DOLAR 19,1876 0.08%
EURO 20,9877 0.03%
ALTIN 1.209,38-0,31
BITCOIN 537413-1,44%
Adıyaman

KAPALI

04:47

İMSAK Vakti

Asrın Rezaleti

Asrın Rezaleti

Naci Cinisli’’ Şu anda AK PARTİ felaketlerle veda ediyor. Şu anda bir deprem felaketi...

ABONE OL
13 Mart 2023 20:52
Asrın Rezaleti
2

BEĞENDİM

ABONE OL

Evet, asrın felaketi ama aynı zamanda da asrın rezaletidir. Bu “asrın felaketi” dediğimiz deprem sonrası yaşananlar maalesef asrın rezaletidir’’

Erzurum İYİ Parti Milletvekili 6 Şubat merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 11 ilimizi felakete sürükleyen deprem ve deprem son sonrası yaşanan acı olaylar hakkında izlenimlerini Gazi Meclisinde gündeme getirdi.

İYİ Parti Erzurum Milletvekili Naci Cinisli konuşmasında şu ifadelere yer verdi.
Maalesef, bugünlerde gündemden düşmüş olan ve bizim devamlı gündemde tutmamız gereken depremle ilgili birkaç cümle sarf etmek isterim. Çok büyük bir felaketle karşı karşıyayız, doğrudur. Bu vesileyle Adıyaman’da hayatını kaybeden AK PARTİ Adıyaman Milletvekili Yakup Taş Beyefendi’ye Allah’tan rahmet dilerim; AK PARTİ camiasına, Meclisimize, değerli ailesine başsağlığı dilerim, sabırlar dilerim; Allah rahmet eylesin tekrar.

Hayal kur deseler daha kötüsünü hayal edemezdim
Ben de deprem sonrası, hemen ikinci gününde Adıyaman’da görev yaptım, dört gün boyunca Adıyaman’daydım; geçtiğimiz hafta da yine üç gün Adıyaman’daydım. Çok değerli milletvekilleri, Adıyaman’a giderken bana “Hayal kur.” deseler daha kötüsünü hayal edemezdim. Hakikaten çok çok büyük bir felaketle karşı karşıyayız fakat bu demek değildir ki bu felakete hiçbir noktasından, hiçbir yerinden müdahale edilmesin. Maalesef, depremin ilk günü oradaki depremzedelere devlet şefkatini ve devlet görevini yerine getirtmediniz, bunu yapan devletin kendisi değildi. Kimse devleti suçladığımızı, vatandaşın o can havliyle devleti çağırırken devlete hakaret ettiğini iddia etmesin; burada suçlu olan devleti idare edenlerdir, devleti devlet olmaktan çıkaranlardır. Ben orada gördüm ki devlet insanlarının, orada çalışan devlete ait memurların, kurum yetkililerinin hepsi son derece iyi niyetlilerdi fakat iyi niyet yetmiyor. Görüyoruz ki AK PARTİ son yirmi bir yılda devletin kurumları arasındaki bağları kesmiştir, devletin kurumları arasında hiçbir bağ kalmamıştır ve bu yeni sistem de devletin kurumlarının herhangi bir görev anında harekete geçmesini tek bir kişinin sözüne, dudakları arasından çıkacak kelimelere muhtaç hâle getirmiştir.

Sorulacak çok soru var
Bunlardan biri de kahraman askerimizin anında, emir beklemeden müdahale etmesi gerekirken o ilk günler neden müdahale etmediğidir. Adıyaman özelinde konuşmam gerekirse neredeyse Adıyaman’da deprem olduğu bilinmiyordu. Buna, haber kanallarını tıkayan, Adıyaman’da işin bu kadar ciddi olduğunu haber veremeyen bir reflekssizliğin neden olduğunu anlamamız lazım, bilmemiz lazım.

Bu kanun teklifinde de görüyoruz, şu anda AK PARTİ felaketlerle veda ediyor. Şu anda bir deprem felaketi… Evet, asrın felaketi ama aynı zamanda da asrın rezaletidir. Bu “asrın felaketi” dediğimiz deprem sonrası yaşananlar maalesef asrın rezaletidir. Felaketlerden biri deprem felaketi, evet, ekonomik felaket… İşte, görüyoruz, ekonomik felaket gelene kadar alınmayan önlemler yüzünden şu anda enkaz kaldırmaya çalışıyoruz. Aynı depremde olduğu gibi ilk günler alınmayan önlemler, daha önce deprem olacağı biline biline alınmayan önlemler… Göz göre göre binlerce insanımızın vefat etmesine sebep olunuyor.

Çok kolay söyleniyor, “40 bin ölü, 50 bin ölü…” Nefesten bir anda çıkıyor değil mi? Lütfen, 50 bine kadar saymayı bir dener misiniz değerli milletvekilleri, değerli AK PARTİ’liler? On bir saatinizi alır 40 bine kadar saymak, on bir saat; on bir saat boyunca saydığınız zaman teker teker insanlarımızın ölüm rakamına ulaşabiliyorsunuz. Utanç vericidir!

Bu depremin sonunda, devletimizin tekrar bir revizyondan geçirilmesinin şart olduğunu görüyoruz. Bu bakımdan da bu felaketleri -evet, deprem felaketi, ekonomik felaket, dış politika felaketi, tarım felaketi, eğitim felaketi- arkanızda bırakarak devire devire gidiyorsunuz. İnşallah, bunları düzeltmek de bizlere nasip olacaktır.

Bu vesileyle, iki konuya daha değinmek istiyorum
Biri Kızılay’ın getirildiği durum. Yine, devletimizi yönetenlerin en kutsal kurumumuzu getirdiği durum içler acısı bir durumdur.

İnşallah, Kızılay’ı da tekrar devletimize layık bir şekilde toparlayacağız ve her yaştan insanın kendi kurumu hâline getireceğiz.

Bir diğer husus, büyük vebal; bunu da anlatmak isterim, bilmenizi isterim. Ben Adıyaman’dayken ikinci günde Adıyaman’daki hadisenin, felaketin vahametini anlatabilmek için Genel Merkez’imiz ve eksik olmasınlar Genel Başkanımızın da isteğiyle Adıyaman’daki hadisenin ne boyutta olduğunu anlatan bir video çektim ve bunu da sosyal medyadan paylaşmak istedik ve o anda sosyal medya yavaşlatıldı, kısıtlandı. Bu sosyal medyanın kısıtlanmasıyla, kim bilir, kaç bin kişinin ölümüne sebep olundu? Sosyal medya kısıtlaması emrini veren görevli de askeri çıkarmayan görevli de haindir.

Hakan Dikmen

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r-tüm-haberler-bilesen
300x250r-tüm-haberler-bilesen-2

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.