DOLAR 28,9208 0.08%
EURO 31,4850 -0.1%
ALTIN 1.924,021,84
BITCOIN 11396031,64%
Adıyaman
11°

AÇIK

12:21

ÖĞLE Vakti

CHP’li Başkan Binzet’ten 10 Aralık İnsan Hakları Günü mesajı – Videolu Haber

CHP Adıyaman İl Başkanı Mehmet Sırrı Burak Binzet, 10 Aralık İnsan Hakları Günü nedeniyle mesaj yayımladı.

ABONE OL
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Binzet, mesajında, sahip olunan hakların kilometre taşı olan İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilişinin 72.yıl dönümü olduğunu kaydetti.

"Beyannamenin kabulünün yıl dönümünde, ülkemizde temel hak ve özgürlüklerin güvence altında olduğunu söyleyebilmekten Kovid-19 salgınında sağlıklı yaşam hakkımızı kullanabilmekten ne yazık ki çok uzağız" diyen Binzet, şu ifadelere yer verdi:

"İçinde yaşadığımız tek adam rejimi hukukun üstünlüğünün değil üstünlerin hukukunun meşrulaştırılmaya çalışıldığı çarpık, çürümüş bir rejimdir. 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından, tek adam rejiminin yarattığı 20 Temmuz sivil darbesi ile birlikte ülkemizde hak ihlalleri katlanarak artmıştır. Ülkemizin hak ve özgürlükler karnesi eşit-özgür ve adil bir dünya için mücadele eden bizler ve hak savunucuları açısından hak etmediğimiz bir utanç tablosudur.

Türkiye "özgür olmayan ülkeler" kategorisinde yer almış, son 10 yılda dünya genelinde özgürlüklerin en çok gerilediği ikinci ülke konumuna düşürülmüştür. Hukukun Üstünlüğü Endeksi’nde Türkiye 2020 yılında 128 ülke içinde 107. sıraya gerilemiş. Türkiye Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuru da 9 bin 250 başvuruyla ikinci sırada yer almıştır.Barış bildirisine imza atan akademisyenlerin, düşünce ve ifade özgürlüğüne ilişkin haklarının ihlal edildiğine ilişkin Anayasa Mahkemesi’nin Temmuz 2019’daki kararına rağmen OHAL Komisyonu tarafından hala görevlerine iade edilmemişlerdir. KHK ile ihraç edilen, haklarında soruşturma sonrasında takipsizlik ya da beraat kararı verilen vatandaşlar, yargı önünde aklanmış olmalarına rağmen, yargı kararları hiçe sayılarak görevlerine iade edilmemiş, çoklu hak ihlalleri ile baş başa bırakılmıştır.

Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, tarafından açıklanan ve 37. Olağan Kurultayı delegelerinin tamamı tarafından imzalanan "2. yüzyıla çağrı" beyannamemizde de yer olduğu üzere, iktidarımız döneminde, Güçlendirilmiş Demokratik Parlamenter Sisteme geçilecektir. Düşünceyi ifade, örgütlenme ve basın özgürlüğü koşulsuz güvence altına alınacaktır. Meslek örgütleri ve sivil toplum kuruluşları üzerindeki her türlü baskıya son verilecektir.Medya özgürlüğü evrensel ölçülerde güvence altına alınacaktır.Türkiye’nin toplumsal barışı ve huzuru sağlanacaktır. Toplumsal barış ve huzurun sağlanması için; başta Kürt sorunu olmak üzere tüm toplumsal sorunlarımız demokrasi temelinde ve TBMM’nin öncülüğünde çözülecektir. Toplumsal barışın kalıcı hale getirilmesi için tüm terör örgütleri ve yeraltı suç örgütleri ile mücadele ödün vermeksizin sürdürülecektir. Türkiye’nin tam bağımsızlığı, demokrasisi ve üniter yapısı güçlendirilecektir.Kadın-erkek fırsat eşitliği sağlanacak, kadına yönelik şiddetin önlenmesi öncelikli bir devlet politikası haline getirilecektir."

Binzet, "Cumhuriyet Halk Partisi, sağlık hakkından yaşam hakkına, eğitim hakkından barınma hakkına temel haklarımızın önündeki erişim engellerinin kaldırılmasının ve insan hakları ihlallerinin önlenmesinin güvencesidir.Saray iktidarı unutmamalıdır ki bütün insanlar özgür, onur ve haklar bakımından eşit doğar. Dokunulamaz devredilemez ertelenemez. Olan temel hak ve hürriyetleri hiç kimsenin, hiçbir rejimin, hiçbir iktidarın geri alma hakkı yoktur."dedi.

Kaynak : PHA
Haberin Videosu :

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r-tüm-haberler-bilesen
300x250r-tüm-haberler-bilesen-2

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.