DOLAR 28,9843 0.22%
EURO 31,2691 -0.02%
ALTIN 1.891,240,25
BITCOIN 1253300-0,87%
Adıyaman

HAFİF YAĞMUR

12:22

ÖĞLE Vakti

Alagöz,TRT GAP Diyarbakır Radyosu’nun konuğu oldu

Adıyaman İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Alagöz, TRT GAP Diyarbakır Radyosu'nun konuğu oldu.

ABONE OL
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Adıyaman Valiliği ve İl Özel İdaresinin desteğiyle kurulan 27 Mobil (Gezici) EBA Destek Noktası ve pandemi döneminde Türkiye'de ve Adıyaman'da uzaktan eğitim çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Alagöz, yaptığı açıklamada,  “Uzak Doğu’da ortaya çıkmasından kısa bir süre sonra tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs pandemisi, bildiğiniz üzere ülkemizde de mart aylarında görülmeye başladı ve hemen her sektörde aksamalara ve değişimlere neden oldu. Milli Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk’un açıklamalarıyla yüz yüze eğitime ara verilerek, öğrencilerin evlerinden eğitim süreçlerine devam edecekleri bir sistem olan EBA (Eğitim Bilişim Ağı) portalı üzerinde canlı ders platformu geliştirildi."dedi.

Kırsal bölgelerde belirli imkânlara sahip olmayan ve birlikte okul çağında birden fazla çocuğu olan velilerin çocuklarının EBA yı kullanmaları için birtakım çözümler ürettiklerini aktaran Alagöz, şöyle devam etti:

"EBA destek noktaları bu çözümlerden biri. Ülkemizde toplam 13903 (162 si Gezici) EBA Destek Noktasına ulaştık. İlimizde de 172 okulumuzda kurduğumuz Eba Destek Noktalarıyla teknolojiye erişim eksikliği ve internet sorunu yaşayan öğrenciler dönüşümlü olarak okullara giderek bilgisayar üzerinden derslerini takip edebildi. Ancak özellikle kırsal mahallelerde Eğitim Bilişim Ağına ulaşımda sıkıntı yaşayan öğrencilerin olduğunu gördük. Bu sorunu çözebilmek amacıyla sabit EBA destek noktaları bulunmayan, okulu olmayan, taşımalı öğrenci gönderen bölgelere ve okulu olmasına rağmen internet altyapısı olmadığı için EBA’dan faydalanamayan öğrenciler için de bu bahsettiğimiz 27 Gezici EBA Destek araçlarımızı hizmete sunduk.
Adıyaman Valiliği, İl Özel İdare Müdürlüğü’nün desteğiyle 3’ü merkez 24’ü ilçelerde olmak üzere 27 adet Gezici EBA Destek noktası oluşturduk. Araçlara üçer bilgisayar ve mobil internet yerleştirdik. Her araca bir bilgisayar öğretmeni görevlendirerek araçların gidecekleri güzergahları belirledik. Sayın valimiz ve Belediye Başkanımızın da katılımlarıyla İlk ziyaretimizi Hacıhalil köyüne gerçekleştirdik.  Şuan Gezici EBA Destek Araçlarımızla toplam 199 EBA Destek noktasına ulaştık. 27  Mobil (Gezici) EBA Destek Araçlarımızla ülkemizde 1. sırada, toplam 199 EBA Destek Noktamızla da bölgemizde 3. sıradayız.

Yaptığımız planlamaya göre bu araçlarımızla merkezde 135 köye ulaşılacaktır. Haftalık her araç 20 köye ulaşacak ve üç araç bir günde 60 öğrenciye hizmet verebilecektir. Böylece bir ayda 1200 öğrenci sadece il merkezinde hizmet alacaktır. İl genelinde günlük 1620 olmak üzere, aylık 32400 öğrenci bu hizmetten faydalanacaktır. Bakanlığımız öğrenci ve velilerin en yakın EBA destek noktasını bulması için bir internet sitesi (ebadesteknoktası.meb.gov.tr) hazırladı. Bu siteye giren öğrenciler en yakın EBA destek noktası hakkında bilgi alabilecek."

Alagöz, EBA destek noktasında, ihtiyacı olan öğrencilerin belirli bir planlama dahilinde gruplar halinde, dönüşümlü olarak bilgisayar ve internet kullanımları sağlanacağını belirterek, "Öğrencilerin EBA destek noktasına giriş ve çıkışları, öğrencilerin sınıf seviyelerine uygun, birbirleriyle çakışmayacak ve yığılma olmayacak şekilde planlanacak. Öğrencilerin bilgisayar kullanım süreleri ise bir canlı ders süresinden az olmayacak şekilde planlandı. Okullarımızda olduğu gibi EBA Destek araçlarımızda da hijyen şartlarının sağlanması önceliğimiz olacak."şeklinde ifade etti.

EBA destek noktasında teknik işlemlerin yürütülmesi için en az bir öğretmen ya da teknik personel görevlendireceklerini aktaran Alagöz, "Görevli personelimiz ve öğrencilerimizin bireysel kullanımı için maske ve dezenfektan temini yapılıyor. Ayrıca mesafe kuralları gereği, destek noktamızın kapasitesine uygun olarak aynı anda belirli sayıda öğrencinin bulunmasına da dikkat edilecek. EBA destek noktası olarak kullanılan alanların temizlik ve hijyenini sağlamak amacıyla personel de görevlendireceğiz. Uzaktan eğitim sürecine dahil olmayan öğrencinin kalmaması için oluşabilecek her türlü ihtiyacı düşündük ve karşılamaya çalışıyoruz. EBA destek noktaları bu konuda belli bir ihtiyacı karşılayacağını düşünüyoruz.”dedi.

Çalışmaların süresi hakkında bilgi veren Alagöz sözlerini şöyle tamamladı:

"Tabi ki tüm temennimiz bir an önce yüz yüze eğitime geçerek çocuklarımızın okullarımızda öğretmenleriyle birlikte olmasıdır. Bu temennimiz gerçekleşene kadar biz EBA Destek Noktalarımızla öğrencilerimize hizmet vermeye devam edeceğiz. Biliyorsunuz Bakanlığımızın açıklamalarına göre gerek LGS gerekse de YKS de öğrencilerimiz tüm müfredattan sorumlu olacaklar, o yüzden hiçbir derslerini kaçırmalarını istemiyoruz. Buradan tüm anne ve babalara sesleniyorum; Bu süreç tüm eğitim camiamızın ve bütün velilerimizin gayretiyle netice alınabilecek bir süreç. Değerli velilerimizin bu konuda bize desteklerini devam ettirmelerini ve sevgili öğrencilerimizin de eğitimlerine tıpkı yüz yüze eğitime devam ediyormuş gibi çalışmalarına devam etmelerini istiyorum."

Haber Merkezi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r-tüm-haberler-bilesen
300x250r-tüm-haberler-bilesen-2

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.