmesiyle birlikte usulsüz akaryakıt fişlerinin düzenlenmesinin engelleneceğini ve böylece vergi kaybının önemli ölçüde azalacağını ifade etti. “Sistemin devreye alınmasıyla elle plaka girişi ve usulsüz akaryakıt fişi düzenlenmesi engellenerek, akaryakıt istasyonlarındaki vergi kaybının önlenmesi için önemli bir adım atılmış olacak” dedi.

Uygulamanın başlangıç tarihi
Ulusal Taşıt Tanıma Sistemi, Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından 1 Ocak 2025’te devreye alınacak. Bu tarihten itibaren akaryakıt istasyonlarında yapılan tüm satışlarda taşıtların plaka bilgisi otomatik olarak ödeme kaydedici cihazlara aktarılacak. Sistem, vergi mükelleflerine ait ticari araçlar için zorunlu hale getirilecek ve elle plaka girişi yapılamayacak.

Bireysel araçlardan gönüllü katılım
Şimşek, Türkiye’de 29 milyon araç bulunduğunu ve bunların 8 milyonunun vergi mükelleflerine ait olduğunu belirterek, bireysel araç sahiplerinin de sisteme gönüllü olarak katılabileceklerini söyledi. Özel taşıt tanıma sistemleri üzerinden yıllık yaklaşık 223 milyar lira değerinde akaryakıt alımı gerçekleştiğini belirten Şimşek, yeni sistemle bu rakamın önemli ölçüde artacağını vurguladı.

Akaryakıt alım sürecinde güvenlik
Sistem, akaryakıt istasyonlarına ve taşıtlara monte edilecek cihazlar ve yazılımlar ile entegre bir yapı sunacak. Taşıt tanıma birimleri, akaryakıt pompalarındaki tabancalarla iletişim kurarak yakıt kimlik bilgisini güvenli şekilde kasaya iletecek. Bu sayede, tüm akaryakıt ikmallerinin güvenli olarak takip edileceği bir sistem oluşturulacak.

Bilgi ve veri yönetimi
Sistem kapsamında, akaryakıt ikmal işlemlerine ait tüm veriler elektronik ortamda saklanacak ve analiz edilecek. Bakan Şimşek, sistemin veri yönetimi, izleme ve analiz işlemlerinin yapılacağı veri merkezlerinin oluşturulacağını ifade etti. Böylece, akaryakıt istasyonlarında gerçekleştirilen işlemlerin denetim etkinliği artırılacak.

Akaryakıt istasyonlarına yönelik düzenlemeler
Yeni sistemin uygulanabilmesi için akaryakıt istasyonlarına yönelik bazı zorunluluklar da getiriliyor. Şimşek, “Akaryakıt istasyonu işleten mükelleflerin yıl sonuna kadar en az bir pompa ünitesine taşıt tanıma cihazı taktırması zorunlu” dedi. Ayrıca, kiralama yoluyla edinilen veya işletmelere ait yaklaşık 8 milyon araca da yıl sonuna kadar taşıt tanıma birimi takılacak.

Kaynak : kamudanhaber.net

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP
300x250r-tüm-haberler-bilesen
300x250r-tüm-haberler-bilesen-2

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.