DOLAR 28,9494 0.12%
EURO 31,3845 0.11%
ALTIN 1.884,380,01
BITCOIN 1207091-0,49%
Adıyaman
17°

PARÇALI BULUTLU

14:54

İKİNDİ Vakti

İBB Başkanı İmamoğlu Bir İngiliz Yüzünden Vatandaşı Mağdur Etti

"İstanbul’un eski belediyesi döneminde hava durumu yoğun kar yağışını göstermediği halde, havanın soğur gibi olduğu zamanlarda.....

ABONE OL
0

BEĞENDİM

ABONE OL

"İstanbul’un eski belediyesi döneminde hava durumu yoğun kar yağışını göstermediği halde, havanın soğur gibi olduğu zamanlarda, kar araçlarının her köşe başında olmasını hayretle karşılardım."

Ama kış sezonuna girmeden hazırlıkların ve gerekli ihalelerinin yapıldığını, kar kürüseler de, kürümeseler de ya da tuz atsalar da, atmasalar da ihale bedellerinin ödeneğini sonradan öğrendim. Tedbirlerini önceden ve sıkı bir şekilde alırdı eski belediye.

Benim yıllarım İstanbul'da geçti, sabah erkenden abonelerime gazete yetiştirme çabasını göstererek, kar, yağmur demeden işyerine gazetesini erken saatte bırakıp gidiyordum. İstanbul'da günlerce kar yağdığına şahit oldum, ama İBB'nin bu kadar basiretsiz ve vurdumduymazlığa ilk defa şahit oldum. Neyse!

Karda yolda kaldınız mı bilmem. Hakikaten zor bir durumdur. 3-5 saat kalmışlığım var ama arabayı ısıtmak için bir depo bitirecek ve arabayı olduğu yere terkedip; tipide bir yerlere yürüyecek kadar kalmadım şükür. Tabii problem sadece karda yol üzerinde yaşanan rezaletler değil. Trafiğin durması demek İstanbul’da hayatın felç olması demektir. "Dakikaların, saniyelerin önemli olduğu bir çağda milyonların yaşadığı bir koca şehrin felç olduğunu düşünün izahı yok ve olamazda!"

İBB'nin başkanı Ekrem İmamoğlu’nu İstanbul'da yaşayan değişik fikirler seçti. Kim veya kimlerin seçildiğini gördük ve bunun bilincindeyiz. Başına gelenleri hakketti mi? Belli ki hakketmiş. İBB,  bu konuda beceriksizlik göstermiş olabilir, zaten neyi becerdiklerini gördük ki, ahir ömürde. En iyi becerdikleri dine ait kutsallara hınçla saldırmak..

Neyse konu bu değil.

Millet arabanın içinde yolun açılmasının umudunu kaybedip tipide yürüyüşe geçtiği saatlerde bizim İmamoğlu İngiliz sefirle yemekteymiş. Tam 3 saat yemek yemişler. Ya bu olacak şey mi? Recep Tayyip Erdoğan, IBB'nin başkanı iken, gecesini gündüzüne katarak, vatandaşların hissiyatlarına tercüman olmak için var gücünü kullanıyordu. İmamoğlu ise; hiç bir şey olmamış gibi, midesine lokmaları indirme keyfiyetini yaşıyordu. İstanbul'lular, maddi de manevi anlamda sıkıntı çekerken ve karla mücadele ederken, sen 3 saat bir İngiliz ile yemek ve sohbet et, yakışmaz sana İmamoğlu yakışmaz.

Şimdi herkes “vay sen o saatte nasıl yemek yersin” diye saldırıyorlar! Ne yapacaktı, paçalarını sıvayıp arabaları mı iteleyecekti. Devlet gibi bir yer İstanbul. Hiyerarşinin tepesindesin ve alırsın telefonu, gerekli adamları ararsın. Onları ancak motive edersin. Varsa onların aşamayacağı bir tıkanıklık onu sen çözersin. Zaten herkes işini biliyordur. Bilmiyorsa zaten ne edebilir ki.

Ben o saatte yemekte olduğuna takılmıyorum. Benim taktığım bir belediye başkanının İingiliz sefirle yemek yiyip üç saat neden birlikte olduğu, için değil? Vatandaşların çektiği rezillikten dolayı üzüntü duydum.

Bir insan sevmediği bir bürokratik ortamda yarım saat yemek yer, yarım saat konuşacaklarını konuşur. En fazla bir saatte yemeği bitirir. Bir saatin üzerine iki saat daha oturması, İmamoğlu’nun sevdiği sevildiği bir ortamda, son 200 yıldır her problemin sebebi olan İngiltere’nin bir mensubu ile, hem de bir sefiri ile yani İngiliz’in bir resmi ajanıyla 3 saat geçirmesi, sizce düşündürücü değil mi?

Bürokrasiyi bilirsiniz bilmezsiniz bilmem ama bürokrat, bir sürü kanunun, yönetmeliğin, görevlerin zoru altında daima hatasız olmak mecburiyetinde,  çok düşünür az iş yapar ve zamanı hakikaten onun için çok kıymetlidir. Bir bürokratın mesele ne olursa olsun üç saat bir yerde oturması, geldisi gittisiyle beş saat bir adam için harcamasını düşünün. Hem de İstanbul gibi bir devletin en başında olan birinin, yani İmamoğlu gibi bir başkandan bahsediyorum!

Bu zatı muhterem Doğu Akdeniz’de krizin en şiddetli zamanlarında, tabanca patlasa Yunanistan’la savaşacağımız zamanlarda, peşrevlerin, elenselerin en hınçla yapıldığı zamanlarda kalktı Yunanistan’a gitti. Hatta Yunan devlet başkanıyla bile görüştü. Hatta yunan tarihi eserlerini ziyaret ettiğinde yunan basını “atasının yaptığı yerleri geziyor” diye manşet atmıştı değil mi? Okuyucularım buna şahit olmuşlardı.

Şimdi de ciddi ciddi başkan adaylarından biri. Hadi buyurun Yunanlıların çok sevdiği bu adamı seçin ve Yunanlıları sevindirin.

“Nehirde kavga eden iki balığı görürseniz bilin ki, oradan bir ince bacaklı İngiliz geçmiştir” der zavallı soyu kurumuş Kızılderililer.

Lütfen bir sorun bu İmamoğlu’na “üç saat muhabbetle bu İngiliz ajanıyla ne konuştun, ne planlar yaptın, hangi meseleyi çözdün." Lütfen sorun, oyunuzu verdiniz, sizi temsilen ne görüştüğünü biliyor muydunuz?

Dünya savaşı projelendirip bütün dünyayı sömürge alanı yapan ve devletimizi de kudretimizi de geleceğimizi de karartmış bitirmiş İngiliz ile işin ne olabilir doğrusu merak içerisindeyim.

İngiliz başbakanı Yozgatlı Boris’in dedesi de bol bol İngiliz’le görüşürdü.

Yunan devlet başkanıyla ne görüştün, İngiliz sefiriyle ne görüştün, hele ki bu görüşme İstanbul’un felç olmasından kıymetli,  peki, ya niye genel başkanının, partinin haberi yok. İngiliz sefaretine, Yunan sefaretine gaz mı bağlayacaksın. Hangi problemi çözdün. Şu önemli mesele nedir söyle de bilelim değil mi?

Kılıçdaroğlu’nun sık sık İngiliz’le görüştüğünü biliyoruz, niye görüştüğünü de tahmin etmek zor değil. İmamoğlu’nun İngiliz sefiriyle bir lokantada yemek yemesi de bizim için hiç sürpriz değil, bu yemeğin üç saat sürmesi de!

Allah bu milleti İngiliz’in şerrinden muhafaza etsin inşallah! Ülkemizi her türlü bela ve musibetlerden muhafaza eylesin!

 

Sevgi ve Saygılarımla

Araştırmacı Gazeteci Yazar

Vehbi Korkutata

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r-tüm-haberler-bilesen
300x250r-tüm-haberler-bilesen-2

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.