DOLAR 28,9618 0%
EURO 31,8020 0.04%
ALTIN 1.899,640,15
BITCOIN 1091628-1,07%
Adıyaman

KAPALI

05:45

İMSAK Vakti

CHP’li Tutdere: İlimizin prestijini düşürmeye kimsenin hakkı yok

TBMM Katip Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, bazı basın ve yayın organlarında çıkan ve kamuoyunu tedirgin eden, Adıyaman başta olmak üzere birçok kentte selefi adı verilen örgütlerin silahlandığı iddialarını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya sordu,

ABONE OL
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda gerçekleşen İçişleri Bakanlığı’nın bütçe görüşmeleri sırasında söz alan TBMM Katip Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, bazı basın ve yayın organlarında çıkan ve kamuoyunu tedirgin eden, Adıyaman başta olmak üzere birçok kentte selefi adı verilen örgütlerin silahlandığı iddialarını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sordu.

“Türkiye’de illegal yapılanma içerisinde olan tarikat,cemaat var mı?”    

İçişleri Bakanlığı’nın bütçe ve kesin hesap görüşmeleri sırasında söz alarak bakan Süleyman Soylu’ya seslenen Tutdere,”Ben özellikle son günlerde medyada sıkça hepimizin karşılaştığı bir hususu sizlere sormak istiyorum. Dokuzuncu aydan bu yana Türkiye’nin birtakım ulusal kanallarına çıkan sarıklı, cübbeli bir kısım insanlar özellikle Türkiye’de 2 bin tane selefi dernek olduğunu, bu derneklerin silahlandıklarını, Adıyaman, Batman, İzmir başta olmak üzere, birçok yerde iç savaşa hazırlandıklarını söylüyor. Aynı şahıs en son dün akşam katıldığı bir canlı televizyon programında, aynı ifadeleri tekrar etti ve aynı konuya dikkatleri çekti.”diye konuştu.

“Bu konuda kamuoyuna net açıklama yapmalısınız”

Konu gündeme gelir gelmez İçişleri Bakanlığı’na 15 Eylül 2020 tarihli bir soru önergesiyle başvurduklarını belirten Tutdere, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bu şahsın canlı televizyon programlarında ifade ettiği şekilde Adıyaman başta olmak üzere bahsi geçen illerde selefi derneklerinin bu şekildeki bir örgütlenmesi var mıdır? Buna ilişkin hükümet olarak, devlet olarak aldığınız tedbirler nelerdir? Kaç tane selefi dernek var, gerçekten 2 bin sayısı doğru mudur? Cemaat, tarikat adı altında illegal yapılanma içerisinde olan oluşumlar var mıdır? diye size soru sorduk. Maalesef, bugüne kadar bu sorumuza bir cevap vermediniz. Bu sorumuza neden cevap vermiyorsunuz? Sizler istihbaratı veya güvenliği cübbeliye mi teslim ettiniz? Neden bu tür illegal oluşumlarla ilgili zaman zaman cüppeli çıkıp televizyonlarda kamuoyuna açıklamalar yapıyor ve insanlar tedirgin oluyor?

“Adıyaman, huzur ve barış kenti”

Tutdere, Adıyaman’ın bu tür olaylarla adının anılmasının kentin huzur ve barışına gölge düşürdüğünü vurgulayarak, “Benim ilim, Türkiye’de insanların birlik, beraberlik içerisinde yaşadığı huzur ve barış kenti. Adıyaman’da Kürtler, Aleviler, Türkler, Sünniler, Gayrimüslimler hepsi bir arada yaşıyor ancak bu tür şahısların zaman zaman kamuoyuna yapmış olduğu açıklamalar, ilimizin prestijini düşürüyor ve ilimize olan bakış açısını da olumsuz etkiliyor. Eğer gerçekten bu söylenenler doğru değilse, bu konuya ilişkin kamuoyuna neden doyurucu bir açıklama yapmıyorsunuz? Halkın tedirgin olmasına gerek olmadığı yönünde neden bir açıklama yapmıyorsunuz?.”şeklinde ifade etti.

Kaynak : PHA

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r-tüm-haberler-bilesen
300x250r-tüm-haberler-bilesen-2

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.