DOLAR 18,6573 0.04%
EURO 19,3816 0.46%
ALTIN 1.046,760,45
BITCOIN 3032360,62%
Adıyaman
13°

KAPALI

12:19

ÖĞLE Vakti

Kendimiz için değişmeli, gelişmeliyiz

Kendimiz için değişmeli, gelişmeliyiz

İnsan yaratılışı gereği, doğar, büyür, gelişir, değişir ve ölür. Yaşanılan süre boyunca, sürekli olarak gelişir, kendini geliştirir.

ABONE OL
27 Eylül 2022 12:41
Kendimiz için değişmeli, gelişmeliyiz
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Tabi bu değişimle sadece insani değerler değil, insanı ilgilendiren her türlü beşeri sistemlerde değişime ve gelişime uğruyor.

Mevcut gelişim ve değişim içerisinde, her şey olumlu şekilde olmayabiliyor, bazen olumsuz değişimler de söz konusu olabiliyor.

İnsan olarak, hiç kimse bir yıl önceki gibi durmuyor, sürekli farklılıklar arz edebiliyor. Bedensel olarak, ruhsal olarak, zihinsel olarak, bilgi, birikim, tecrübe olarak, duygu, düşünce, inançsal olarak, beklentiler, hayaller, hedefler olarak illa ki değişime uğruyor ve gelişiyor.

Hiç kimse ben asla değişmedim, hep yıllar önce ki gibiyim gibi bir iddiada bulunamaz.

İnsan, değişen ve gelişen, düşünen bir canlı olarak, iletişimde bulunduğu her şeyi de değiştirebilmektedir. Sahibi olduğu bilgilerini, becerilerini, istediği veya istenildiği yönde değiştirmekten geri kalmıyor. Bunu kendisi için yapabildiği, gibi, bazen de etrafındakiler öyle istediği için yapabilmektedir. Çoğu kez, çevremizdekiler, sevdiklerimiz, dostlarımız, emrinde olduklarımız için hayli değişiklikler yaparak, sözde gelişime ayak uydururuz; ama bu sadece onlar istediği için yapmış oluruz.

İnsan kabul ettiği derecede, kendini tanıdığı, anladığı ve yaptıklarının katma değer kattığına inandığı sürece, sosyal hayatında değişiklikler yapmaya çalışır

İnsanın değiştiremeyeceği şeyler (her şey) var mı?

Var elbette.

Mesele alın yazısı, mesele doğuştan ve sonradan kendisine müptela olan çeşitli rahatsızlıklardan, çeşitli bedensel ve ruhsal farklılıklar olduğunda, tamamen acziyet içerisinde, tamamen onlarla yaşamak ve belki biraz kolaylaştırmak için, hayatını idame ettirmek zorunda kalabiliyor.

Her insanın kendini geliştirmesi ve değiştirme oranı, diğer insanlardan farklı olabilmektedir.

Herkesin kişiliği farklı, maddiyatı, sahip olduğu zenginlik/ yetersiz değerleri farklı, duygu, düşüncelere sahipti. Başarılı gelişmeler değişmeler olabildiği gibi, başarısız oluğu zaman dilimleri de bulunabilir.

İnsanı en çok sıkıntıya soka başkaları için, başkaları istediği için kendini değiştirmek ve geliştirmektir. Hâlbuki biraz da, kişiliğimizi, kimliğimizi, bakış açımızı, dikkatimizi, pozitif enerjimizi, kendimiz için kullanabilsek, daha farklı kişiliğe, farklı bir yerde ve pozisyonda başarılı olmamamız mümkün değildir.

Dünyada ki yaşam koşulları, bedensel durumumuz, karşılaştığımız engeller, buna uygun mudur, işte o bir muammadır. Bundan sonra da uygun olur mu, olmaz mı, işte onu da kimse bilemez.

Gelecek ne getirir/götürür bilinmez; ama insan elinden geldiğini yapmak, uygulamak zorundadır.

Mademki insan değişime ve gelişime uygun bir canlıdır, o zaman bir elimizden geleni yapmak zorundayız.

Sahibi olduğumuz bilgi, birikim, tecrübeyle kendimizi tanımalı, ne istediğimizi bilmeli, anlamalı, yaptığımız işi severek, sevgiyle yapmalı, etrafımıza pozitif enerji yayarak, işimizi dört elle sarılmalıyız.

Kerim BAYDAK
[email protected]

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r-tüm-haberler-bilesen
300x250r-tüm-haberler-bilesen-2

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.