DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 22047834,04%
Adıyaman
35°

AÇIK

02:00

İMSAK Vakti

Aman Dikkat!

Aman Dikkat!

Toplumları bir arada tutmak için din kardeşliği yetmez.

ABONE OL
2 Temmuz 2024 20:48
Aman Dikkat!
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Sağduyulu olmak gerekir. Barışı sağlamak bazen küçük şehir devletlerinde bile mümkün olmuyor. Geçmişte Anadolu’da beylikler savaşı din kardeşleri arasında oldu. İki büyük dünya savaşı Hıristiyan din kardeşleri arasında çıktı. İkisi de Ortadoks olan Ruslar ile Ukraynalılar savaşıyorlar. Daha çok yakında İran-Irak savaşı oldu. Timur ile Yıldırım Bayezıt, Yavuz ile Şah İsmail, Osmanlı ve Memlukler de din kardeşi idi. Cemel, Sıffin ve Kerbela’da savaşanlar da din kardeşi idi.

Def-i mefasid, celb-i menafiden evladır.’’ Yani kötülüğü önlemek ve onun yayılmasını engellemek, iyiliği yapmaktan önce gelir. Akli selim lazım.. Sokaklar her türlü provokasyonlara açık gelmiş durumda.. Halkın uyanık olması gerekir. Şarlatanların provokasyonlarına gelinmemelidir. Peygamber efendimizin buyurduğu gibi fitne anında duran yürüyenden, oturan ayakta durandan daha hayırlıdır.

İslam dininin temel kurallardan biri de suçların şahsi olmasıdır. Kuranı Kerim’in bir çok ayetinde bu kurala atıf yapılmaktadır. (Enam-164,İsra-15)”Hiç kimse bir başkasının suçuyla suçlanamaz ve cezalandırılamaz.” Her Müslüman bu kurala titizlikle uymakla mükelleftir. “Bir şahsın işlediği bir suç nedeniyle kaldı ki suç sabit olmayana kadar kimseye suçlu muamelesi yapılamaz, hele başkaları hiç mes’ul olamaz. Bu kural dikkate alınmadan birinin hatasıyla başkaları da mesul tutulmaya başlanırsa ve bu yanlış yola girilirse tedavisi imkânsız yaralar açılabilir. Bu bakımdan Türkiye’yi idare edenlerin, yanlış yolu tavsiye edenleri dikkate almamaları gerekir. Birisinin hatası sebebiyle başkaları da cezalandırılmaya başlanırsa büyük zulümlere kapı açılmış olur. Suçluları yargılayıp cezalandırmak mahkemelerin işidir. Kimse kendini mahkeme yerine koymamalı. Mahkemelerin görevi suçu sabit olan kişiye hak ettiği cezayı adil bir şekilde vermektir. Suç işleyenlerin hak ettikleri cezayı alması. nasıl bir haksa; suçsuz insanlara suçlu muamelesi yapmak ve cezalandırmak da o kadar yanlış ve o kadar haksızlıktır. Vandallık hiç bir zaman hak alma aracı olamaz. Görülüyor ki bazı art niyetli kişiler, belli merkezlerden talimat alarak ırkçılık hastalığını topluma bulaştırmak istemektedir. Toplumun bu tür provokasyonlara karşı uyanık olması gerekir. Göçmenler üzerinden felaket tellalığı yapmak, ucuz politikacıların işidir. Suç, onları yurtlarından ayırıp buralara kadar sürükleyenlerindir. Kaldı ki yabancı düşmanlığı bir insanlık suçudur, asla tasvip edilemez. Dedikodu, söylenti haberlerle galyana gelinmemelidir. Suç varsa bireyseldir. Onu da ancak yetkili kişiler müdahale eder. Dedikodu, taşkınlık yapmak kimseye fayda sağlamadigi gibi zararı daha çoktur. Dimyad’a pirince giderken evdeki bulgurdan olursunuz.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r-tüm-haberler-bilesen
300x250r-tüm-haberler-bilesen-2

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.