DOLAR 28,9208 0.08%
EURO 31,4850 -0.1%
ALTIN 1.924,021,84
BITCOIN 11391101,74%
Adıyaman
11°

AÇIK

12:21

ÖĞLE Vakti

Katı atık depolama tesisi hizmet vermeye başladı – Videolu Haber

2006 yılından bu yana Adıyaman’da kurulması için gayret gösterilen ancak bir türlü kurulamayan Katı Atık Depolama Tesisi hizmet vermeye başlıyor. Tamamlanan tesis sayesinde hem temiz bir çevre sağlanacak, hem de atıklardan elde edilen enerji elektriğe çevrilerek belediyeye kaynak sağlanmış olacak.

ABONE OL
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Göreve geldiği günden bu yana Adıyaman’ın temel sorunlarını ortadan kaldırmak için büyük bir gayret ortaya koyan Adıyaman Belediye Başkanı Dr. Süleyman Kılınç, Adıyaman için çok önemli olmasına rağmen uzun yıllardır çözülemeyen Katı Atık Depolama Tesisi sorununu da çözüp, hayata geçirilmesini sağladı.

Başkanlığını yaptığı Adıyaman Belediyeler Birliğine üye ilçe ve belde belediye başkanlarından aldığı yetkiyle tüm imkanlarını seferber edip kısa süre içerisinde Adıyaman’ın kanayan yarası olan ve şehrin doğu kesiminde ciddi bir kirliliğe neden olan Vahşi Depolama Tesisi yerine daha sağlıklı olan Katı Atık Depolama Tesisini Adıyaman’a kazandıran Başkan Kılınç, bir kez daha halkın gönlünde taht kurdu.

“Tek gayemiz Adıyaman’ımızı daha yaşanabilir bir şehir haline getirmektir”

Yapımı tamamlanan tesisi belediye başkan yardımcıları, belediye meclis üyeleri, birim müdürleri ve basın mensuplarıyla birlikte gezip, incelemelerde bulunan Başkan Kılınç, tek gayelerinin Adıyaman’ı daha yaşanabilir bir şehir haline getirmek olduğunu söyledi.

Tesis hakkında bilgi veren Başkan Kılınç, Adıyaman Belediyeler Birliğinin kuruluş amacından bahsederek başladığı konuşmasında, “Adıyaman Belediyeler Birliği, 2006 yılında 14 belediyenin bir araya gelmesiyle kurulmuş bir birlik olup, birliğin temel amacı üye belediyelerin idari sınırları dâhilinde her türlü atığın çevreye zarar vermeyecek şekilde taşınması, depolanması ve bertaraf edilmesini sağlamak; ayrıca havada, suda ve toprakta kalıcı etki bırakan kirleticilerin, hayvan ve bitki nesillerini, doğal zenginlikleri ve ekolojik dengeyi tahrip edip bozmasını önlemektir. Birliğe üye belediyelerin sınırları dahilinde 627 bin nüfus barınmakta olup bütün bu ilçe ve beldelerden toplanan atıklar şimdiye kadar Atatürk Baraj Gölü Havzasındaki alanlara, tarım alanlarına ve nüfusun ikamet ettiği mesken mahallerine çok yakın alanlara vahşi depolama şeklinde dökülmekteydi. Bittabi bu durum hem insan sağlığını, hem tarım alanlarını ve doğal çevreyi, hem de su kaynaklarını tehdit etmekte olup, şehrimiz ve bölgemiz açısından da ciddi bir risk oluşturmaktaydı. Adıyaman Belediyeler Birliği olarak bu büyük ve hayati sorunu çözmek amacıyla daha önceki dönemlerde başlatılan çalışmalar çok şükür bu dönem tamamlanmıştır.” dedi.

“İlgili tüm kurumlardan olumlu görüş alınıp inşaata öyle başlanıldı”

Daha önceki dönemlerde yapılan çalışmalardan da bahseden Başkan Kılınç, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu önemli yatırımın Adıyaman’a kazandırılmasında emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ederek,şö “Daha önceki dönemlerde yapılan çalışmalar kapsamında, ilimizin güney kısmında kalan alanın ekseriyeti tarım arazisi olup Atatürk Baraj Gölü Havzasında kaldığından ilgili koruma mevzuatı çerçevesinde bu alanlarda Katı Atık Tesisi yapılması mümkün olmamıştı. Çözüm için alternatif alanlarda uygun yer arayışına giden dönemin yetkilileri, bu doğrultuda ilgili kurumlarla yapılan görüşmeler sonucunda uygun yer olarak şehrimizin kuzey batısındaki Kayaönü mevkiinde bulunan dağlık alanda, mülkiyeti Orman İşletme Müdürlüğüne ait olan 268 dönümlük alan tespit etmiş ve söz konusu alan Orman İşletme Müdürlüğünce Katı Atık Tesisi yapılması için Belediyeler Birliğine tahsis edilmişti. Tahsisi yapılan bu alanda Entegre Katı Atık Tesisi yapılması için Çevre Bakanlığı ve GAP İdaresi tarafından sağlanan finans imkanlarıyla ihale yapılmış ve bu proje için 11 milyon 838 bin 200.00 TL harcanarak, tesis inşaatına başlanılmıştı. Daha sonra İdare Mahkemesi tarafından tesisin Atatürk Baraj Gölü Havzasına olan mesafesi ve etkisi, bulunduğu bölgedeki yer altı ve yer üstü su kaynaklarına muhtemel etkisinin tespiti noktasında DSİ’den görüş alınmadığı gerekçesiyle ÇED raporu iptal edilmişti. Bu karar üzerine Adıyaman Belediyeler Birliği olarak yaptığımız araştırma ve değerlendirmeler sonucunda, tesisin yapılması için ilimiz sınırları içerisinde daha uygun bir bölgenin olmadığı ve yapılan yatırımın yani milli servetin heba edilmemesi için bu tesisin aynı yerde yapılmasına devam edilmesinin daha doğru olduğu kanaatine varılmıştır. Bu karar neticesinde bundan sonraki süreçte nasıl bir yol izlenmesi gerektiği hususunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığına görüşleri sorulmuş ve alınan cevap doğrultusunda ÇED Planlama Genel Müdürlüğünün 2009/7 sayılı genelgesi ve ilgili mevzuatı gereğince tesisin bulunduğu bölgedeki yer altı ve yer üstü su kaynaklarına muhtemel etkisinin tespiti amacıyla DSİ Kahramanmaraş 20. Bölge Müdürlüğüne kurum görüşü sorulmuş ve olumlu görüş alınmıştır. Ayrıca Atatürk Baraj Gölü Havzası Özel Koruma Hükümleri çerçevesinde Tesisin Havzaya olan mesafesi ve havzaya muhtemel etkisinin tespiti noktasında da DSİ GAP Şanlıurfa 15. Bölge Müdürlüğüne Kurum Görüşleri sorulmuş buradan da olumlu görüş alınmıştır. Tesisin bulunduğu bölgedeki su kaynakları ve bu kaynakların kullanım amaçları noktasında da Su Yönetimi Genel Müdürlüğüne Kurum Görüşleri sorulmuş ve buradan da uygun görüş alınmıştır. Ayrıca, 1/1000 ve 1/5000 imar planları kapsamında ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşlarından da olumlu görüşleri alınmıştır ve tesisin inşaatına yeniden başlanılmıştır.

Bugün tamamlanarak hizmete giren bu önemli tesisin Adıyaman’a kazandırılmasında emeği geçen başta Cumhurbaşkanımız R. Tayyip Erdoğan olmak üzere Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum’a, AK Parti Merkez Disiplin Kurulu Başkanımız Ahmet Aydın ile milletvekillerimize, Valimize, bu projenin başlangıcını yapan ve sürdüren eski belediye başkanlarımıza, Adıyaman Belediyeler Birliği üyesi ilçe ve belde Belediye Başkanlarımıza, İl Özel İdaresi yetkililerine, İl Genel Meclisi ve Belediye Meclisi üyelerimize, yüklenici firma yetkililerine ve sorumlularına, tesisin yapıldığı bölgedeki köylülerimize, AK Parti il teşkilatımıza ve muhalefet partisindeki arkadaşlarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Çünkü bize bu konuda çok destek oldular. Eğer destek olmasalardı bu iş bu kadar kısa sürede bitirilemezdi.” 

“Tesisten üretilecek elektrik enerjisiyle ek kaynak sağlanacak”

Tesisi son teknolojiye uygun olduğunu da sözlerine ekleyen Başkan Kılınç, sözlerini şöyle tamamladı: “İlimizin öncelikli sorunlardan bir tanesi olarak gördüğümüz Katı Atık Tesisi ve Vahşi Depolama tesisimiz çevre, çevre sağlığı, imar ve enerji gibi birçok konuda büyük yarar sağlayacak inşallah. Tamamlanan tesisimiz sayesinde şehrimiz kötü koku ve görüntüden kurtulacak. Çevremizin daha temiz olacağı gibi kendi elektrik enerjimizi de üreterek belediyemize ek kaynak sağlamış olacağız. Kentimiz için hayırlı olmasını diliyorum.”

“50 milyon liralık yatırım yapıldı”

Katı Atık Depolama Tesisini inşa eden yüklenici 4 B Enerji firmasının ortaklarından Siyami Öztürk de yaptığı konuşmada, tesis için 50 milyon TL’lik bir yatırım yapıldığını söyleyerek, “50 milyon TL’lik bir yatırımla inşa ettiğimiz bu tesiste hızlı bir şekilde elektrik üretmek için düzenli depolama sahamıza çöpleri almaya başladık. İnşallah 10 gün sonra elektrik üretir duruma geleceğiz. Ünitelerimizi kuralı 15-20 gün oldu, tesisimiz de 15 gün içerisinde tam kapasiteyle çalışacak inşallah. Tesisimizde başlangıç olarak günlük 20 megavatlık bir elektrik üretmeyi hedefliyoruz. Bu da yaklaşık 10 bin hanenin elektriğine karşılık geliyor. İnşallah ileri ki yıllarda fermantasyon tesisimiz de devreye girerse, ilçelerinde çöpleri buraya gelecek, o da eklenirse o zaman günlük 35 megavat civarında bir elektrik üretimi sağlayabileceğimizi düşünüyoruz. Bu önemli yatırımın Adıyaman’a hayırlı olmasını diliyoruz.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Başkan Kılınç, beraberindeki heyetle birlikte tesisi gezerek incelemelerde bulundu.

Kaynak : PHA
Haberin Videosu :Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r-tüm-haberler-bilesen
300x250r-tüm-haberler-bilesen-2

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.