DOLAR 28,9208 0.08%
EURO 31,4850 -0.1%
ALTIN 1.924,021,84
BITCOIN 11396031,64%
Adıyaman
11°

AÇIK

12:21

ÖĞLE Vakti

Başkan Göksu’dan, memleketine 10 bin adet ″Şehrimiz Adıyaman″ kitabı

Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından 16.10.2017 tarihinde alınan karar gereği başlatılan

ABONE OL
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından 16.10.2017 tarihinde alınan karar gereği başlatılan “Şehrimiz  Adıyaman” dersi için ders kitabı hazırlanması çalışmaları 2019 yılı sonu itibariyle Adıyaman ilinde tamamlandı.

Kenti her yönü ile anlatan kitapta; “Türkiye’nin Neresinde Yaşıyoruz”, “Coğrafya Kaderdir”, “Biz Kaç Kişiyiz?”, “Şehrimizde Doğal Afetler”, Hısnı – Mansur’dan Adıyaman’a”, “Geçmişten Günümüze Adıyaman”, “Komşu İllerimiz, Kardeş Şehirlerimiz”, “Adıyaman’da Çalışıyor, Adıyaman’da Üretiyoruz”, “Gelenekten Geleceğe”, “Turizm Cenneti Adıyaman”, “Adıyaman’da Ulaşım”, “Şehrimde Ben”, “Şehrimizde Kültür Ve Sanat”, “Şehrimizdeki Tarihi Dokular”, “Şehrimizin Yetiştirdikleri”, “Adıyaman’ın Değerleri”, Adıyaman Ağzı”, “Geçmişten Günümüze Adıyaman’da Basın”, “Adıyaman’da Müzik Kültürü”, “Adıyaman’ın Önemli Günleri”, Şehrimizin İmkânları” gibi daha birçok konu yer alıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2023 Eğitim Vizyonu Belgesi’nde yer alan “Yenilikçi Uygulamalara İmkân Sağlanacak” hedefi çerçevesinde “Çocukların kendi bölgelerinin üretim, kültür, sanat ve coğrafi kapasitesini keşfetmesine, bitki ve hayvan türlerini, yöresel yemeklerini, oyun ve folklorünü tanımasına derslerle bütünleşik veya ders dışı etkinlik olarak ağırlık verilecektir” Anlayışı doğrultusunda materyal hazırlık çalışmaları başlatılmasına; ilk 2 ünitesinin Temel Eğitim Genel Müdürlüğü’nce, 3, 4 ve 5. ünitelerinin ise 81 ilin İl Milli Eğitim Müdürlüklerince müstakil olarak hazırlanmasına karar verilmişti.

Bu karar doğrultusunda 31.07.2019 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü’nce çalışmalara başlandı.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce de “Şehrimiz Adıyaman” dersi öğretim materyali il komisyonu oluşturuldu. Alanlarında uzman komisyon üyelerinin çalışmaları sonucunda hazırlanan kitap 2020 yılının bahar döneminden itibaren ortaokullarda “Şehrimiz Adıyaman” dersi kapsamında okutulması amacıyla Milli Eğitim Müdürlüğü’ne sunuldu.

Kitap halen Adıyaman Milli Eğitim Müdürlüğü internet sayfasında “e-yayın/EDEB” başlığı altında online olarak kamuya açık halde bulunuyor. Ayrıca da Adıyamanlı Esenler Belediye Başkanı Sayın M. Tevfik Göksu’nun desteğiyle 10 bin adet basılarak Adıyaman’daki okullara gönderilmeye başlandı.

Kaynak : PHA

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r-tüm-haberler-bilesen
300x250r-tüm-haberler-bilesen-2

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.