DOLAR 28,9199 -0.09%
EURO 31,7847 -0.03%
ALTIN 1.898,50-0,14
BITCOIN 1091535-0,87%
Adıyaman

KAPALI

05:45

İMSAK Vakti

Düzbağ İçmesuyu isale hattı açılış töreni düzenlendi – Videolu Haber

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen Düzbağ İçmesuyu İsale Hattı için resmi açılış töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın online, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin tören alanından katılımıyla gerçekleşti. Törende açıklamada bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gaziantep'in 2050 yılına kadar su ihtiyacını karşılayacak proje ile suyun doğal eğilme temini sayesinde tek kuruş enerji masrafı yapılmadığını ve projenin ilk etabında şu ana kadar şehre 100 milyon metreküp su ulaştırıldığının altını çizerek, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin bu avantajı içme suyunda yüzde 27 indirim yaparak vatandaşa hemen sağladığını söyledi.

ABONE OL
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İstanbul Melen Projesi’nden sonra Türkiye’nin 2’nci büyük projesi olan ve Gaziantep’in 2050 yılı süresince içmesuyu sıkıntısını ortadan kaldıracak Düzbağ İçmesuyu Projesi kapsamında yapımı tamamlanan Düzbağ İçmesuyu İsale Hattı için Kahramanmaraş’ın Çağlayancerit İlçesi’ne bağlı Düzbağ Mahallesi’nde resmi açılış töreni düzenlendi.

Açılışa video konferans yöntemiyle katılım sağlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra tören alanında Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, Devlet Su İşleri Genel Müdürü Kaya Yıldız, ilçe belediye başkanları ve oda başkanları hazır bulundu. 

Düzbağ projesi ile Gaziantep’e kesintisiz su temini sağlamak için toplam uzunluğu 144 kilometreyi bulan isale, iletim ve dağıtım hattı ile regülatör tamamlanarak kullanıma hazır hale getirildi, kentin acil içme ve kullanma suyu sorunu çözüldü.

Döşenen 2,6 metre çaplı borular Türkiye’de içmesuyu amaçlı kullanılan en büyük boru çaplarından birisi olup ayrıca proje kapsamında 3 bin 600 metre uzunluğunda 5,6 metre çapında tünel açıldı. Düzbağ İsale Hattı’nın inşaatı 07 Şubat 2017 tarihinde başlarken Temmuz 2019 tarihinde de faaliyete hazır hale getirildi. Böylelikle projenin 1’inci aşamasında Gaziantep yeterli, kaliteli, uygun maliyetli suya kavuştu. Projeye dönük harcama tutarı 1 milyar 500 milyon Türk lirasıdır. Projesi sayesinde Gaziantep Büyükşehir Belediyesi suya yüzde 27 indirim yaparak, 30 büyükşehir içinde su fiyatlarında ilk üçte yer alan kentin 14’üncü sıraya gerilemesini sağladı. Projenin diğer iki aşamasının da tamamlanmasıyla kentin 2050 yılına kadarki içme ve kullanma suyu ihtiyacı çözülmüş olacak. 

Törene video konferans yöntemiyle katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında Koronavirüs salgınına rağmen yatırımlara ara vermediklerine dikkati çekerek, vaka sayılarındaki iyileşmeyle birlikte “tedbirleri peyderpey kaldıracağız” dedi. “Üretimi ve istihdamı sürdürmek için gereken her tedbiri aldık. Çiftçiyi, esnafı asla unutmadık” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bunun yanında kiralarda vesaire düzenlemeye gidiyoruz. Onları da Kabine Toplantımızın ardından açıklayacağız” ifadeleri kullandı. Kuraklık konusunda uyarılarda bulunan Erdoğan, “Kurak bir yıl geçiriyoruz. Yağış oranlarının neredeyse yarı yarıya azaldığı şu dönemde hep birlikte su tasarrufuna önem vermemiz gerekiyor” ifadelerini sözlerine ekledi.

Erdoğan: Türkiye’nin ikinci büyük içme suyu projesi

Hukuki ve idari reformlarla, ülkeyi ilk 10’a sokmayı hedeflediklerini aktaran Erdoğan, “Açılışını yapmakta olduğumuz Gaziantep’in 2050 yılına kadar ihtiyacını karşılayacak proje, ülkemizin en büyük ikinci projesidir. Suyun doğal eğilme temini sayesinde tek kuruş enerji masrafı yapılmadan şu ana kadar şehrimize 100 milyon metreküp su sağlandı. Belediyemiz içme suyunda yüzde 27 indirim yaparak bu avantajı vatandaşımıza hemen sağlamıştır. Gaziantep ve Kilis arasındaki bölgeyi ülkemizin en önemli tarım arazisi alanına çeviriyoruz. Tabii Gaziantep’teki tek baraj ve gölet yatırımlarımız bunlardan ibaret değildir. Halen proje ve inşaat aşamasında çok sayıda yatırımımız var” ifadelerini kullandı. 

“Gaziantep’e kuru liman kazandıracağız”

Gaziantep adeta yaşayan bir fabrika gibi çalıştığını hatırlatan Erdoğan, “Şehre günde yaklaşık 15 bin ağır vasıta giriş çıkışı oluyor. Halen ön hazırlıkları yürütülen 500 hektarlık bir alanda kurulacak Gaziantep’e bir kuru liman kazandıracağız. Havalimanımıza yeni ve modern bir terminal binası ve otopark kazandırıyoruz. Hızlı tren hattının Bahçe-Nurdağ kısmında yüzde 25’lik, Nurdağ-Başpınar kısmında yüzde 50’lik ilerleme sağlanmış durumdadır. Bölünmüş yol çalışmaları etap etap sürüyor, tamamlanan kısımlar hizmete açılıyor” diye konuştu. 

Pakdemirli: İlk etapta Gaziantep’in 2028 yılına kadarki su kullanımı güvende

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli: Düzbağ İçmesuyu İsale Hattı ve Doğapınar Barajı’nın açılış töreni için burada bulunduklarını anımsatarak, “Cumhurbaşkanımızın liderliğinde her sektörde olduğu gibi su alanında da dünyanın gözbebeği projelerini milletimizin hizmetine sunmaya devam ediyoruz. Sulama alanında 18 yılda 254 milyar liralık yatırım yaptık. 585 baraj inşa ederek depolama kapasitemizi 40 milyar metreküp artırdık. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile son iki buçuk yılda 38 milyar liralık yatırım yaparak 72 baraj, 46 içmesuyu, 45 hidroelektrik santral olmak üzere toplamda 973 tesisi hizmete aldık. Sulama çalışmalarımız ile üreticilerimize yıllık 20 milyar liranın üzerinde zirai gelir artısı sağladık. Tarım ve Orman Bakanlığı olarak ‘su medeniyettir düsturundan’ hareketle suyun bir damlasını bile ziyan etmeden milletle buluşturmak için yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Devlet Su İşleri Genele Müdürlüğü’nün 66 yılda inşa ettiği 5 bin 445 kilometre isale hattının yüzde 61’i olan 3 bin 300 kilometresini son 18 yılda hizmete aldık. Bu isale hatlarıyla ülkeyi neredeyse Edirne’den Kars’a 2 defa kat etmiş olduk. Önümüzdeki yılın su ve sulama yatırımlarında hamle yılı olarak ilan ettik. Sizin de desteklerinizle sulama yatırımlarına olan hamlemizi iki buçuk kat artırarak 15,3 milyar liraya ulaştırdık. Yapılan dev yatırımlarla Gaziantep şehrimizi de su alanında ihya ediyoruz. Gaziantep’te Türkiye’nin en büyük 2’nci içmesuyu projesini hayata geçirdik. Bu proje regülatöre dayalı isale hattı, içme suyu arıtma tesisi ve Düzbağ Barajı olmak üzere 3 aşamadan oluşuyor. Proje sayesinde ilk etapta regülatör vasıtasıyla yıllık 96,6 milyon metreküp Düzbağ Barajı devreye girdiğinde ise yıllık 173.6 metreküp, içme ve kullanma suyu temin edeceğiz. Bugün açılışını yapacağımız Düzbağ İçmesuyu İsale Hattı kapsamında toplam 144 kilometreyi bulan isale iletim ve dağıtım hatlarıyla regülatör inşaatlarını tamamladık. Ayrıca şehre doğal eğimle su temin edilmesi maksadıyla 3 bin 600 metre uzunluuğunda ve 5,6 metre çapında bir tünel açtık. Suyun doğal eğimle temin edilmesi sayesinde yıllık 100 milyon liralık enerji tasarufu sağlamış olacağız. Birinci aşaması tamamlanan Düzbağ Projesi ile Gaziantep’in 2028 yılına kadarki su ihtiyacını garanti altına aldık. Projenin ilk aşamasını toplam 2,6 milyar liralık bir harcamayla 2 yıllık kısa bir sürede hizmete açmış olduk. Projenin diğer iki aşamasını da önümüzdeki dönemlerde tamamlayarak kentin 2050 yılına kadarki içme ve kullanma suyu ihtiyacını da çözmüş olacağız” şeklinde konuştu. 

Adalet Bakanı Gül: Gaziantep, ekonomik bağımsızlık için öncü şehir olmaya devam ediyor

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ise 2050 yılına kadar kentin içmesuyu problemini çözecek Düzbağ Projesi ve yine 80 bin dekar arazinin suyla buluşacağı Doğapınar Barajı’nın açılışını gerçekleştirdiklerini ifade ederek, şunları aktardı: “Gazi şehrimiz 100 yıl önce nasıl istiklal mücadelesi verdi ise bugünde ekonomik bağımsızlık için öncü şehir olmaya devam ediyor. Liderlikte sağlıktan ulaşıma, eğitimden tarıma bütün alanlarda gösterdiğimiz 2023 hedefleri vizyonumuza emin adımlarla ilerliyoruz. Gaziantep’imiz ihracatta da çok önemli adımlar atmakta. Bugün 8 milyar dolara yaklaşan ihracatta da kent öncü şehirler arasında yer alıyor. Gaziantep’e yönelik hizmetlerinden dolayı emeği geçen herkese minnetlerimi ve şükranlarımı sunuyorum.

Şahin: Cumhurbaşkanımızın liderliğinde hayaldi başarıldı 

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de şunları söyledi: “Hepimiz zamanın ve mekanın şahitleriyiz. Mezopotamya’dan Doğu Akdeniz’e geçen hattayız. Buradaki su yönetimi altın yönetimi, petrol yönetimi kadar önemlidir. Bu doğrultuda bölgede yapılan su yatırımlarından dolayı Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye teşekkür ediyorum. Türkiye’nin Melen’den sonraki en büyük su projesi Düzbağ. Bu projede onlarca mühendis yüzlerce vatandaşımız çalıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliğinde de hayaldi başarıldı. Bize düşen şey karınca gibi çalışmaktı. Bu uğurda da elimizden gelen gayreti göstermeyi sürdüreceğiz.”

Kaynak : PHA
Haberin Videosu :Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r-tüm-haberler-bilesen
300x250r-tüm-haberler-bilesen-2

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.