DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 21566250,17%
Adıyaman
27°

PARÇALI BULUTLU

03:32

İMSAK Vakti

Dünya Bilimcileri ve Uluslararası Gazetecilerle Bir Etkinlikte 2022 Yılının Başlıca Medya Eğilimleri Tartışıldı

"Bu yıl altıncı bilimsel-pratik konferans "Sürdürülebilir kalkınma için uluslararası gazeteciliği öğretme modelleri".....

ABONE OL
0

BEĞENDİM

ABONE OL

"Bu yıl altıncı bilimsel-pratik konferans "Sürdürülebilir kalkınma için uluslararası gazeteciliği öğretme modelleri" El-Farabi Kazak Milli Milli Üniversitesi UNESCO Gazetecilik ve İletişim Bölümü tarafından düzenlendi."

Uluslararası gazeteciliğin gelişme eğilimlerine ilişkin bilimsel konferans, Almatı'daki UNESCO Kümelenme Ofisi'nin desteğiyle düzenleniyor. Bu yılki konferansa Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Hollanda, Polonya, Türkiye, Meksika, Rusya, Kırgızistan, Özbekistan ve Azerbaycan'dan bilim adamları ve medya temsilcileri katıldı. Gazeteci güvenliği, iklim değişikliği, medya bilgi okuryazarlığı, çatışmaların medyada yer alması, hibrit eğitim teknolojileri, Asya'daki göçün sorunları, barışçıl, demokratik bir toplum inşası ve diğer güncel sorunlar ele alındı.

UNESCO Kürsüsü, modern gazeteciliğin gelişimindeki eğilimlerin kapsamlı bir tartışmasını sağlamak için dünya bilim adamlarını, medya eğitimcilerini ve uluslararası gazetecileri tek bir platformda bir araya getiriyor. Günümüzün dijital ortamında güvenlik, herkes için yadsınamaz bir endişedir. Konferansta yapay zeka, büyük veri ile çalışma, gazeteciliğin insan hayatındaki rolü ve işlevi ile ilgili görüşler ele alındı. Gazeteciler, uluslararası kuruluşlar, sivil toplum kuruluşları (STK'lar), üniversite profesörleri (üniversiteler) ve dünya gazeteciliği okulları bu sorunlara çözüm bulmak için birlikte çalışmalıdır.

 

Uluslararası konferansın açılışını yapan El-Farabi Kazak Milli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Tasibekov Haydar, kamusal yaşamda aktif olarak yer alan modern üniversitelerin rolü hakkında konuştu. Günümüzün küreselleşmiş eğitim paradigması bağlamında, dünyanın sürdürülebilir kalkınma modelini uygulayabilen "üçüncü nesil" üniversitelerin rolünün büyüdüğünü kaydetti.

UNESCO Kümelenme Ofisi bölgesel uzmanı Sergey Karpov, Dünya Basın Özgürlüğü Günü arifesinde yapılan toplantının önemini vurgulayarak, vatandaşların güvenilir bilgi edinme hakkının ve akademik camianın uluslararası gazetecilik standartlarına uyma konusundaki desteğinin altını çizdi. Ulusal uzman, UNESCO tarafından geliştirilen en önemli gazetecilik konularında toplu açık çevrimiçi kurslardan bahsetti. Bu bağlamda UNESCO Bölümü'nün uluslararası bir proje çerçevesinde Orta Asya üniversitelerine açık çevrimiçi dersler hazırladığını belirtmek gerekir.

Türkçe konuşan Gazeteciler Vakfı  Başkanı Naziya Zhoyamerkızı, Kazakistan gazeteciliğinin özellikleri ve gazetecilerin bilgi edinme ve yayma konusundaki mesleki becerilerini geliştirmenin önemi hakkında konuştu.

Konferansa katılan Britanya'nin «Avrupa» medya holdingi  Başkanı Vatan Öz ve BBC'nin Hollanda muhabiri Yusuf Özkan, modern medyanın en önemli görevlerinin altını çizerek, doğrulamanın nasıl oluşturulacağı ve yanlış bilgilendirme ile nasıl mücadele edileceğine ilişkin görüşlerini paylaştı.

Konferansa katılan diğer ülkelerden bilim adamları, sahte bilgilerin mevcut uluslararası istikrar üzerindeki etkisini vurguladılar. Mevcut jeopolitik durumda, güvenilir ve doğru bilgi sağlamanın, gazetecilerin niteliklerine ve meslek etiğine uyumun, eğitim formatlarının ve geleceğin profesyonellerini yetiştirmek için araçların önemi gözden kaçmamıştır. Toplantı, uluslararası kuruluşların temsilcileri ve tanınmış medya eğitmenlerinin katıldığı ustalık sınıfları ile devam etti.

Nazgul Shyngysova

UNESCO Gazeteciliği ve

İletişim Bölüm Başkanı

El-Farabi Kazak Milli Üniversitesi

Gazetecilik Fakültesi

Almatı/Kazakistan

 

Haber Merkezi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r-tüm-haberler-bilesen
300x250r-tüm-haberler-bilesen-2

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.